Bu 12 Maddeyle Yaşlanmaya son!

yaslanmaya son

Hepimiz olabildiğince uzun süre hayatın tadını çıkarmak isteriz. Fakat zaman tersine akmadığı sürece bunu nasıl yapacağız? Birçok bilim adam beslenme konusuna dikkat edersek yaşlılığımızı erteleyebileceğimizi söylüyor. Bu makalede gençliğinizi uzatmak için izleyebileceğiniz beslenme ve diğer bilimsel yöntemler mevcut.

yaşlanma

Bilge Cafe olarak yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğunu düşünüyoruz. Önemli olan ne kadar genç hissettiğinizdir ve sizin için derlediğimiz sizi genç, mutlu hissettirecek ve mükemmel görünmenizi sağlayacak 12 ipucu.

12- Porsiyonları düşürün.

yemek 1

Tükettiğiniz gıda miktarını azaltmak, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Hücrelerin vücuttaki yaşlanma sürecini etkileyen biyokimyasal mekanizmalarda değişikliklere yol açar. Bununla birlikte, vücudunuzun gerekli tüm vitaminleri ve besin maddelerini tamamen alması önemlidir. Bununla birlikte, daha az yemek yeme, hastalık sıklığını azaltır ve size daha fazla enerji verir.

11- diyetinize mantar ekleyin.

corba

Amerikalı bilim adamları düzenli olarak mantar tüketen insanların daha genç gösterdikleriniz söylüyor. Bu, mantarların hasar görmüş hücreleri nötralize eden ergotiyonein ve glutatyon içerdiği özel elementlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, Alzheimer’in yanı sıra kanser ve kalp-damar hastalıklarının gelişmesini de önlerler.

10- Tatlı miktarını azaltın.

tatli

Tatlıyı sadece iyi görünümünüze etkisinden değil genç kalmak için de azaltmalısınız.

Az karbonhidrat tükettiğimiz zaman vücudumuz doku hücrelerini hasarlara karşı koruyan bir kimyasal madde üretir. Ayrıca, diyette yararlı yağların sayısının artırılması tavsiye edilir; balık, et ve bitkisel yağlar gibi ürünlerde bulunur. Böyle bir diyetle kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığının gelişme riskini azaltmış olacaksınız.

9- Egzersiz yapın.

kadin

Egzersiz beynin çalışma yeteneklerini arttırmaya yardımcı olur. İşte sizin hazırladığımız örnek egzersiz:

  • Bir limon ve sandalye hazırlayın.
  • Sırtüstü uzanın ve başınızın arkasına bir sandalye koyun. Limonu ise ayaklarınızın arasına koyun.
  • Bacaklarınızı kaldırıp limonu sandalyeye koymaya çalışı.
  • Limonu sandalyeden tekrar alın ve bu şekilde tekrarlayın.

İyi bir fiziğe sahip ve sağlıklı bir genç limonu sandalye olmadan başının arkasına koyabilir.

8- Bisiklet sürün.

bisiklet

Bilim adamları düzenli bisiklet sürmenin size gençleştirebileceğini kanıtladı. Erkeklerin vücutları yüksek testosteron seviyesini korurken, bisiklet sporuyla uğraşan insanların kolesterol ve yağ oranlarının daha düşük olduğu görülür.  Dahası bisikletçiler güçlerini ve kaslarını kaybetmiyorlar. Yaşlanma süreçlerinde, fiziksel herhangi bir aktiviteyle uğraşmayan insanların olağan sorunları olmaz. Düzenli bisiklet sürmek sağlık durumunu daha da iyiye götürecektir.

7- Arkadaş edinin.

kadinlar

Eğer hala bir arkadaşınız yoksa en büyük önceliğiniz bu olsun ve hemen bir arkadaş edinmeye çalışın. Uzun süreli bir arkadaşlık, yaşlanma sürecinden sorumlu olan özel kromozom alanlarını olumlu yönde etkiler. Çalışmalar, insanlarla dostluk ve dostça ilişkilerin olması beynin yaşlanma hızını düşürmeye yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Bu nedenle, sahip olduğunuz arkadaşlarınız ve dostlarınızla ilişkileriniz ne kadar sıcak olursa o kadar iyidir.

6- Dans edin.

cift

Fiziksel olarak aktif insanlar, beynindeki yaşlanma sürecini yavaşlatabilirler. Şaşırtıcı bir şekilde dans, beyinde vücutta gözle görülür bir şekilde inanılmaz bir etkiye sahip ve farklı koreografideki danslar farklı müzik türleri, yeni tür hareketlere, ritimlere ve hızlı danslara göre daha faydalıdır. Bütün bunlar hafıza ve öğrenme yeteneklerini geliştirir.

5- Stresi kontrol etmeyi öğrenin.

kadin2

Çevremizde meydana gelen şeylere karşı tutumumuz, özellikle belirli engellerle karşılaştığımızda önemlidir. Onları bir çıkmaz olarak değil, bir çıkış yolu bulmanız gereken bir durum olarak algılamalısınız. Bu tutum kanın kalbe ve beyne akışını güçlendirir. Dış tehditlere ve stresli durumlara savunma oluşturmaya yardımcı olan kortizol hormonunun kısa süreli fazla salgılanmasına neden olur. Bu süreç genç kalmakla doğrudan alakalıdır.

4- Dışarı çıkın.

 

cift2
Aktif bir yaşam tarzı kurun; sosyalleşin, iletişim kurun, sergilere ve konserlere gidin. Ayrıca işinize sadece para kazanmanın bir yolu olarak değil aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak ve iletişim kurmak olarak bakın. Bütün bunlar bize iyi hissettirir ve genç kalmamızda iyi hissetmenin etkisi büyüktür.

3- Yeni bir şeyler öğrenin.

sinif

Beynimizin yaşlandıkça daha az aktif kalmasına rağmen, entelektüel becerimizi ve soyut düşünmeyi yüksek düzeyde koruyabiliriz. Bunu başarmak için düzenli olarak yeni bir şeyler öğrenin.

Zihninizi açık tutmanın en iyi yolu – özellikle daha yaşlı bir zamanda – yabancı dilleri öğrenmektir. Bu kolay değil, ancak sonuçlar hemen göze çarpıyor. Ayrıca, daha yüksek bir eğitim düzeyine sahip insanlar daha uzun yaşarlar çünkü bir kural olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahipler, daha az alkol tüketiyorlar ve daha çok spor yapıyorlar.

2- Cep telefonunuzda mümkün olduğunca az konuşmaya çalışın.

KADİN

Cep telefonları çok sık kullanmak vücudunuzu erken yaşlandırmanıza neden olabilir. Cihazların elektromanyetik radyasyonu kan hücrelerine zarar verir, karaciğer enzimlerini, endokrin bezlerini, kasları, kalbi, kemik iliğini etkiler ve hormonal dengeyi bozar. Cep telefonunda konuşurken kulaklık veya hoparlör kullanmak her zaman daha iyidir.

Kahire’deki bilim adamları, cep telefonları çok fazla konuşanlarda ve yüksek voltaj hatları, santraller, mobil iletişim kuleleri yakınında yaşayanlarda yukarıda belirtilen sağlık sorunları riskine sahip olduklarını belirtiyor. Bu engellere en güvenli mesafe en az 22 metre hatta yaklaşık 1,7 kilometredir.

1-Klişelerden uzak durun.

KADİN2

Her zaman kullandığınız “Naber?” ve ya “Nerelerdeydin?”  yerine yeni yanıtlar vermeye çalışın. Ayrıca, anekdotlar, ilginç alıntılar, kendi şakalarınız ve sohbet ederken ilginç hikayeler kullanmayı unutmayın.

Yaratıcı şekilde konuştuğunuzda, Wernicke alanı ve Broca bölgesi gibi hafıza ve beyin konuşma merkezlerini harekete geçirirsiniz. Bu beyin fonksiyonunuzu güçlü tutar.

En çok hangi yöntemi beğendiniz ve ya kullandınız? Genç kalmak için bildiğiniz başka bir yöntem biliyor musunuz? Fikirlerinizi ve önerilerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.