Her Yetişkinin Mutlaka Yapması Gereken 7 Tıbbi Test

her yetişkinin yapması gerekiyor

Hangi yaşta olursak olalım, sağlıklı olduğumuzdan emin olmamız gerekir. Ancak sağlımızı korumak, ciddi bir çaba gerektirir ve bu çabanın büyük bir kısmı olası sağlık sorunlarını tespit etmek ve erken tedavi etmek için uygulanan tarama testlerini yaptırmaktır.

kan hücreleri

Bilge Cafe olarak hangi yaşta olursanız olun, yaptırmanız gereken 7 sağlık testini sizin için derledik.

1. Cilt Testi

yanak

Yapılan bilimsel çalışmalar, cilt kanserine yakalanma riskinin son yıllarda oldukça yükseldiğini göstermektedir. Güvende olmak için 18 yaşından itibaren ayda 1 kez kontrole gitmekte fayda var. Profesyonel tıp uzmanları tarafından yapılan taramalar, hastanın risk faktörlerini belirler ve ona göre bir tedavi sunar.

Olası risk faktörleri şunlardır:

 • Güneşe aşırı derecede maruz kalma
 • Ailenin cilt kanseri geçmişi
 • Açık ten rengi
 • Ciltte alışılmadık derecede fazla ben bulunması
 • Erken yaşlarda ciltte meydana gelen güneş yanıkları

2. Kolesterol Kontrolü

meyve sebze

Kolesterol, kan testi ile ölçülür ve kontrolden 9-12 saat öncesine kadar herhangi bir şey yememeniz gerekebilir. Kolesterol testleri genelde vücudunuzun toplam kolesterol seviyesini, iyi kolesterol ve kötü kolesterolü ölçer. 35 yaşını geçen her yetişkinin 5 yılda bir kolesterol testi yaptırması gerekmektedir. Eğer aşağıdaki risk faktörlerini taşıyorsanız da 20 yaşından itibaren düzenli kontrole gitmekte fayda var:

 • Diyabet
 • Sigara
 • Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde ise
 • Birinci dereceden yakınlarınız arasında kalp krizi geçirmiş olan var ise

3. Pelvik Testi

21 yaşını geçmiş her kadının 3 yılda bir pelvik testi yaptırması gerekmektedir. Bu test vücutta rahim ağzı kanserinin belirtilerinin olup olmadığını ölçmek içindir.

Yapılan araştırmalar, bu test sayesinde geçtiğimiz 50 yılda rahim ağzı kanseri yüzünden ölen insanların sayısın %74’lük bir azalma olduğunu göstermektedir.

4. Diyabet

eker

Diyabet erken yaşlarda herhangi bir belirti göstermez. Bununla birlikte her yetişkinin yılda en az 2 kez diyabet kontrolü yaptırması gerekir. Ancak erken yaşta aşağıdaki belirtiler görünüyor ise hiç bekletmeden test yaptırmakta fayda var.

 • Aşırı susuzluk
 • Her zaman yorgun hissediliyor ise
 • Her zaman açlık hissediliyor ise -yemek yedikten sonra bile-
 • Bulanık görüyorsanız
 • Normalden fazla idrar yapıyorsanız
 • Bir türlü iyileşmeyen yara veya kesik varsa

5. Hepatit

karaciğer

Hepatit, karaciğerin iltihaplanması durumudur. Genellikle viral enfeksiyon yüzünden ortaya çıkmakla beraber, hepatite sebep olan başka şeyler de olabilir.

Hepatitin 5 türü vardır: Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D ve Hepatit E

Yılda en az bir kez Hepatit testi yaptırmanızda fayda var.

6. Kan Kanseri (Lösemi)

kan hücreleri

Düzenli olarak kan testi yaptırmak, kan kanserinin erken tespiti için oldukça önemlidir. Kan kanserinin 137 farklı çeşidi vardır ancak en fazla rastlanan 3 tanesi lösemi, lenfoma ve miyelomdur.

Kan kanseri, çoğu zaman basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Aynı zamanda kan testi ile kanserin kemiklere yayılıp yayılmadığı da kontrol edilir ve hastanın vücudunun kanser tedavisini kaldırıp kaldırmayacağına yine yapılan kan testleri sonucunda karar verilir.

7. Kemik Yoğunluğu Testi

kemik iliği

Kemik yoğunluğu testi, kemiğin içinde bulunan kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin miktarını ölçer. Eğer mineral kaybı fazla ise kemik yoğunluğu düşük demektir. Bu da kemik erimesi (osteoporoz) riskini artırır.

Kemik yoğunluğu testi bütün yetişkinler için tavsiye edilir.

BONUS: İdrar Tahlili

böbrek

Doktorlar, diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarının erken tespitleri için düzenli olarak idrar testi yapmayı önermektedirler.

Uzmanların dediği gibi, ” sağlık en büyük zenginliktir.” Bu yüzden sağlığınızı korumak için düzenli olarak bu testleri yaptırmanız çok önemlidir.