İlişkinizin iyiye gittiğini kanıtlayan 14 şey!

iliski

Ara sıra hepimizin ilişkilerimiz hakkında kuşkuları muhakkak olmuştur. Fakat ilişkimizin çabalayacak kadar iyi olduğunu nasıl anlayacağız? Yol arkadaşım dediğimiz kişinin bizim için mükemmel kişi olduğunu nasıl bilebiliriz? Aşağıdaki yazılanları okuyup kendinize ”Bu kuralları uyguluyor muyuz?” diye sorun.
İlişikinizin ne kadar güçlü olup olmadığını ve sorun varsa yol arkadaşınızla çözüm bulabilmeniz için sizin için bir kaç bilgi derledik.

14) Geleceğinizle alakalı düşüncelerinizi sakin bir ortamda konuşabilirsiniz.

gelecek

Eğer geleceğinizi birlikte planlayamıyorsanız bütün girişimleriniz endişeye yol açacaktır ve tartışmadan hiçbir şeyinizi halledemiyorsanız birbirinize güveniniz yoktur demektir. Bu tip ilişkilerin genelikle geleceği pek parlak gözükmez. En ufak bir şey kısa sürede ilişkinizin sonlanmasına sebep olacaktır.
İyi bir ilişkide, partnerler gelecekle korkusuzca yüzleşir, hatta bu fikir onları heyecanlandırır.

13) Verdiğiniz bütün sözler gerçek.

soz vermistin

Sağlıklı bir ilişkide, insanlar birbirine güvenir. Fakat bu güven meselesi birbirlerine verdiği sözleri unuttuklarında da hala geçerli midir? Bu tarz insanlar nasıl güvenilir ki?
Hayat arkadaşınızın duygularına ve isteklerine saygı duymanız, tutabileceğiniz sözler vermeniz en önemli adımlardan birisidir.

12) Birbirinize baskı uygulamayın.

baskı

İyi ilişkilerde, insanlar partnerlerinin hayatlarını kontrol etme isteğinde olmazlar ve kendi görüşlerini empoze etmez. Bu davranış ilgi göstermeyle karıştırılabilir, fakat asıl sebebi sizi kontrol etme istemeleridir.
Her iki partnerin de kendi sınırları ve hobileri vardır ve bu yüzden de birbirlerinin hayatlarıyla alakalı meraklılar.

11) Farklı günlük planların üstesinden gelmek.

Eğer kendi alışkanlıklarınız varsa ve ikiniz de anlaşmaya varamıyorsanız veya sadece çaba sarf etmek istemiyorsanız, bu tür davranışlar huzurlu bir ortam için imkansızdır.

10) Hayatınız sonsuza kadar süren bir drama değil.

Hayat arkadaşınızla konuşamıyorsanız, olan biten hakkında tedirginseniz ve hangi tavırlarınızın huzursuzluğa sebep olacağını bilmiyorsanız hayatınız sessiz ve sakin olamaz.
Bu tür davranışlar manipülasyon olarak sayılmaktadır. Birbirlerini seven kişiler bu tür metodları kullanmaz ve duygularını asla gizlemezler.

9) Birbirinizden gurur duyuyorsunuz.

Sevdiğinizin başarılarını kabullenemiyorsanız, ilişkinizin sadece rekabet, kıskançlık ve her şeyi kontrol etme isteğinden oluştuğunun anlamına gelmektedir.
Mutlu bir ailede, insanlar birbirlerinin başarılarından gurur duyuyor ve yüksek başarı elde etmese bile elde edilen başarıyı kutlamayla karşılıyorlar.

8) Ortak yapılan planlarız için önem veriyorsunuz.

Eğer partnerinizin duygularıyla ilgilenmiyorsanız planlarınızda yapılan değişikliklerden haberdar etmek asla aklınıza gelmez. Hatta telefonunuzu kapatabilirsiniz ve her şeyi iki kere not edebilirsiniz.
Fakat iyi ilişkilerde, insanlar her zaman acil durumların olduğunu anlamalı ve aniden değişen planlarla alakalı sohbet etmeyi unutmazlar. Ayrıca, ortak planlar ertelendiği için ve tartışmalardan uzak durulabilindiği için anlaşmamazlıklardan korkmazlar.

7) Tartışmalardan sonraki tavırlarınız.

Tartışırken bile partnerinizin duygularını düşünüyorsanız, bu ilişkinizin ne kadar güçlü olduğunu kanıtlıyordur.
Hiç kimse tartışmalardan uzak duramaz fakat aşık olan insanlar birbirlerine zarar vermez. Tartışmadan sonra da günlerce sessizlik yemini etmezler. Aşık insanlar barışmada oldukça anlayışlırdırlar: birbirlerinin görüşlerini ve durumlarını anlamaya çalışırlar.

6) İlişkinizde kıskançlığa yer yoktur.

