Limon Kabuğunun Faydaları, Limon Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın

limon kabugu atmayin

C vitamini deposu olan limonun sağlığa birçok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat genellikle limonun kabuklarını atmayı tercih ediyoruz. Kendisi kadar kabukları da yararlı olan limonun kabuklarını atmamalısınız.

limon kabugu

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz:  “Limonun suyu kadar kabuğunun da antioksidan özellikte olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Limonun kabuğunda mineraller, lif, vitaminler, polifenoller, esansiyel yağlar birçok hastalığa karşı etkili. Eğer kalsiyum seviyeniz yüksekse, böbreğinizde taş varsa veya daha önce böyle bir rahatsızlık yaşadıysanız doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Ayrıca tansiyonu düşük olan insanların da doktorlarına sorması gerekir.” diyor.

limon kabugu2 1

Dilerseniz çayınıza, salatalarınıza ya da tatlılarınıza katabilirsiniz.

Limonun kabuğunda saklı 6 fayda…

Diş etlerinizi güçlendirir

dis etlerini guclendirir

C vitamini eksikliğinden kaynaklanan skorbüt hastalığı bir nevi kanamalı diş eti hastalığı olarak da bilinir. Limonun kabuğunda ve içeriğinde bulunan C vitamini skorbüt oluşumunu engellemeye destekçi.

Karaciğerde yağlanmayı azaltıyor

karaciger yaglanmasi

Limon kabuğunun içeriğinde bulunan; polymethoxylated flavones, pektin ve esansiyel yağlar toplam kolesterol seviyesini ve trigliserid seviyesini düzenler. Yani karaciğerdeki yağlanmayı azaltır.

Bağırsakları korur

limon kabugu3

Limonun kabuğunda bulunan diyet lifi, bağırsak sağlığının ve işlevinin korunması açısından çok önemlidir. İçerdiği pektin sayesinde ise kabızlığı önler.

Hücre hasarını önler

limon kabugu4

İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan seviyesi, hücrede hasara neden olabilecek serbest radikal grupları etkisiz hale getirir. DNA hasarını önlediği de söylenmektedir.

Kanser riskini azaltıyor

limon kabugu7

İçerdiği salvestrol Q ve limonen, kanserli hücrelerle mücadelede yardımcı. Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre boğaz, mide ve ağız kanserlerinin riskini%40-50 oranında azalttığı belirtilmiştir.

Damar sağlığını koruyor

limon kabugu8

İçeriğinde bulunan hesperidin ve naringin flavonoidleri sayesinde damarın yapısının korunduğu ve pıhtı riskini azalattığı belirtilmiştir. Koroner arter rahatsızlığını da içerdiği C vitamini sayesinde azalttığı bilinmektedir.

Evde yapabileceğiniz sağlıklı limonata tarifi

limon kabugu tarifi

  • 4 adet limon
  • 300 g çilek
  • 1 L su
  • 1 su bardağı hurma suyu
  • Nane yaprakları

Hazırlanışı:

Limonları rendeleyin ve rendelenmiş limonların suyunu sıkın. Çilekleri güzelce yıkayın ve rondodan geçirin. Suda 2 saat boyunca beklettiğiniz hurmaların çekirdeklerini çıkarın ve soyun. Daha sonra hurmaları da rondodan geçirin ve üzerine sıcak su ekleyin ve bir tülbent kullanarak süzün. Geniş bir kap içerisinde tüm bu malzemeleri karıştırın ve 1 saat boyunca bekleyin. Daha sonra gerekli suyu da karışıma ekleyin ve yine tülbent yardımıyla süzün. Soğuk servise hazır! Nane yapraklarını eklemeyi unutmayın.