Evinizdeki Temel Malzemelerle Yumuşak Ayaklara Sahip Olma Yolları

ayak kuruluğu

Yaz ayları denince akla hemen sandaletler, dolgu topuk ayakkabılar ve espadriller gelir. Haliyle ayaklarımızın bakımının ne kadar önemli olduğunu hatırlarız. Evet, hareket etmemizi sağlamalarına rağmen sürekli unuttuğumuz o zavallı ayaklarımız. Ayak bakımımızı ihmal ettiğimizde ortaya çıkan nasırlar, çatlaklar ve kuruluklar hem acı verici olabilir hem de çirkin görünebilir. Peki bu konuda ne yapabiliriz?

Bilge Cafe olarak sizler için ayaklarınızı bebek ayağı gibi yumuşacık yapabilmeniz ve o muhteşem yaz kıyafetlerinin tadını çıkarabilmeniz için birkaç ipucu hazırlardık. Sondaki muhteşem bonus yönteme de bakmayı unutmayın!

ayak 2

Önce birkaç genel ipucu ile başlayalım. Unutmamanız gereken ilk şey ayaklarımızın günlük bakıma ihtiyacı olduğudur. Eğer topuklarınızın yumuşacık olmasını istiyorsanız, her gün ponza taşı ya da ayak törpüsü kullanmalısınız. Hatırlanması gereken birkaç maddemiz daha var:

 • Banyo sırasında ya da sonrasında, yani deriniz yumuşadığı zaman, ölü derileri temizleyin. İşlemden sonra ayaklarınızı yıkayıp kurulayın ve nemlendirici uygulayın. 
 • Ayak banyolarını seviyorsanız, ılık ya da soğuk su kullanın. Sıcak su derinizi kurutabilir. 
 • Ayaklarınıza hazır ya da ev yapımı peeling yapın. İster bal, tuz ve şekeri deneyin, ister kahve telvesini… Size kalmış. 
 • Ayaklarınızı nemlendirmek için hindistancevizi yağını ya da shea yağını Hatta bunları 3’e 2 oranında karıştırıp da uygulayabilirsiniz. Bu yağları gece ayaklarınıza sürün ve daha iyi sonuç almak için pamuklu çorap giyip yatın.

Genel ipuçlarımız bu kadar. Şimdi gelelim ayak derinizi yumuşatmak için yapabileceğiniz basit tariflere.

1.Karbonat

karbonat

Artık hepimiz karbonatın evrensel bir mucize madde olduğunu biliyoruz. Bir kez daha bu güçlü peeling maddesini ortaya çıkarma zamanı. Tek ihtiyacınız:

 • 3 ölçü karbonat
 • 1 ölçü su

Malzemeleri bir kasede karıştırın ve ayağınıza uygulayın. Özellikle topuklara, parmaklara ve eğer varsa nasırlara dikkat ederek ayağınıza masaj yapın. Eğer deriniz çok kuruysa ponza taşı ya da ayak törpüsü kullanın. Bitirdiğinizde, ayağınızı ılık suyla yıkayın ve biraz nemlendirici uygulayın.

Karbonatı kullanmanın başka bir yolu da ayak banyosudur. Bundan daha basit bir şey yok. Yalnızca uygun bir kovayı ılık suyla doldurun ve 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin, karıştırın ve ayaklarınızı 10 dakika boyunca bu suyun içinde tutun. Daha sonra ılık suyla yıkayın ve nemlendiricinizi sürün.

2.Elma Sirkesi

elma sirkesi

Sirke kuru cilt için tedavi edici özelliğe sahiptir; Listerine ile karıştırıldığında, nasırları yumuşatmaya yardımcı olur. Bu suyu hazırlamak için ihtiyacınız olan maddeler:

 • 1 ölçü elma sirkesi
 • 1 ölçü Listerine
 • 2 ölçü ılık su

Ayaklarınızı en az 10, en fazla 20 dakika bu suyun içine sokun, kurulayın ve sonra ponza taşı ya da ayak törpüsüyle derinizi ovalayın.

