Nedensiz Olduğunu Düşündüğünüz 8 Ağrının Anlamı

agrilar

Yaşlandıkça vücudumuzdaki ağrılar artmaya başlar. Neden bahsettiğimi biliyorsunuz; birkaç dakika içinde gelen ve giden ağrılar. Ancak bazen bu ağrılar bir ya da iki saat sürüp kolay kolay geçmemeye başlar, ertesi gün tamamen yok olurlar. Ama yalnızca birkaç gün sonra geri gelirler.

bel

Bu durum sinir bozucu olabilir ve bu ağrıların sebepsiz, tesadüfi ve istisnai olduğu düşünülebilir. Aslında değiller. Vücudumuzun sahip olduğu her ağrının arkasında bir sebep vardır. Bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir veya sadece bedenimizi yıpratırlar.

Bu ağrı ve acılara çözüm bulmak ve tedavi etmek için onların hangi nedenlerle ortaya çıktığını anlamak iyi bir fikir olacaktır. Aşağıda vücudunuzdaki en yaygın ağrıları ve neden oluşabilecelerini bulacaksınız.

Ayağınızın Altındaki Ağrı

ayak

 ayağınızın alt kısmında ağrıya neden olan en yaygın nedenler: Yaralanma, aşırı kullanım veya kemik, tendon veya bağlardan herhangi birinde iltihaplanmaya neden olabilecek herhangi bir durumdur. Kısa bir süre önce bir fitness tutkunu olan ve 10 bin metrelik bir yarışa hazırlanan Natalie Bogdanski ile bir konuşma yapıldı. Bogdanski, son iki aydır ayak ağrısı geçirdiğini ancak bunu hiç dert etmediğini söyledi. Ama doktora gittikten sonra, hissettiği ağrının aslında ayağında bir stres kırığı olduğu olduğu bilgisini aldı.  Yani 10 bin metre yarışına katılamayacak ve sanırım Natalie’nin dersini aldığını söylemek yanlış olmaz. Yani yarışlar ve triatlonlara hazırlananlar ve bunun için sıkı antrenmanlar yapanlar için söylenmesi gereken şey: Ayaklarınıza dinlenmeleri için ara sıra izin vermelisiniz.

Diz Burkulması

diz

Diziniz çok küçük yaşlarda burkulduğunda (bükülme meydana geldiğinde) , bu genellikle ciddi bir sorun teşkil etmez. Ama yaşlandıkça, dizleriniz zayıflayabilir. Bu nedenle, dizinizin burkulması genellikle iyi bir işaret değildir. Genellikle diz burkulmasının bir numaralı sebebi dizin aldığı bir hasardır ve daha önce diz bölgesinde yaşanan sakatlıklardır. Birçok diz dengesizliği vakası, koşu gibi yüksek etkili etkinliklerden kaynaklanan yaralanmalardan kaynaklanmakta. En sık görülen yaralanmalar ise ön çapraz bağ ve menisküs yırtığıdır. Diz burkulmasının bir diğer yaygın sebebi eklem iltihabıdır. İltihap eklemlerinizi doldurur ve bu sıklıkla dizleri etkiler. Diz burkulması yaygın bir kireçlenme ve romatizmal rahatsızlık formudur.

Kulak Arkasındaki Ağrı

kulak agrisi

Baş ağrınıza neyin neden olduğunu tanımlamak zor olabilir. Ancak kulağınızın arkasında kalıcı bir ağrı varsa, bu ağrının bir dizi sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri, boynunuzdaki sinirleri sıkıştırmış olmanız olabilir. Eğer boynunuzu uzun süre eğik tutarsanız, boynunuzdaki sinirleri sıkıştırabilirsiniz. Kulağınızın arkasındaki ağrıların bir başka nedeni de diş problemleridir. Apseli bir dişin veya başka diş sorunlarının olması durumunda, kulak arkasında ağrı oluşabilir.

Keskin Baş Ağrısı

bas agrisi

 Başınızda ayda en az birkaç kez keskin bir ağrı hissediyorsanız, bunun nedeni oksipital nevralji olabilir. Bu durum, omurilikten kafa derisine uzanan sinirlerin iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Başınızın arkasında veya kafatasının tabanında ağrı hissedersiniz.

Kas Krampı

kas krampi

 Kas krampına sahip olmanın birkaç nedeni vardır. İlk sebep kan akışının kötü ve düzensiz oluşudur. Egzersiz yaptığınız sırada, arterleriniz daralır ve bacaklarınızda ve ayaklarınızda kas krampları hissedebilirsiniz. İkinci sebep sinir sıkışmasıdır. Eğer omurganızdaki sinirler sıkışırsa, bacaklarınızda kramp benzeri ağrı hissedebilirsiniz.

Keskin Mide Ağrısı

mide agrisi

Mide ağrısının birçok farklı sebebi vardır. Bu acıyı ara sıra yaşarsanız, bu sadece bir reflü olabilir. Ancak bu acıyı günde birkaç kez yaşıyorsanız, mide ya da peptik ülser olabilir.

Bacak Ağrısı

bacak agrisi

Bacaklarınızdaki atardamarlar, kalbe bağlı arterler gibi hasar görebilir ve daralabilir. Bu durumda, yürürken, merdivenlerden tırmanırken veya çeşitli egzersizler yaparken alt bacak ağrısı (baldır ağrısı) yaşayabilirsiniz. Buna periferik arter hastalığı adı verilir. Bu belirtileri hissetmeye başlarsanız, mutlaka bu hastalığa sahip olduğunuz anlamına gelmez, ancak doktorunuzla görüşüp doğru bir teşhis almanız gerektiğini gösterir.

Ani Sırt Ağrısı

sirt agrisi

 Ani sırt ağrısının ilk sebebi bir yaralanma ve sakatlanmalardır. Sırtınız için egzersiz veya aşırı egzersiz yapıyorsanız, bir kas çekme ya da zorlama olasılığını artırabilirsiniz. Ancak sürekli stres yaşıyorsanız veya zayıf duruşunuz (vücut duruşu, dik durmama gibi) varsa, bu sonunda spazmlara ve kronik ağrılara neden olabilir. Omurga üzerinde, fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanabilecek bir baskı olabilir ve bu da ani sırt ağrısına sebep olabilir.