Gece Susuzluktan Uykunuz Bölünüyorsa İşte Asıl Sebebi ve Çözümü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geceleri susuzluktan uykunuz mu bölünüyor? Özellikle yaz aylarında vücudumuz çok su kaybettiği için daha sık su içmemiz gerekir. Bazı günler yatmadan önce kocaman bir bardak su içseniz bile gece sanki günlerdir su içmemişsiniz gibi uyanırsınız. Peki bunun sebebi ne? Gelin hep beraber inceleyelim…

susuzluk

Geceleyin tam da uykunuzun en tatlı saatlerinde susuzluktan uyanmak gerçekten çok can sıkar. Bu durum hidrasyon eksikliğinin bir göstergesidir. Gün içinde zaman zaman su içmeyi unuttuğumuz oluyor. Günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Gerçekten günde 8 bardak su içiyor musunuz? Geceleri uykunuzun bölünmesini istemiyorsanız önce bu sorunun cevabını “evet” olarak vermelisiniz.

Kafeinli içecekler:

turk kahvesi

Bir gün içinde muhtemelemen 8 bardak sıvı içmişsinizdir. Bu sıvıların su olmadığını biliyoruz… Kahve, çay, gazoz vs. yerine daha sık su içmenizi öneririz. Kafein sürekli tuvalete çıkmanıza neden olur ve daha fazla nem kaybedersiniz.

Tuzlu veya baharatlı yemekler:

baharatli yemekler

Gün boyunca yediğiniz içtiğiniz bütün şeyler susuzluğa etki eder. Örneğin akşam yemeğinde ağır baharatlı bir yemek yediyseniz susuzluk çekmeme ihtimaliniz çok düşüktür. Bu nedenle baharat ve tuz miktarı fazla olan besinler tükettiğinizde daha fazla su içmelisiniz. Ayrıca bu tür yiyecek ve içecekler sadece susuzluğa değil mide yanmasına da neden olur. Mide ekşimesi çekiyorsanız beslenme durumunuzdan olabilir, önlem almanıza rağmen ekşime devam ediyorsa bir doktora görünmelisiniz çünkü bu diyabetin bir işareti olabilir.

Çözüm olarak:

sade soda

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tuzlu ve baharatlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmeli kafeini kısmen de olsa hayatınızdan çıkarmalısınız. Ek olarak akşam yemeğinden sonra 1 maden suyu (soda) içmek gece susayıp uykunuzu bölmenize engel olacaktır. Uyumadan hemen önce kesinlikle soda ve asitli içecekler içmeyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!