tehlikeli hastalıklara erken teşhis konuldu

Tehlikeli Hastalıklara Erken Teşhis Koymanın Yolu Bulundu!

Eğer tehlikeli hastalıklara erken teşhis konulabilseydi hayatları kurtarılabilecek olan birçok insan var. Ancak yakında, gelişen teknolojiler sayesinde, erken teşhis mümkün olacak! İsviçreli bilim insanları, tehlikeli hastalıklara erken teşhis koymanın kolay ve güvenli bir yöntemini buldu. Böylece hastalıklar artık çok geç olmadan tedavi edilebilecek!

Bilge Cafe ekibi olarak umuyoruz ki bu buluş insanların hayatını daha iyi ve kolay bir hale getirir. İşte bu yüzden sizinle bu önemli bilgiyi paylaşma ihtiyacı duyduk.

Kanser gibi bir hastalığın endişe verici belirtilerinden biri hiperkalsemidir. Hiperkalsemi, kanınızdaki kalsiyum seviyesinin çok yüksek olduğu bir durumdur. İsviçreli bilim insanlarının geliştirdiği hücreler sayesinde bu belirtinin sizde olup olmadığını anlayabiliyorlar, eğer hiperkalseminiz varsa bu hücreler kararıyor ve böylece hastalığın var olup olmadığını ortaya çıkartıyor.

Deneyde, kanserli ve sağlıklı olarak iki gruba ayrılan farelere bu hücreler enjekte edilmiş ve kanserli farelerde hücrelerin karardığını ancak sağlıklı farelerde hücrelerin renginde bir değişiklik olmadığını gözlemlemişler.

Kendi çalışmalarına dayanarak, İsviçre’de bulunana Basel Üniversitesi’nden Profesör Martin Fussenegger ve ekibi biyomedikal bir dövme yarattı, bu teknoloji herhangi bir şekilde insanı rahatsız etmeyen ve cildin altına yerleştirilmiş özel bir görünmez implant. Eğer bu implant yerleştirilmiş kişilerin kanlarındaki kalsiyum seviyesi artarsa, dövme bir pigment üretmeye başlar ve ciltte koyu bir leke oluşur.

Bu dövme , dört tür kansere erken teşhis konma imkanı sağlamaktadır.

  • Göğüs kanseri
  • Akciğer kanseri
  • Prostat kanseri
  • Kolon kanseri

Bilim insanları aynı zamanda hiperkalsemi sayesinde asemptomatik olan diğer ciddi hastalıklara da erken teşhis konulabileceğini belirtiyorlar.

Eğer göğüs kanserine erken teşhis konulabilirse tedavi edilebilme şansı %98. Ancak bu tümör çok geç fark edilirse sadece 4 kadından 1 tanesinin kurtulma şansı yüksek oluyor.

Maalesef, genelde insanlar çok geç aşamaya kadar doktora gitmeyi tercih etmiyorlar. Ve genelde geç fark edilen hastalıkların tedavi edilmesi de zor oluyor. İşte bu yüzden erken teşhis çok önemli.

İnsanların bunu kullanmasına izin vermek için pek çok ek pahalı klinik çalışma yapılması gerekmektedir ve genel araştırma sürecinin tamamlanması on yıl kadar sürebilir. Ancak bu yöntemi beklemeye değer çünkü böyle bir yöntem kanser ve diğer tehlikeli hastalıkların teşhis edilmesine ve yenilmelerine yardımcı olacak şekilde uyarlanabilir.

Bu yöntemi daha önce duydunuz mu? Bu yöntemle ilgili düşünceleriniz neler? Aşağıda bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yaz