Bu Alışkanlıklar Sayesinde Ağrılara Son

ağrılara son

Çektiğimiz ağrılar, insanı güçten düşüren faktörlerin başında yer almaktadır ve gelişmiş ülkelerde doktora gitmenin en yaygın nedenidir.  Fiziksel ağrıların çoğu, yoğun veya çok hareketsiz bir yaşam tarzının sonucudur. Bu ağrıları birkaç sağlıklı alışkanlık edinerek ve sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalarak kolayca önleyebiliriz.

Bilge Cafe ekibi olarak sizlere, ağrısız, sağlıklı ve mutlu kalabilmenizi sağlayan 18 adet günlük alışkanlığı listeledik.

Baş Ağrıları

headaches

Ekrana uzun süre bakmaktan kaçının

2.ekran

Göz yorgunluğu, bilgisayarla ilişkili baş ağrısının yaygın bir nedenidir. Ne zaman uzun bir süre boyunca bir kas kümenizi çalıştırsanız, sonunda bu kaslarınız yorulurlar ve incinmeye başlarlar, aynı durum göz kasları için de geçerlidir. Bundan kaçınmak için 20-20-20 tavsiyesine uyun: Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca en az 20 fit (yaklaşık 6 metre)  uzakta olan bir şeye bakın.

Güneşe daha az maruz kalın

3.günes

Güneş ısısına maruz kalmak beyninizdeki kan damarlarının genişleyip kabarmasına ve cildinizin sıcaklığının artmasına ve böylece ağrıya neden olabilir. Güneşin parlaması da gözünüzde tahrişe yol açarak baş ağrısına yol açabilir.  Güneş altındayken şapka takmak ve güneş gözlüğü kullanmak sizi bu baş ağrılarından koruyabilir.

Ilık duş alın

4.dus

Ilık bir duş almak gergin kasların gevşemesine yardımcı olur ve baş ağrısını hafifletebilir. Ayrıca, sıcak sargı (yakı gibi) ve ısıtma pedlerinin kullanılması da benzer bir etkiye sahip olabilir.

Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının

5.alkol

Sigaralarda bulunan nikotin, vazoaktif (damar etkin) bir maddedir. Bu, beynimizdeki kan damarlarının büyüklüğünü değiştirerek baş ağrısına neden olduğu anlamına gelir. Sigara dumanı, burnunuzu ve boğazınızı tahriş ederek alerjik bir reaksiyona neden olarak baş ağrısını tetikleye de bilir. Benzer şekilde, alkol ayrıca beyninizdeki kan damarlarının şişmesine ve baş ağrısına neden olur.

Kafeini azaltın

6.kahve6.su

Küçük miktarlarda kafein, baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu nedenle bazı baş ağrısı ilaçlarına da dahil edilir. Ancak kahve, çay veya meşrubat şeklinde kafein tüketmek sizi kafeine bağımlı hale getirebilir. Ve Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar  şunu ortaya çıkardılar; baş ağrısı, düzenli olarak kahve için insanların %50’sinde meydana gelen yaygın bir kafein yoksunluğu belirtisidir.

Yeteri kadar su için

7.su

Dehidrasyon baş ağrısına neden olan yaygın nedenlerden bir tanesidir.  Bu tür baş ağrılarını önlemek için kendinizi yeterince nemli tutmaya çalışın. Ancak, aşırı hidrasyonun kandaki sodyumun çok seyreltildiği bir durum olan hiponatremiye yol açabileceğini unutmayın.

Boyun Ağrısı

8.boyun

Güçlü boyun kasları için egzersiz yapın

8.boyunegzersizi

Boyun ve omuz zorlanmaları boyun ağrısının en yaygın nedenleridir. Buna karşı koymanın en iyi yolu boyun kaslarını güçlendirmek için boyun egzersizleri yapmaktır.

Daha iyi bir oturma postürüne sahip olmak için çaba sarfetin

10.boyun

Otururken düz oturmak önemlidir. Mümkünse, sırt desteği bulunan bir sandalye seçin. Bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar üzerinde çalışıyorsanız, çalışırken boyununuzu bükmeyecek şekilde boyunu ayarlayın.

Yoga yapın

11.yoga

Yoga, boyun ve sırt kaslarınızı güçlendirerek herhangi bir gerginliği ve kas zorlanmasını hafifletmeye yardımcı olur.

Uyku alışkanlıklarınızı geliştirin

12.uyku4

Sırt üstü uyumak en iyi uyku pozisyonudur, bunu yana dönerek uyumak takip eder.

Sırtınızı daha iyi desteklemek için, dizlerinizin altına rulo şeklinde bir  havlu koymaya deneyin. Yüzüstü uyumaktan kaçının. Birden fazla yastık kullanmayın ve kalın bir yastık kullanmayın. Özel bir ortopedik yastık kullanılması önerimizdir.

Sırt Ağrısı

sirtagrisi

Otururken sırtınızın dik olmasını sağlayın

oturma

Otururken, her zaman düz duruşu koruyun. Omurgadaki stresi azaltmaya yardımcı olur ve ağrıları uzak tutar.

Belinizi destekleyen kasları esnetin

esneme1

Omurga bükülmeleri ve psoas (beldeki bir kas) uzanımları gibi çeşitli egzersizler, ağrısız bir sırtın korunması için çok önemli olan kasların esnetilmesine yardımcı olur.

Dizlerinizi esnetin

esneme2

Dizlerinizi esnetmek, uyluk kaslarınızı uzatarak sırt ağrınızı azaltabilir. Daha uzun kaslar, sırtın üzerine bulunan baskıyı azaltır  ve ağrıyı hafifletir.

Kobra pozunu uygulayın

kobra

Bu poz, omuzlarınızdaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda alt sırtın sertliğini de ortadan kaldırır ve omuriliği esneterek  güçlendirir.

Ayrıca sırtınızı rahatlatacak egzersizleri öğrenmek için buraya tıklayarak bir diğer yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yüzün

yüzme

Yüzme ve diğer su egzersizleri sırt ve karın kaslarınızı güçlendirir. Ayrıca suyun kaldırma kuvveti, eklemlerin rahatlamasına ve esnemesine neden olur.

Ayak Ağrıları

ayakagrisi

Rahat ayakkabılar giyin

rahatayakkabi

Yürürken, ayakta dururken veya koşarken, basınç her zaman ayaklarımızdadır. Uygun olmayan ve rahatsız edici ayakkabılar giymek sorunları daha da kötüleştirebilir.  Uygun bir ayakkabının bulunması, yaralanmaların azaltılmasında ve ayak problemlerinin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ayak kaslarınızı esnetin

ayakesnetme

Bir sandalyeye veya yere oturun. Sol elinizin parmaklarını sağ ayak parmaklarınızla birleştirin. Ayak parmaklarınızı el parmaklarınızla sıkın ve bu şekilde 10 saniye bekleyin. Ardından 10 saniye boyunca da geriye doğru esnetin.

İki ayağınız için de bu rutini 3 kez uygulayın.

Ayak kemeri masajı

masaj

Sol ayağınızın ikinci parmağının hemen altında bir tenis topu üzerinde durun. Topu yavaşça ayağınızın etrafında 3 dakika boyunca döndürün. Bu egzersizi sağ ayağınızda da tekrarlayın.

Bir kişinin sağlıklı kalmayı ve zararlı alışkanlıklardan kaçmayı bilmesi çok önemlidir. Bu bilgileri arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşarak onların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.