Saçlarınızda Harikalar Yaratacak Doğal Yağlar Ve Onlarla Hazırlanan Tarifler

saçları harika yapan tarif

Güzel saçlar herkes için bir hazinedir ve doğal yağlar güzel saçlara sahip olmamızda çok işe yarar. Etkileri son derece güçlüdür ve saçların güçlendirilmesinde, zarar görmüş saçların onarılmasında, uzamasında yardımcı olmak için ve aynı zamanda, saç dökülmesini önlemekte işe yararlar. Doğal yağlar yüzyıllardır kullanılıyor ve saçlar üzerinde bir çok etkileri var.

Bilge Cafe sizin sizin için herhangi bir saç problemine iyi gelebilecek yağlardan ve karışımlardan bahsedecek. Aralarından sizin için uygun olanını seçebilirsiniz. En sondaki çok önemli BONUS bilgiyi kaçırmayın.

Kuru Saçlar İçin Bakım

kuru saçlar

Eğer kuru saçlarınız varsa bir yemek kaşığına ılık 5-7 damla; hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve mısır yağı damlatın. Bu karışımı parmak uçlarınızla kafa derinize uygulayın. Bir iki saat beklettikten sonra yıkayın.

 • Sandal ağacı yağı nemi kuru ve zarar görmüş saçlarınıza hapseder.
 • Lavanta yağı bu sorun için özellikle çok iyi bir çözümdür. Sebum üretimini dengelerken nemi hapseder.
 • Yiang-Ylang yağı derimizde ki yağı kontrol eder ve saçın elastikiyetini arttırır.
 • Sardunya yağı saçı doğal olarak iyileştirirkenaynı zamanda kafa derimizdeki yağı dengelemeye yardımcı olur.
 • Yasemin yağı saçı nemlendirir. Saçı yumuşak ve ipeksi yapar.

Önemli Not: Yasemin yağının hamile kadınların yada emziren kadınların kesinlikle kullanmaması gerekir.

Yağlı Saçlar İçin Bakım

yağlı saç

Eğer saçlarınız yağlıysa ve çok kısa bir sürede yağlanıyorsa doğru yağ kullanımı yağ bezlerinin çalışmasını düzenleyebilir. Bir yemek kaşığına 5-7 damla taşıycı yağ damlatıp kafa derinize güçlü bir şekilde sürün 2-3 dakika boyunca. Saçınızda 60-90 dakika bekletip yıkayın. Yağlı saçlar için en iyi taşıyıcı yağlar kalendula, balkabağı, bademdir.

 • Greyfurt yağı kafa derisinde ki yağ salgısını normalleştirir.
 • Limon yağı doğal kafa derisi yağını dengeler.
 • Sardunya yağı yağ bezlerinin çalışmasını normalleştirir ve saçların yağlı görünmesini önler.

Saçı Güçlendirme ve Saç Dökülmesinden Kurtulma

döküle karşıtı

Saçı güçlendirmek ve saç dökülmelerini engellemek için saç köklerine bakım yapmak önemlidir. 5-7 damla taşıyıcı yağı kafa derinize uygulayın. Bir kaç saat veya bir gece bekletin ve herzaman ki gibi yıkayın. Hint yağı, zeytin yağı ve dulavratotu yağı taşıyıcı yağ olarak kullanılır.

 • Lavanta yağı geniş kapsamlı olarak kullanılan bir yağdır. Kıl kökü fazlalaştırmada ve saç dökülmelerini önlemede başarılıdır.
 • Biberiye yağı saç köklerini güçlendirir ve derinin elastikiyetini sağlar.
 • Papatya yağı saça gücünü geri kazandırır, saç uzamasını tetikler ve saça bakım yapar.
 • Ada çayı yağı canlanmayı ve saç uzamasını tetikler.
 • Kekik yağı saç dökülmesini etkili bir şekilde durdurur ve zayıflamış ve zarar görmüş saçı düzeltir.

Saç Uzamasını Sağlayan Yağlar

saç uzatan

Saç uzaması için 5-7 damla yağı saç diplerinize uygulayın ve bir kaç saat veya gece boyunca bekletip yıkayın. Hint yağı, zeytinyağı ve badem yağı taşıyıcı yağ olarak kullanılmalıdır.

