Sakız Çiğnemek Tombullaştırıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakız yaklaşık 10.000 yıldır neredeyse insanlığın var oluşundan beri var olmuştur. Dişlerimiz için bize yardımcı olur Ancak, sakız sandığımız kadar masum mu?

Gelin görün ki sakız sandığımız kadar malesef masum değil. Sakız yüzünden tombullaşabilirsiniz…

Aşırı çiğneme çene kaslarınızı büyütebilir.

sakiz

Uzmanlar, çok fazla sakız çiğnerseniz, bu alışkanlığın yüz özelliklerinizi beklenmedik bir şekilde değiştirebileceği konusunda önceden uyarıyor. Örneğin, kare bir çene çizgisine dönüştürebilir! Ayrıca çiğneme kaslarının aşırı kullanımı onları aşırı zorlayabilir ve özellikle gençler arasında baş ağrısına neden olabilir.

Nane sakızı sizi abur cubur yemeye teşvik edebilir.

istah aciyor

Atıştırmalık yemeden önce düzenli olarak naneli sakız çiğnerseniz, muhtemelen daha sonra abur cubur yemeyi tercih edersiniz. En azından 2013 yılında yapılan bir araştırma bunu göstermiştir. Bunun nedeni, sakızdaki mentolün meyveli tatlara acılık katmasıdır ve bazı insanlar, sakızın ağızda bıraktığı tadı, hamburger veya cips gibi sağlıksız ve kolay erişilebilir alternatiflerle bastırmaya çalışabiliyor.

Şekersiz sakız şişkinliğe neden olabilir.

skersiz sakiz

Bunun olmasının 2 olası nedeni vardır. Her şeyden önce, çiğnediğinizde karnınızı şişirebilecek havayı da yutarsınız. İkinci neden ise şekersiz sakız üretiminde yaygın olarak kullanılan şeker alkollerinde yatmaktadır. Bu tür tatlandırıcılar sindirilemez olsalar da, midenizde sonsuza kadar kalmazlar ve sırayla, bağırsak yolunda yaşayan bakteriler tarafından gaza fermente edildikten sonra şişkinliğe sebep olabilirler.

Yapay tatlandırıcılar bağırsak floranızı değiştirebilir.

sakiz flora

Şekersiz sakızlar, formda kalmaya çalışan insanlar arasında oldukça popülerdir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar , bu tür sakızların yapay tatlandırıcılar içermesi durumunda, sık tüketilmesinin aslında disbiyoza yol açabileceğini ve obeziteden sorumlu bakterileri artırabileceğini söylüyor. Araştırmacılar bu tür sonuçların bireysel olduğuna ve vakadan vakaya değişebileceğine işaret etseler de, biz yine sakız yüzünden tombullaşmak istemeyiz değil mi? O yüzden dikkat etmeliyiz.

Bonus: Akıllıca çiğneyin!

sakiz cigneme

Aşağıdaki basit tavsiyeler, sağlığınıza zarar vermeden sakız çiğnemenin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak!

  • Şekerle tatlandırılmış sakız, kelimenin tam anlamıyla obeziteye de katkıda bulunan bir şekerdir, bu nedenle diş çürüklerini önlemenin bir yolu olarak kullanmayın.
  • Şekersiz sakızınızı yemekten sonra 20 dakika kadar çiğneyin.
  • Yapay tatlandırıcılara karşı hassasiyetiniz varsa, ksilitol içeren sakızları seçmeye çalışın. Bu, genellikle daha az rahatsızlığa neden olan ve plak bakterilerini baskılamaya yardımcı olan doğal bir şeker alkolüdür.

Ne tür sakız tercih edersiniz? Hiç sakızın etkilerinden haberiniz var mıydı?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!