Nasırlarla başa çıkmak için sirkeyi kullanabileceğiniz başka bir yöntem de bir pamuğu sirkeye batırmak, nasırlı bölgeye uygulamak, plaster ile sarmak ve sonrasında yatmaktır. Uyandığınızda pamuğu alın ve derinizi ovalayarak yıkayın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

3. Zeytinyağı

zeytinyağı

Zeytinyağı zaten başlı başına muhteşem bir doğal nemlendirici görevi görür; haliyle burada bir tarife ihtiyacımız yok. Zeytinyağını direk olarak yatmadan önce ayağınıza sürün ve pamuklu çorap giyin. Biraz boş vaktiniz varsa, ayağınıza yağ ile masaj yapın. Yağ ile nazikçe ovalayın, sert bölgelere özellikle dikkat edin.

Kalıcı çözümler için bu işlemi düzenli olarak uygulamayı unutmayın.

4. Bal

bal 2

Bal da başlı başına harika bir nemlendiricidir. Nemi cildinize “hapseder”, böylece yumuşak ve hoş olmasını sağlar. 4 litre ılık suya, bir bardak bal koyarak bir ayak banyosu hazırlayıp, bu suda ayaklarınızı 15 dakika bekletebilirsiniz. İşlemi tamamlamak içinse bal peelingi yapmalısınız:

 • ¼ bardak esmer şeker
 • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 3 damla nane yağı

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve ayağınızın her yerine masaj yaparak sürün. Sonrasında yıkayın ve havluyla kurulayın. Tabi nemlendirmeyi de unutmayın.

5. Süt

sut

Sulu ayak banyolarından sıkıldınız mı? Öyleyse, işte sizin için özel bir yöntem:

 • -4 bardak süt
 • 2 avuç karbonat
 • Birkaç damla en sevdiğiniz aroma yağı, biraz rahatlatıcı bir müzik, bir sürü mum ve sakin bir ortam!

Sütü ısıtın ama çok sıcak olmasın. Bir kovaya koyun, ayaklarınızı içine sokun ve 10 dakika boyunca sütün sihrini göstermesini bekleyin. Sonra bir avuç dolusu karbonat alın ve sert bölgelere dikkat ederek ayağınıza masaj yapın. Diğer ayağınızda işlemi tekrarlayın. Sonra iki ayağınızı da tekrar 5 dakika boyunca sütün içerisine sokun.

İşleminiz bittiğinde ayağınızı yıkayıp kurulayın ve biraz nemlendirici sürün. İşte bu kadar!

6. Nane yağı

nane yağı

 •  1 bardak yulaf ezmesi
 •  1 bardak iri taneli mısır unu
 • ¼ bardak iri deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı nane yağı

Malzemeleri karıştırın ve karışımın kendisinde su olmadığı için ıslak ayağınıza uygulayın. Birkaç dakika masaj yapın, yıkayın, kurulayın ve nemlendirin.

7. Muz

muz

Kulağa garip gelebilir ama muz kuru ayaklar için muhteşem bir tedavi edici özelliğe sahiptir. İçinde cildinizi yumuşatmaya yarayan amino asitler ve vitaminler bulundurur. Muzdan yararlanmanın 2 yolu vardır:

 •  İki olgun muzu ezin ve yaklaşık 20 dakika boyunca ayağınızda maske gibi bekletin. Sonrasında ılık suyla yıkayın.
 • Eğer muzları ayağınıza sürmektense yemeyi tercih ediyorsanız, kabuğunuz iç kısmını ayağınızın kuru bölgelerine sürün. Geri kalanı ise aynı; beklet, yıka, kurula. İşte bu kadar!

