En Lezzetli Fırında Patates İçin Püf Noktalar

firinda4

Daha önce yediğiniz fırında patates tariflerini unutun.. Bu yazıdan sonra fırında patatesler daha çıtır ve daha lezzetli olacak. Fırında patates tarifi hem doyurucu hem de bütün sofraların vazgeçilmezidir.

patates3

Dışı çıtır içi yumuşak ve lezzetli patatesleri yapmak zordur ama bu püf noktalardan sonra siz de evinizde hayalinizdeki fırında patatesleri yapabileceksiniz.

Patatesin Çeşidi

Patatesi nasıl harmanladığınız ve pişirdiğiniz çok önemlidir ancak en az onlar kadar önemli olan şey
ise patatesin türüdür.Aldığınız patatesin kızartmalık patates olmaması ve yarıya veya dörde böldüğünüzde eşit parçalar elde edebileceğiniz patatesler olması gerekir.

firinda3 2

Kaynatma

Tencereye bir bardak su ekleyin ve kaynadıktan sonra tuz ilave edin.Daha sonra kesmiş olduğunuz patatesi kaynayan suya atın,10 dakika kaynamasını sağlayın. Buradaki püf nokta patatesleri fırına atmadan önce biraz kaynamasını ve pişmesini sağlamaktır.Fırına atmadan önce mükemmel pişkinliği sağlamak için patatesleri bir çatal ile kontrol edin.Eğer dışı yumuşak ama içi biraz sert ise istenilen kıvama gelmiş ve fırına atmak için hazır demektir.Suyu dökün ve patatesleri bir süre tencerede bekletin.

firinda

Püf Nokta

Dışı çıtır içi yumuşak patatesler yapmanın en önemli noktasını çoğu kişi bilmez. Bu nokta aslında fırına atılmadan önce yapılması gereken bir nokta. Tencerede bıraktığınız patateslerin üzerine bir kapak kapatın.Ve daha sonra tencereyi kuvvetli bir şekilde bir kaç kez sallayın.Bu sırada patatesleri yumuşatmış olacaksınız ve pişmeye daha hazır hale gelecekler.

firinda2

Fırın Zamanı

Bütün işlemler yapıldıktan sonra son aşama olan fırınlama aşamasına geldik.Fırınınızı 190 dereceye ısıtın.Daha sonra bir tepsinin üzerine yağlı kağıt yerleştirin ve üzerine bir ya da iki yemek kaşığı zeytinyağı dökün.

firinda5

Patatesleri tepsiye dökün ve bütün patateslerin hepsinin yağla kaplandığına emin olana kadar ovalayın.Hazırlamış olduğunuz patatesleri fırına atın ve 30 dakika kadar pişirin.İstediğiniz patateslerin rengi kahverengiye yakın bir renktir.İşte bu kadar. Çıtır çıtır ve bir o kadar da yumuşak fırında patateslere kavuştunuz.Afiyet olsun !