Her Gün Yürüyüş Yaparsanız Vücudunuzda Meydana Gelecek 8 Olumlu Değişim

her gün yürüyüş yaparsanız
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Formda kalmak zor bir iştir ancak herkesin sağlığını korumak için yapması gereken bir şeydir. Ancak formunuzu korumak için spor salonlarında saatlerce vakit harcamanıza ya da günde 5 kilometre koşmanıza gerek yoktur. Sadece düzenli yürüyüşler yaparak sağlığınızı ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Mental ve kalp ve damar sağlığını geliştirmenin yanı sıra, açık bir havada yürüyüş yapmak , akciğerlerinize temiz hava girmesini sağlar ve ayrıca güneş ışınlarından D vitaminini kolayca elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki faydaların yanı sıra, eve tıkılıp kalmak yerine dışarı çıkıp temiz havada yürüyüş yaptığınız zaman stres seviyeniz azalır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.
Bilge Cafe olarak düzenli bir yürüyüşün vücudumuza sağladığı faydalardan 8 tanesini sizler için derledik. Günde sadece 30 dakika bile yürüyüş yapmaya başlarsanız, kısa zaman içerisinde fiziksel ve sağlıksal gelişiminizi kolaylıkla fark edebilirsiniz.

1. Ruh Sağlını Geliştirir

yürüyüş 1

Yürüyüş yapmanın en temel faydalarından bir tanesi; modunuzu yükselterek beyninizin stres seviyesini azaltmaktır. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş sonucunda anksiyete ve depresyon riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

2. Kilo Vermeye Ciddi Faydası Vardır

kilo verme

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yürüyüş yapmanın insan vücudundaki obeziteye yol açan 32 adet genin etkilerini düşürdüğü gözlemlemiştir.

Eğer tempolu bir yürüyüş yaparsanız da metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

3. Çeşitli Kanserlerin Meydana Gelme Riskini Azaltır

yürüyüş 3

Onkoloji uzmanları, haftada ortalama 3 saat yapılan düzenli bir yürüyüşün meme ve bağırsak kanseri riskini yarıya düşürdüğünü belirtmektedirler.

4. Bağışıklı Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

bağışıklık 2

Günde en az 30 dakika yürüyüş yapmak, vücudun bağışıklık sistemini kontrol eden hücrelerin sayısını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

5. Diyabeti Önlemeye Katkıda Bulunur

diyabet

Diyabet hastalarına doktorlar tarafından en çok verilen tavsiyelerden bir tanesi ; aerobik yapmanın vücuttaki insulin seviyesini dengelemekte çok etkili olması ve bu yüzden düzenli olarak aerobik yapmalarıdır. Dilerseniz aerobik programınıza yemeklerden sonra yapılan hafif bir yürüyüşü de ekleyebilirsiniz.

6. Şekerleme ve Çikolata Gibi Ağır Şeker İçeren Ürünlere Olan Bağımlılığı Azaltır

ekerleme

Yapılan bir çalışmaya göre, 15 dakikalık bir yürüyüş, şekerli yiyeceklere karşı olan iştahı dengelemektedir. Ayrıca özellikle stresli durumlarda yoğun bir şekilde ortaya çıkan aşırı çikolata yeme isteği de yürüyüş yaparak ortadan kaldırılabilir.

7. Kardiyovasküler Sağlığa Çok Önemli Faydaları Vardır

kalp sağlığı

Yürümenin bir başka faydası da kalp sağılığı üzerinedir. Günde ortalama 20 dakika yürüyüş yapmak kalp hastalıkları ve kalp krizi oluşumu riskini %30 oranında azaltmaktadır.

8. Yaşlıların Hareket Kabiliyetini Yükseltir

yaşlı yürüyüş 2

Düzenli yürüyüş yapmanın bir diğer faydası, 70-89 yaş aralığına gelindiğinde ortaya çıkan çeşitli eklemsel rahatsızlıkları engellemesidir. Genç yaşlarda düzenli olarak yürüyüş yapan bireyler bu sayede yaşlılık çağına gelindiğinde ortaya çıkan fiziksel problemleri engelleyebilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!