Ergenlik Çağındaki Çocuğa Nasıl Davranılır? Bu 3 Şey Çok Önemli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Minicik bebekleriniz büyüdü ve ergenlik çağına geldiyse  problemlerle karşı karşıyasınız demektir. Eminiz, sizin de zaman zaman bizim dönemimizde ergenlik böyle değildi dediğiniz oluyor.

Peki bir gence ergenlik döneminde tavsiyeler nasıl verilmeli ve en önemlisi hangi tavsiyeler verilmeli?

ergenlik

Ergenlik dönemine gelmiş bir gencin yetişmesinden sorumlu olmak çoğu zaman korkutucu olabilir. Deneyim ve sabır en önemli iki özelliğiniz haline gelmelidir. Çocuğunuzun öğrenmesini ve sorumluluklarının farkına varıp hayatını planlamasını istiyorsanız önce durmalı ve bir adım geri çekilmelisiniz. Daha sonra çocuğunuzun da duyguları ve düşünceleri olduğunu unutmadan onunla sohbet edip fikirlerini öğrenmeye çalışmalısınız.

ergenlik3 e1569419735575

Sizlerle bugün paylaşacağımız makalede ise ergenlik çağında bulunan bir gencin öğrenmesi ya da sizin farkına varmasını sağlamanız gereken 3 önemli tavsiye yer alıyor.

Daha fazla özgürlük ve daha fazla sorumluluk

Çocuklarınız ortalama 12-13 yaşlarında kendi kararlarını vermek isterler. Bu yaş aralığı zaman zaman kişiye bağlı olarak erkene ya da daha ileriye de gidebilir.

ergenlik5

Çoğunlukla 13 yaşına geldiklerinde karşınızdaki gencin daha fevri, daha tepkisel ve inatçı bir hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bu çocuğunuzun artık büyümeye başladığının ve fikirlerini paylaşıp uygulamak istediğinin bir göstergesidir.

Ergenlik döneminde unutmamanız gereken en önemli şey çocuğunuzun yavaş yavaş kendini bulmaya başladığı ve sizden de destek beklediğidir.

Sizin bu konuda çocuğunuza katabileceğiniz en güzel şey; özgürlüğünü yaşarken sorumluluklarının bilincinde olmasını sağlamaktır.

ergenlik4 e1569419840108

Çocuklarınızın uyması gereken kurallar varsa eğer bu kurallara zorunluluk yüzünden uymamaları aksine; kişisel alanlara ve haklara saygılı bireylerin böyle davranacağını anlatmalısınız.

Ergenlik dönemindeki çocuklarınızın karar vermesine ve verdiği kararın sorumluluğunu üstlenmesine izin vermelisiniz.

Destek olmayı ihmal etmeyin

Çoğunlukla yapılan ve yanlış olduğu zaman zaman düşünülse de vazgeçilmeyen bir alışkanlık; cezalandırmak.

Çocuklarınız hata yaptığı zaman onları cezalandırmaktansa yaptıkları hatanın ne olduğunu anlatıp sorumluluk alması gerektiğini ve bir daha ki sefere daha düşünceli olması gerektiğini anlatın. Kısacası çocuğunuza destek olun!

ergenlik62

Çocuğunuza saygı duyun ve saygı duymayı öğrenmesini sağlayın. Çocuğunuzda ileride travma haline gelebilecek şekilde bağırıp, cezalandırıp, öz saygısının zedelenmesine neden olmayın.

İletişim kurun ve size güvenebileceklerini hissettirin

Çocuğunuzla vakit geçirmekten kaçınmayın. Kaç yaşında olursa olsun çocuğunuzun da kendi bilinci ve istekleri olduğunu göz ardı etmeyin. Ebeveyn olarak asıl göreviniz çocuğunuza rehberlik etmek ve onun kendi yolunu bulmasını sağlamak.

ergenlik7

Her koşulda sizinle konuşabileceğini bilmesini sağlayın. Bunu somut şeylerle yapamazsınız. Daha ziyade çocuğunuzla aranızda duygusal bir bağ kurmayı ve bağı sürekli olarak yenileyip güçlendirmeyi deneyin.

Çocuğunuzdan ve dünyadaki tüm çocuklardan sevginizi ve saygınızı esirgemeyin! Unutmayın yalnızca kendi çocuğunuzu değil; milyonlarca çocuğu etkiliyorsunuz.

Dileriz ki iyi birer ebeveyn olup kendine güvenen, saygılı ve sürekli düşünen bir neslin yetişmesine katkı sağlarsınız!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!