Mor Salkım Bitkisinin Mucize Olduğunu Kanıtlayan 6 Faydası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir adaptojenik bitki olan mor salkım bitkisi, 2,500 yıldan fazla kullanılmıştır. Ayurveda tıbbında çeşitli rahatsızlıklar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, mor salkım bitkisini faydaları arasında, anksiyeteni tedavi etmesi, tiroid fonksiyonunu iyileştirmesi ve adrenal yorgunluğunu hafifletmesi vardır. Ayrıca depresyonun yanı sıra çeşitli kanser türleriyle mücadele edebilir. Aşağıdaki listeyi okuyarak bu güçlü bitki hakkında daha fazla bilgi edinin.

İşte Mor Salkım Bitkisinin Faydaları:

1. Tiroid Fonksiyonunu Geliştirir

Bu harika mor salkım bitkisinin faydalarından biri, hem yeterince aktif olmayan hem de aşırı aktif olan tiroidi geliştirme yeteneğidir. Bu güçlü bitki, Hashimoto hastalığının yanı sıra, Graves hastalığı teşhisi konmuş kişilerde durgun bir tiroidi oldukça destekleyebilir. Bununla birlikte, hipertiroidizm rahatsızlığı üzerindeki etkileri ile ilgili yapılan araştırmalar sınırlıdır.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi, 2017 yılında mor salkım bitkisinin faydalarını inceleyen bir çalışma yayınladı. Çalışmaya katılanlar kişilerde tiroid bozukluğu tanısı vardı, ancak tiroid eksikliği ile ilgili belirgin semptomları yoktu.

Tedavi grubuna 8 hafta boyunca her gün 600 miligram mor salkım bitki kökü ekstresi verildi. Kontrol grubu ise plasebo aldı. Plaseboya kıyasla, araştırmacılar mor salkım bitkisinin TSH ve tiroksin seviyelerini önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuşlardır. Bu bitkinin hipotiroidizmli hastalarda tiroid düzeylerini normalleştirmede yararlı olabileceği sonucuna varmışlardır.

2. Adrenal Yorgunluğu Hafifletir

Mor salkım bitkisinin bir diğer faydası ise adrenal işlevi destekleme yeteneğidir. Adrenaleleriniz çok fazla fiziksel veya zihinsel stres nedeniyle aşırı çalışırsa, adrenal yorgunluk olarak bilinen durumu yaşayabilirsiniz.

mor salkım

Bu, vücudunuzdaki progesteron gibi hormonları bozabilir, infertiliteye ve azalmış DHEA seviyelerine yol açabilir. Bu şekilde, mor salkım bitkisi hormonları dengelemeye ve adrenal yorgunluğunun düzeltilmesine yardımcı olabilir.

3. Stres ve Kaygı ile Mücadele

Mor salkım bitkisinin faydalarından bir diğeri ise, kaygı hissine çare olarak görülmesidir. “PLOS One” dergisi mor salkım bitkisinin faydalarını inceleyen bir çalışma yayınladı. Bu bitki, yaygın bir ilaç olan lorazepam ve imipramin ile karşılaştırılabilir bulundu. Tabii yan etkileri olmadan!

Ayrıca, bu çalışmada katılımcılar iki gruba ayrldı. Bir grup psikoterapi ve plasebo aldı, diğer grup natüropatik tedavi gördü. Bu tedavi, günde iki kez standart bir multivitamin ve aynı zamanda mor salkım bitkisi içerir. Ayrıca derin nefes egzersizleri ve beslenme danışmanlığı da içeriyor. Natüropatik gruptakiler yüzde 55 oranında bir kaygı kaybı yaşadılar. Öte yandan, plasebo grubu kaygı oranının yüzde 30.5 oranında azaldığını gördü.

4. Depresyonun İyileştirilmesi

Aynı şekilde, mor salkım bitkisinin faydaları listesinde depresyon tedaviside vardır. Bu bitki, stres direncini artırır ve bu durumda yaşam kalitesini de arttırılabilir. Yapılan bir çalışmada, bu bitkinin farelerde kullanıldığında, “davranışsal umutsuzluk” ve “öğrenilmiş çaresizlik” ile karşı karşıya kalındığı zaman ruh halini dengelemeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

5. Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Mor salkım bitkisinin yararlarından bir diğeri ise kanserle savaşmaktır. Özellikle, akciğer kanseri, mide ve meme kanseri hücrelerinin yanı sıra kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını da önlemeye yardımcı olur. Uzmanlar, bu bitkinin bağışıklığı artırabileceği ve güçlü antioksidan özelliklerine sahip olabileceği gerçeğini öne sürüyor.

Diğer çalışmalar, bu bitkinin, kanser karşıtı tedavilerin yan etkilerini azaltabileceğini ve ayrıca vücuttaki beyaz kan hücrelerini arttırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

6. Beyin Hücre Dejenerasyonunu Azaltır ve Hafızayı Geliştirir

Mor salkım bitkisinin faydaları arasında güçlü antioksidan aktivitesi nedeniyle, beyni hücre dejenerasyonundan koruma vardır. Bu, Alzheimer hastalığının yanı sıra Parkinson hastalığıyla mücadele etmeyi de sağlar.

Duygusal, fiziksel ve kimyasal stresin, beyin ve sinir sistemine zarar verici etkileride olabilir. Son araştırmalar, mor salkım bitkisinin stres giderici olmaktan daha fazlası olduğunu kanıtladı, ayrıca beyni Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara yol açabilen hücre dejenerasyonundan da korur. Mor salkım bitkisinin beyni iyileştirmede çok etkili olmasının başlıca nedenlerinden biri, yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri yok eden güçlü antioksidanlar içermesidir.

Mor salkım bitkisi, kemirgenlere enjekte edildiğinde hücre büyümesi, ters davranış bozukluklarını ve veba oluşumunu artırabilen ancak amiloid beta yükünü azaltan doğal steroidlere sahiptir. Bu Alzheimer hastalığının gelişiminde önemli bir bileşendir.

Ayrıca, Diyet Takviyeleri Dergisi, araştırmacıların, bu bitkinin hafif bilişsel bozukluğu olanlarda kısa süreli ve genel hafızayı geliştirdiğini bulduğu bir çalışma yayınladı.

Siz mor salkım bitkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Eşimde genç parkinson tanısı konuldu bu bitki bizde mevcut ama nasıl kullanabiliriz.kendim mor salkım bitkisi çiçeğinden yağ yapmıştım,bilgilendirirseniz sevinirim

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!