Mutfağınızdaki En Tehlikeli 11 Şey!

mutfaktaki en tehlikeli 11 şey

Mutfağımızda her gün kullandığımız birçok araç-gereç var. Bu araç-gereçler oldukça zararsız görünmekteler ve bizler de bunların ne kadar tehlikeli olabileceğini hiç düşünmezdik. Bu yazımızda günlük hayatta fark edemediğimiz tehlike oluşturacak durumlara dikkat çekmek istiyoruz.

Bilge Cafe olarak bu önemli bilgileri sizinle paylaşmaya karar verdik. Bu bilgilerin bazı alışkanlıklarınızı kesinlikle değiştireceğini düşünüyoruz.

Plastik Saklama Kapları

plastik gıda saklama kapları

Plastik saklama kapları bizim mutfak yaşantımızda sıkça kullandığımız gereçlerden birisidir. Aslında çok işimize yarayan ve zararsız gibi görünen bu kaplar hiç de bizim sandığımız kadar masum değildirler.

Plastik malzemeyi esnek hale getirmek için bazı üreticiler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek özel kimyasallar kullanıyor. Biz sizin bu kimyasalları vücudunuzda ve yiyeceklerinizde olmasını istemediğinizden eminiz. Dolayısıyla bu plastik kaplar, hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Mutfak Lavabosu

mutfak lavabosu

Eğer bulaşıklardaki yiyecek kalıntıları bir süre lavabonuzda kalırsa, salmonella ve benzeri bakteriler için  üreme alanı oluştururlar. Bunun sonucunda mutfak lavabonuz gerçekten çöplükten daha kirli bir yer olabilir. Sağlığınızı korumanız için mutfakta hijyene çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bilge Cafe olarak size önerimiz bulaşıklarınızı çok fazla bekletmeden bulaşık makinanıza yerleştirmeniz ve bir an önce bulaşıklardan kurtulmanız olacaktır.

Bıçaklar

bıçaklar

Bıçaklarınız her zaman keskin kalmalıdır. Çünkü, yeterince keskin değilse, bir şeyleri kesmeye çalışırken kayabilir, ellerinize veya vücudunuza zarar verebilirler.

Bıçakların mutfakta görünür bir şekilde kulanılması çocuklarınız için de tehlikeli olabilir. Bu yüzden bıçakların mutfaktaki konumları belirlenirken bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Süngerler

süngerler

Mutfağınızda bulunan herhangi bir mutfak süngerinde bakteriler çok hızlı şekilde üremektedir. Durulama, zararlı patojenlerin çoğalmasını engellemez. Bakterileri öldürmek için ıslak süngeri mikrodalgada veya birkaç dakika boyunca seyreltilmiş çamaşır suyunda bekletebilirsiniz. Ya da en uzun ve en sıcak döngüde bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Bu sayede süngerinizdeki mikroplardan da kurtulmuş olacaksınız.

El Havlusu

el havlusu

Mutfak havluları mutfağınızdaki en kirli araçlardan bir tanesidir. Sürekli elinizin altında bulunan mutfak havluları gün içerisindeki faaliyetten dolayı tüm kiri üzerinde toplamaktadır. Ellerimizi yıkadıktan sonra kurulamak ve benzeri şeyler için onlara her zaman dokunuruz. Bakterilerin yemeğinize girmesinin bir yolu da işte bu havlulardır. Bu nedenle kağıt havlu kullanmanız veya mutfak havlunuzu sık sık değiştirmeniz size tavsiyelerimiz arasındadır.

Hava Ferahlatıcıları

hava ferahlatıcıları

Hangimiz onların güzel kokuları karşısında mest olmuyoruz ki? Aslında hava ferahlatıcıları, güzel kokularıyla sağlığımızla oynayan kimyasal depolarıdır. Havayı temizlediğini düşündüğümüz bu kokuların içerisinde bulunan kimyasallar akciğer hasarına ve hatta kansere neden olmaktadır. Size önerimiz  her gün düzenli olarak çöplerinizi atmanız ve mutfağınızı havalandırmanız olacaktır. Böylece hava ferahlatıcı kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Gazlı Fırın

gazlı fırın

Çağımızın yeni sorunlarından biri de unutkanlıktır. Unutkanlık, her yerde olabileceği gibi mutfağınızda da büyük sorunlara yol açabilir. Yatmadan ya da evden çıkmadan önce ocağı kapatıp kapatmadığınızı kontrol etmeyi asla unutmayın. Bu sizi ve ailenizi, brülörlerden çıkan gazın tehlikelerinden koruyacaktır.

Yapışmaz Tencere

yapışmaz tencere

Hepimizin mutfaktaki yeni gözdesi yapışmaz tencerelerdir. Ancak bunların sebep olduğu tehlikenin de yine hemen hemen hiçbirimiz farkında değiliz. Örneğin, aşırı ısınmış Teflon özellikli bir tencere zehirli dumanlar yayabilir. Bu durumda Bilge Cafe olarak size önerimiz eski moda (çelik vb.) ve güvenilir araçları kullanmak sağlığınız için daha yararlıdır.

 Kıyma Makinası

kıyma makinası

Kıyma makinaları hepimizin de bildiği gibi çok güçlü aletlerden biridir. Kıyma makinasını kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Kıyma makinaları eti öğütücüye doğru itmek için bir alete sahiptir. Bu yüzden eti her zaman elinize zarar vermeyecek şekilde tutmalısınız.

Çöp Bertarafı

çöp bertarafı

Hepimizin bildiği ama pek umursamadığı mikrop yuvalarından birisi de burasıdır. Lavabonun içine, eldivensiz şekilde parmaklarınızla asla temasta bulunmamalısınız. Oraya bir şey düşürseniz bile, elinizle çekmeye çalışmamalı, bir peçete yardımıyla. Çöp bertarafını her daim temiz tutmak, oradaki bakterilerin üremesini engelleyecek ve dolayısıyla bu sizin yararınıza olacaktır.

Kesme Tahtaları

kesme tahtaları

Eminim ki mutfağınızda zamandan tasarruf olsun diye et ve sebzeleri aynı kesme tahtasında kesmişliğiniz olmuştur. Bu da mutfakta pek farkına varılmayan hatalardan biridir. Her zaman et ve sebzeleri kesmek için ayrı kesme tahtaları kullanın. Çünkü çiğ et, ciddi hastalıklara neden olan bakteriler içermektedir. Bir başka konu ise, asla hasarlı veya çatlak olan kesme tahtalarını kullanmayın çünkü kesme tahtanızdaki çatlaklar bakterilerin çoğalması için mükemmel yerlerdir.