8. Aloe vera jeli

aloe vera

Hepimiz artık aloe veralı malzemelerin nemlendirmede ne kadar iyi olduğunu biliyoruz değil mi? Dilerseniz kendi bitkinizin yaprakları içinden jelini çıkarabilirisiniz, dilerseniz satın alabilirsiniz. Özel bir tarife ihtiyacınız bile yok. Jeli ister duştan sonra, ister diğer tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra sürebilirsiniz. Ayak banyosunu ve sonrasına peelinginizi yaptıktan sonra, jeli nemlendirici adımı için kullanabilirsiniz. Direk ayağınıza uygulayın, çoraplarınızı giyin ve doğru yatağa.

9. Vazelin

vazelin

Vazelin ayaklarınızı peeling işlemi için hazırlar. Tek yapmanız gereken vazelini ayaklarınızın altına bir katman olarak sürüp, üzerine çorap giymek ve yatmak. Sabah uyandığınızda bir ayak törpüsünü alın ve ölü deriyi, deriniz yumuşayana kadar temizleyin.

10. Diş macunu

diş macunu

Şaşırtıcı bir şekilde, diş macununun ayaklarınız için birden fazla yararı vardır. Mükemmelliğe giden yolda son adımınız diş macunu olabilir.

 • İlk olarak, diş macunuz içinde ponza taşının ya da ayak törpüsünün etkisini artırabilecek partiküller barındırdığı için muhteşem bir yatıştırma peelingidir. Özellikle ölü deri hücrelerini temizlerken, ayağınızı bebek ayağı gibi yumuşacık yapar. Tek uyarımız şu olacak: Eğer derin çatlaklarınız varsa diş macunu kullanmayın. Unutmayın, içinde mentol vardır ve yanmaya sebep olabilir.
 • Ayak tırnaklarınızı beyazlatır. Diş macununu sürün ve eski bir diş fırçasıyla ovalayın.
 • Aynı zamanda can sıkıcı su toplamalarından kurtulmanızı da sağlayabilir. Diş macununu sorunlu bölgeye sürün ve birkaç saat orada bekletin. Islak bir bezle macunu temizleyin ve bu işlemi sorun çözülene kadar tekrarlayın.

Bonus: Evde Yapabileceğiniz Peeling Çorabı

bonus 5

Ayak derinizi, tıpkı yılanların yaptığı gibi soyup adam peeling çoraplarını duymuşsunuzdur. Bu evde yapabileceğiniz çorap da tıpkı onlar gibi olacak. Hazırlamak için;

 • 4 litre ılık su,
 • 1 bardak İngiliz tuzu,
 • 10-15 adet Aspirin tableti,
 • 1 adet limonun suyu

Aynı zamanda streç filme ve bir çift çoraba ihtiyacınız olacak.

 1. Öncelikle bir ayak banyosu hazırlayın, suyun içine İngiliz tuzunu ekleyin. Ayaklarınızı en az 30 dakika boyunca bu suda bekletin.
 2. Şimdi aspirinleri alıp bir kâseye koyun. Limon suyunu içine sıkın ve kalın bir macun haline gelene kadar karıştırın. Bu macunu kuru ayaklarınıza uygulayın ve etrafını streç film ile sarın. Üstüne de çoraplarınızı giyin.
 3. Bunu 4 ila 6 saat arası bekletin, sonra ayaklarınızı sabunla yıkayın.
 4. Kalın bir tabaka nemlendirici sürün ve tekrar çorap giyin.

Bu kremi bir gece bekletmek en iyi sonucu verecektir. Deriniz hemen soyulmaz, etkiyi hissetmek için birkaç gün gerekebilir. O yüzden sabırlı olun ve sandaletlerinizi hazırda bekletmeyi unutmayın!

Tabi bütün bu yöntemleri aynı anda uygulamanıza gerek yok. En beğendiğiniz yönteme bir kez başlayın ve yapmaya devam edin. Örneğin; en sevdiğiniz peelingi, size en çekici gelen ayak banyosunu ve en iyi nemlendiriciyi seçebilirsiniz. Ya da isterseniz birden fazla yöntem seçin ve o günkü ruh halinize göre değiştire değiştire uygulayın. Seçim sizin!

Siz ayaklarınızı yumuşak tutmak için neler yapıyorsunuz? En sevdiğiniz yöntemleri yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!