Mürekkep Lekelerini Temizlemek Artık Çok Kolay!

mürekkep lekesi

Kıyafetler ve özellikle halılar için mürekkep lekeleri korkunç lekelerdir. Çantanızda taşıdığınız kalem bir anda sızdırdı ve çantanızı boyadı mı? Ya da çocukların oynamayı çok sevdiği mürekkepli kalemler ile halılarınız ve kıyafetler mürekkebe mi bulandı? Üzülmeyin çünkü sizler için bu gibi durumlarda mürekkep lekesini hemen nasıl temizleyeceğinizi araştırdık.

Reklam

Önce Küçük Bir Alanda Deneyin!

Mürekkep lekesini çıkarmak çoğu zaman çok zor olabilir. Mürekkebin bulaştığı yeri temizlemek istiyorsunuz fakat kumaşın renginin açılmasından da korkuyorsanız, kullanmak istediğiniz malzemeyi önce görülmeyen küçük bir bölümde deneyin. Eğer rengi açılıyorsa başka bir yol denemelisiniz.

Kıyafetler

Mürekkep lekesi oluşur oluşmaz farkettiyseniz hemen üzerine bir miktar tuz dökün ve peçete ile mürekkebi emdirin. Bu işlemi peçeteye mürekkep lekesi bulaşmayana kadar uygulayın. Eğer mürekkebin döküldüğünü geç farkettiyseniz bir gece boyunca sütün içerisinde bekletin ve sabah çamaşır makinenizde yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Bütün bunlara rağmen çıkmayan mürekkep lekeleri için içerisinde aseton bulunmayan oje çıkarıcılar ile temizleyebilirsiniz.Oje çıkarıcıyı bir beze dökün ve lekeyi bununla çitileyin ve çamaşır makinesinde yıkayın. Oje çıkarıcınız yok ise saf alkol kullanarak da aynı işlemi deneyebilirsiniz.

Mantolar, halılar ve döşemeler

mantolar halılar ve döşemeler

Kıyafetleriniz için çözüm kolaydı çünkü makineye atma şansınız vardı. Ancak çamaşır makinesine atamayacağınız eşyaların üzerine saç spreyi sıkabilir ve bir bez ile çitileyerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Halılarınız içinse cam sil kullanabilirsiniz.Halınıza cam sil sıkıp peçete ile mürekkep çıkana kadar mürekkebi emebilirsiniz.

Deri

Derinin üzerine dökülen mürekkep lekelerinin temizlenebilmesi için derinin işlem görmüş olması gerekir. Bunu anlamak için derinin üzerine biraz su dökün. Eğer deri suyu çekiyorsa maalesef lekeyi çıkaramazsınız. Eğer deri suyu emmiyorsa derinin üzerine saç spreyi veya saf alkol kullanarak ve deri kremi sürerek temizleyebilirsiniz.

Reklam

Yorumlar

error: