Bu Yöntemle Keneler Yanınıza Bile Yaklaşamayacak!

keneleri kaciran harika yontem

Yaz aylarının en sevdiğimiz aktiviteleri güneşlenmek, güneşin tadını çıkarmak, sıcaktan bunaldığımız zamanlarda suya girmek, dışarıda temiz hava almak ve veranda ya da bahçede piknik yapmaktır.

Fakat bu muhteşem aktivitelerin en büyük kâbusu kenelerdir.

kene3

Kenelerin bazıları oldukça tehlike olabiliyor ve oldukça kötü sonuçlar doğurabiliyor. Keneler tarafından ısırılıp hayatını kaybeden insanların haberlerini gördükçe de bu konudaki korkumuz ve endişemiz artıyor. Keneler ısırdığı zaman çok tehlikeli olduğu gibi çıkarmak da oldukça tehlikeli ve bu konuda kesinlikle bir uzmandan yardım almanız gerekiyor.

Bilge Cafe olarak kenelerden korunmanız için bir yazı derledik ve eğer yazı keneler olma ihtimalinin olduğu bir yerde geçirecekseniz bu yazıyı okumanız çok önemli.

Bazı yağlar ve kene aşısı

asi
Aşı yaptırmak kene kaynaklı ensefalit virüsünden korunmak için en etkili yoldur. Her hangi bir sağlık merkezinden aşı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fakat Lyme hastalığının herhangi bir tedavisi olmamasına rağmen antibiyotikler ile tedavi edilebileceği söyleniyor.

Aşı yaptıramıyor ve ya yarmak istemiyorsanız kenelerden korunmanız başka yöntemler de mevcut. Bunların başında ise kullanılabilecek bazı yağlar var. Vücudunuza sürerek uygulayacağınız bu yağlar keneleri uzaklaştırmada oldukça etkili ve işte o yağlar:

bocek

  1. Lavanta yağı: Bize oldukça güzel kokuyor olmasına karşın keneler bu kokudan adeta nefret ediyor.
  2. Yarpuz yağı: Bu yağ ile böcekler ve keneler zehirleniyor.
  3. Limon otu yağı: Çok güzel kokmasının yanında cildinize de yararlı. Üstelik keneleri de uzaklaştırıyor.
  4. Okaliptüs yağı: Böcek ısırıklarına da iyi geliyor, keneleri de uzaklaştırıyor.
  5. Limon yağı: Böceklerin nefret ettiği bir başka yağ. Vücudunuza sürdüğünüzde keneleri uzaklaştırırsınız ve sprey şişesine suyla karıştırıp koyarak elbisenize sıkabilirsiniz.

 Bonus: Sarımsak yağı: ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin açıklamasına göre sarımsak yağını vücudunuza sürdüğünüz zaman da keneleri uzaklaştırabilirsiniz.

Kenelerden Korunmak

ayakkabi

Kenelerin bulunması muhtemel yerlerde bulunuyorsanız kendinizi korumanız çok önemli. Örneğin ormanlık alanda bir yürüyüşe çıkacaksanız hava çok sıcak olsa bile uzun pantolon, çizme ve uzun kollu tişört giymelisiniz.

Bir araştırmaya göre de koyu renkli kıyafetler kenelerin ilgisini daha az çekiyor ve buna karşın açık renkli kıyafetlerde ise keneler daha kolay fark ediliyor.

Günün erken saatlerinde uzun çimlerin olduğu yerlerden geçmeyin ve eve döndüğünüz zaman mutlaka vücudunuzu kontrol edin.

Keneyi Çıkarmak

kene

Üzerinizde kene fark ederseniz hemen bir hastaneye gidin ve bir uzman yardımıyla çıkarın. Kesinlikle kendi başınıza çıkarmaya çalışmayın. Lyme hastalığına yakalanmamak için ise kenenin yapışmasından sonra ilk birkaç saat içerisinde çıkarılması gerekir.

Kene Isırığı

kene1

Eğer bir kene ısırığına maruz kaldıysanız bazı belirtilerin sizde görülüp görülmediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kenenin ısırdığı yer kızarır ve birkaç gün içinde geçer.

Kenenin sebep olduğu ensefalit virüsü ilk 4-10 saat içerisinde enfeksiyona sebep oluyor. Baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk ve ateş belirtileri arasındadır. Bu virüsten kurtulma kolay olabiliyor, fakat beyne sıçrama ihtimali de vardır. Yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve bozuk konsantrasyon beyne sıçraması durumunda karşılaşacaklarınızdır.

Lyme hastalığında ise 5 cm çapında dairesel kızarıklık en yaygın ve en bilinen belirtidir. Kızarıklık 3 gün de sürebilir, 30 gün de sürebilir. Belirtileri ise; yorgunluk, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısıdır. Hastalığının yayılması durumunda ise yüksek ateş, kilo kaybı ve kısmi felç görülebilir.

Kene ısırığı için ve ya korunmak için bildiğiniz başka yöntem var mı? Fikirleriniz ve önerileriniz yorumlarda bizimle paylaşın.