Kabız Olduğunuzda Vücudunuzda Bunlar Oluyor

Bağırsaklarla ilgili yaşadığımız rahatsızlıkları çoğunlukla dile getirmeye çekiniriz. Fakat bağırsak problemlerini hemen hemen hepimiz belirli dönemlerde yaşıyoruz. Peki, kabız olduğunuz zamanlarda vücudunuzda nelerin meydana geldiğini bilmek ister misiniz? Hepsini açıklamak için buradayız.

Carolyn Newberry, kabızlık durumunda vücudunuzda yaşanan altı olayı açıkladı.

“Kabızlık, vücudunuzun diğer bölümlerinin çalışma şeklini etkileyebilir” diye açıklıyor.

Kas problemleri

Kaka yapamamak yeterince rahatsız edici değilmiş gibi; bir de kabızlık, tuvalete çıkmayı zorlaştırdığı için belli başlı birtakım kasların yırtılmasına neden olabilir. Newberry, “Geçmesi zor dışkılar yüzünden artan baskılar, dış sfinkter kasında yırtılmaya neden olabilir”. Bu kas, bağırsak hareketlerini düzenleyen kastır. Düzenli olarak bu kası zorlarsanız; iltihaplanmalara ve kanamaya neden olabilirsiniz.

İştahta değişim

Tuvalete çıkamadığınızda, iştahınızda ani değişimler meydana gelebilir. Bu durum, özellikle kronik kabızlık çeken insanlar için geçerlidir.

Sıvı kaybı

Newberry’ye göre, kabızlık ve dehidrasyon birlikte geliyor. Sırasıyla; dehidrasyon ve kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi ve terleme gibi diğer problemlere yol açabilir.

Hemoroit

Kabız olduğunuzda, hemoroit olma riski artar. Birçok insan tuvalete çıkamadığını bilse de kendini zorlar; yani çok fazla baskı uygulanır. Anüsteki kan damarları genellikle çok küçüktür, ancak art arda basınç uygulamak damarlar genişleyebilir ve bunun sonucunda hemoroitler oluşabilir.

Sızıntı

Mesane ve kalın bağırsak vücutta birbirine oldukça yakındır. California Üniversitesi Üroloji Bölümü’ne göre, mesaneyi düzenleyen kaslar ve sinirler ile bağırsak hareketinizi düzenleyen kaslar arasında oldukça yakın bir bağlantı vardır. Kalın bağırsakta büyük miktarda dışkı kesesi mesaneye baskı yapabilir ve gün boyu sızıntıya neden olabilir.

Şişkinlik ve gaz

Şişkin hissetmek, çoğu insanın kabızlık yaşadığı dönemde karşılaştığı bir şeydir. Doktor, “Dışkı kolonda normal zamandan daha uzun süre kaldığında, bu, bağırsak mikrobiyomundaki bakterilerin dışkıya etki etmesini ve gaz oluşmasını sağlar” diye açıklıyor.