 • Paçuli yağı saçı rahatlatır ve uzamasına yardımcı olur.
 • Portakal, limon ve mandalina yağlarının güçlendirici etkisi vardır.
 • Sedir ağacı yağının iyileştirici etkisi vardır ve hem saça hemde kafa derisine bakım yapar.
 • Havuç tohumu yağı saçı güçlendirir. Kan dolaşımını arttırır ve saç yenilenmesine yardımcı olur.

Kepek Problemi ile Başa Çıkmak İçin

kepekli saç

Kepek bir çoğumuzda görülen bir deri problemi. Fakat bazı yağlar bu durumla başa çıkmamıza yardımcı olur. 10 damla yağı derinize masaj yaparak uygulayın. Gece boyunca saçınızda bırakın ve sabah uyandığınızda yıkayın.

Eğer gece bırakmak sizin için iyi bir seçenek değilse bir kaç saat bekletin ve sonra yıkayın. Tavsiye edilen taşıyıcı yağlar hint yağı, sedir yağı ve dulavrat otu yağıdır.

 • Çay ağacı yağı, limon otu yağı, okaliptüs yağı ve nane yağı eğer kepek sebebini mantar ise çok işe yarar.
 • Deri kuruluğu sebebiyle kepek oluşuyorsa lavanta veya paçuli yağı çok etkili yağlardır.

Zarar Görmüş ve Uçları Ayrılmış Saçlar

kırık saç

Zarar görmüş veya uçları ayrılmış saçları iyileştirmenin 2 yöntemi vardır.

 • Ön yıkama tedavisi:  5-7 damla yağ damlatarak bolca saçlarınıza  uygulayın özelliklede uçlarına. En az 20 dakika yada gece boyunca saçınıda bırakın ve herzaman ki gibi yıkayın.
 • Saçta bekletme tedavisi: Püskürten şişeye her yağdan 5-10 damla yağ ekleyin. Kullanmadan çnce çalkalayın. Duştan sonra saçınız hala ıslakken saçınızın her yerine sıkın.Özellikle saç uçlarına bolca uygulayın. Bu yöntem eğer çok kabarık saçlarınız varsa da çok iyi gelecektir. Önemli olan çok fazla uygulamamak yoksa aşırı yağlı olabilir saçlar. Yeterli miktarda uygularsanız saçlarınızı ipek gibi yumuşacık yapacaktır.

Bunun için en güzel taşıyıcı yağlar; jojoba, badem,avakado ve zeytin yağıdır.

 • Kekik yağı gözle görülür bir şekilde saçları yeniliyor ve sağlıklı görüntüyü geri getiriyor. Özellikle ısı gerektiren işlemler uygulandıysa yada boyama işleminden zarar gören saça çok iyi geliyor.
 • Uçtan ayrılmaya başlamış saçlar içinse lavanta yağı, papatya yağı, sardunya yağı, sandal ağacı yağı, gül ağacı yağı ve sedir ağacı yağı oldukça etkili.

Uygulama ve Yıkama

uygulama ve yıkama

Saçınızdan yağ maskesini arındırmak için saçınızı ıslatmayın. Islatmadan önce yağlı saça sampuan uygulayın. Normalden biraz daha fazla şampuan kullanmanız gerekebilir yağı bütün saçtan arındırmak için.

Sonra saçınızı durulayın ve bir kere daha bu işlemi tekrar edin. 5-7 damla ya karışımı ve bir yemek kaşığı taşıyıcı yağın orta uzunlukta bir saç için yeterli bir miktardır. Eğer saçını daha uzun veya daha kısaysa ihtiyacınıza göre yağ oranını ayarlayabilirsiniz.

BONUS: Doğal yağ kullanmanın genel kuralları

kuru yıkanan ve parlayan saç

Yağlar saf hallerinde saça uygulanmaz çünkü çok yoğunlaştırılmışlardır. Taşıyıcı yağa ek olarak yalnızca bir kaç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Önleyici amaçlar için haftada bir kere, iyileştirici amaçlar için haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Sonuçlar 2-3 hafta içinde görülmeye başlar.

Bu yağlar çok yoğunlaştırılmış olduklarından herhangi bir yağı kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını araştırmanız önemli. Bazı yağları hamile kadınlar kesinlikle kullanmamalıdır.