Düdüklü Tencerenin Kötü Kokusundan Nasıl Kurtulursun?

duduklu tencere kokusu

Düdüklü tenceremizle mükemmel bir kuru fasulye yemeği pişirdiniz, ama sonrasında ne pişirseniz düdüklü tencerenizden o kötü koku bir türlü gitmiyor. Bugün size nedenini anlatacağız ve aynı zamanda mutfağınızdaki kötü kokuyu kalıcı olarak kovmak için uzmanların önerilerini paylaşacağız.

Bütün kokunun sebebi düdüklü tencerenizdeki sızdırmazlık halkasıdır, düdüklü tencerenin kapağının üst kısmında bulunan Gıdalar için üretilmiş bir silikon halkadır. Yaptığınız tüm basınçlı pişirme işlemleri için sıkı bir sızdırmazlık sağlar. Peki bu nasıl temizlenir ve Neden Kokar?

duduklu tencere

Koku korkutucu olsa da korkmaya gerek yok. Silikon, gıda için tamamen güvenlidir.

Sızdırmazlık halkasının kokmasının üç nedeni vardır.

İlk olarak, gözenekleri. Bu, biber, köri veya güveç gibi aromatik yemekler pişirdiğinizde, mikroskobik parçacıkların gözeneklere girerek geçmiş yemeklerin bir hatırasını bıraktığı anlamına gelir.

slikon

Ancak bunun ötesinde, daha kötüsü gelişebilir. Halkanın gevşek olması veya nemliyken düdüklü tencerenin saklanması durumunda, halka ile kapak arasında kalan organik madde mikroorganizmaların büyümesini hızlandıracaktır. Bunlar çoğalmaya başladığında koku çok, çok daha kötü olur.

Son olarak, siz tencerenizle pişirip havalandırdıkça, buhar ve yemek artıkları sıkışır ve her türlü maddeyi oluşturur ve fermente eder.

temizlemek2

Sızdırmazlık halkasını hiç fark etmemiş olsanız da veya düzenli olarak yıkamış olsanız da, yine de bir koku fark ediyor olabilirsiniz. Sadece temizlemek değil, aynı zamanda gelecekteki pislikleri önlemek için bakımını yapmak önemlidir..

Sızdırmazlık Halkanızı Günlük Olarak Nasıl Temizlersiniz?

Kokuları uzak tutmanın en kolay yolu, halkayı çıkarmak ve düzenli olarak temizlemektir. Bir düdüklü tencere markasının pazarlama başkan yardımcısı Tracy Fadden, “Her kullanımdan sonra halkayı ve kapağı temizlemenizi öneririz” diyor.  Fadden, “Saklamadan önce kurumasını bekleyin,” ve takmadan önce kuruduğundan emin olun, diye ekledi.

 Fadden, “Çoğu insanın temizlemedeki favorisi, silikon halkayı bir fırın tepsisine 120 °C de koyarak fırında 20-30 dakika bekletmek” dedi.

Silikon ısıyı kaldırabildiğinden, tamamen güvenlidir ve Fadden ayrıca suda kaynatarak temizleme yöntemini kullananların olduğunu da söyledi.  Sirkeye ve limon dilimleri eklenmesini tavsiye ediyor.

bulasik makinesii

3. bir yöntem de bulaşık makinasını yüksek ısı da çalıştırıp temizlemek.