Evinizde Varsa Hemen Atın Dünya Sağlık Örgütü Paylaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütünün paylaştığı bir bilgiye göre, içeriğinde ‘Dekstrometorfan’ bulunan öksürük şurupları veya ilaçlarının toplatılma kararı verildi.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada ecza dolabınızda ‘Dekstrometorfan’ içeren öksürük şurupları veya ilaçlar ile ilgili olarak toplatılma kararı verildi. Dekstrometorfan içeren ilaçlar;

dso1

  • -ACTIDEM (Şurup)
  • -BENAFED (Şurup)
  • -BENICAL (Şurup)
  • -BENICAL COLD (Lak Tablet)
  • -BRONKAR-A (Şurup)
  • -DEFEKS (Şurup)
  • -DEKSAN (Şurup)
  • -DORFAN (Şurup)
  • -METORFAN (Draje)

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan ‘çok acele’ koduyla ilgili kurumlara gönderilen resmi yazıda; Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi web sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şurupları ve ilaçların kullanımından dolayı ölümler ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olaylar olduğu düşünüldüğü ve toplatılma kararı alındığı belirtildi.

dso2i

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) resmi internet sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımından kaynaklı olduğu düşünülen ölümler ve ciddi rahatsızlıklar yaşandığının bildirilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı, 81 ildeki tüm eczacılara ‘çok acele’ koduyla bir yazı gönderdi.

Yazı içeriğinde, ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması gerektiği belirtilirken, içeriğinde ‘dekstrometorfan’ etken maddesi bulunan yerli ya da ithal tüm ilaçların piyasadan geri çekilmesi gerektiği ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması gerektiğinin belirtilmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği, Türk Eczacılar Birliği, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, Ecza Depocuları Derneği, Gelişimci İlaç Firmaları Derneği ve Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği’ne ‘çok acele’ koduyla yazı gönderdi.

dso3

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Güven Artıran tarafından imzalı olarak gönderilen yazıda, Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi internet sitesinde içeriğinde ‘dekstrometorfan’ bulunan öksürük şurupları ve ilaçların kullanımı sonrası ölüm ve ciddi advers etkilere neden olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Yapılan araştırmalar sonrası ‘levometorfan ile kontamine dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımı sonrası ölüm ve ciddi advers etkilere neden olduğunun düşünüldüğü vurgulandı.

Ayrıca Dekstrometorfan etken maddesinin Konduskar Laboratories Private Limited, Kolhapur, Hindistan’da üretildiği belirtilirken, söz konusu ithal edilen etken maddenin spesifikasyonlarına uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğinin vurgulandı.

dso4

Dekstrometorfan adlı etken maddesinin üretim yerinden Türkiye’ye ithal edilip- edilmediğinin bildirilerek, şayet ithal edildi ise ithalatının durdurulması gerektiğinin belirtildiği yazı içeriği ise şöyle: “Adı geçen üretim yerinden ithal edilen söz konusu etken madde kullanılarak üretilen ürün olup – olmadığının ve/veya adı geçen üretim yerinde üretilmiş ürünlerinin ithal edilip edilmediğinin bildirilmesi ve varsa kullanılmamasının gerektiğinin, adı geçen üretim yerinde üretilmiş dekstrometorfan adlı etken madde yer alan yerli ya da ithal tüm müstahzarlarının ithalatının/üretiminin durdurularak, stoklarda bulunanlarının ülkemiz piyasasına verilmemesi ve piyasada mevcut tüm partilerinin, ilgili mevzuat doğrultusunda piyasadan geri çekilmesi ve kurumumuz ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!