Bazen kıskançlık takıntı haline gelir ve bir kişi sevdiğine onun malıymış gibi davranmaya başlar. Sevdiğine güvenmeyerek onu rencide etmeye, sürekli açıklama istemeye ve partnerinin kıskançlığı yüzünden sürekli tedirgin olmaya başlar. Bu tür davranışlar sevdiğinizin hayatını zindan edecek kadar sıkıcı durumdadır.
Arkadaşlarını, akrabalarını veya hobilerini kıskanıyor olabilirsiniz, veya tartışmaya neden olup sevdiğinizi suçlu hissettirebilirsiniz fakat birbirinize güvenmek sağlıklı ilişkilerinin en önemli anahtarıdır.

5) Yol arkadaşınızla alakalı şikayetçi olmayın.

arkadaş

Hayatınızı paylaştığınız kişiyle rahatça konuşamıyorsanız ve arkadaşlarınıza onun hakkında kötü şeyler söylüyorsanız bu ilişkinizde pek iyi bir şey değildir. İlişkinizin sizin için fazla zor olduğunu ve tedirgin ettiğini düşünebilirsiniz fakat hiç bir çaba sarf etmek istemezsiniz.
Sürekli sızlanan bir insana dönüşüp, hayatınızın ne kadar kötü olduğuyla alakalı şikayetçi olmaya başlayabilirsiniz. Sevdiğinizle baş başa konuşup onu dikkatlice dinleyerek bu durumu değiştirmeye çalışabilirsiniz.

4) Her şey hiç bir zaman tamamen kötü olmaz.

Zayıf ilişkilerde, insanlar sorunu çözme aşamasındayken bile birbirlerini üzebilirler. Partneriniz, görüşünüzün sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu ve sorunun anlamsız olduğunu bilmesi oldukça önemlidir.
İyi ilişkilerde, hiç kimse sevdiğini üzmeye çalışmaz. Genellikle durumu değiştirmeye çalışarak ilişkilerini kurtarmaya çalışırlar. Hatta, bazen farklı düşünceler bile kayda değer olarak algılanır.

3) Birbirinizi değiştirmeye çalışmamalısınız.

Olgun ve birbirine aşık olan partnerler, birbirlerini oldukları gibi kabul ederler. Sevdiklerini başkalarıyla karşılaştırmazlar. Kötü ilişkilerde, insanlar sürekli birbirlerini istedikleri kişiye değiştirmeye çalışırlar ve hiç bir zaman da memnun olmazlar. Sevdiğiniz kişinin, düşündüklerinin, yaptıklarının, söylediklerinin iyi olduğunu düşünmezseniz hiç bir zaman mutlu ve memnun olamazsınız.
Eğer mutlu olmak istiyorsanız sevdiğinize karşı daha anlayışlı olun.

2) Birbirinizi hiç bir zaman suçlamamalısınız.

sorun

Sorunu çözmeye çalışmak yerine birbirinizi suçlamaya başlamak, ilişkinizin sallantıda olduğunun kanıtlarından birisidir. Sorunun nedeni siz olduğunu kabullenmeyip, başkasını suçlamak size daha kolay gelebilir ve sevdiğinizin sessiz olmasını, söyledikleriniz her şeyi kabul etmesini istersiniz. Bu tür ilişkilerde uyum kesinlikle mümkün değildir.
İyi bir ilişkiye sahip olmanın anahtarı bir takım halinde çalışmak ve düşünmektir. Birbirine aşık insanlar, birlikte hareket ederler ve her ikisi de yaptıklarının sorumluluklarının farkındadırlar.

1) İlişkilerde nasıl mutlu olunur?

mutlu ilişki

İlişkiler sadece tek taraflı yürümez. Her şeyi birlikte konuşmaktan ve birbirinizi dinlemekten çekinmeyin. Bu şekilde, ilişkinizin ne kadar dengeli olup olmadığını anlayabileceksiniz.
Sevdiğinizi değiştiremezsiniz fakat kendinizi düzeltebilirsiniz. Kendi hatalarının farkına vardıklarında onlar da kendilerini düzeltmeye başlayacaktırlar. Birbirinize destek çıktığınızı anlamak her iki taraf için de ilişkinizde güven duygusunu verecektir. Sonsuza kadar birlikte mutlu olmak istiyorsanız birbirinize daha anlayışlı davranın.

Bonus

Bir kadın erkeğin ondan korkmasını başardıysa, o adam için hayatının kadını olduğunun kanıtıdır.

ift

Mutlu bir şekilde yaşayan çiftlerde bile kadının daha çok egemen olduğu ilişkiler hakkında bilinmesi gereken en ilginç şeylerden birisidir. Fakat zararsız hatta tatlı denilecek şekilde uygulanılan bir egemenlik şeklidir. Asıl konu, bu akıllı ve aşık erkeğin sevdiğinden korkmaması, aksine onu yarı yolda bırakmak, mutsuz olmasına sebep olmaktan korkmasıdır.

Peki sizce doğru soruları sormak ve dürüst cevaplar vermek ilişkileri kurtarır mı? İlişkinizin daha güçlü olmasına yardımcı olabilir mi? Bu listeden farklı fikirlerinizi varsa bizimle paylaşmayı unutmayın!