Sibirya’da 40 Bin Yıldır Buzlar Altında Kalan Dev Kurt Başı Bulundu

sibiryada dev kurt başı bulundu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arkeologlar dünyanın dört bir yanından her gün yeni fosiller bularak geçmişimizi aydınlatmaya devam ediyor. Bu sefer haber Sibirya’nın çorak topraklarından geliyor. Küresel ısınma sebebiyle eriyen buz ortaya kesilmiş bir kurt kafası çıkardı.

Yapılan araştırmalar kurdun 40.000 yaşında olduğunu ve son buzul çağından bu yana buzda bozulmadan kaldığını doğruladı. Tam olarak 40 santimetre boyunda olan kafa bugünkü kurtlardan oldukça farklı ve 40.000 yıl öncesindeki doğal çeşitlik ile şimdiki arasındaki inanılmaz farklara ışık tutarak bilim dünyasına harika bir katkı yapıyor.

kurt başı

Özellikle köpek türlerindeki evrimin gerçekleşme sürecine ışık tutacak olan bu yaşlı dostumuzu çoktan laboratuvara götürüp test etmeye başladılar bile. Tomografi çekilen kurdun başı ve tamamen korunmuş olan beyin dokusu inanılmaz sonuçlar ortaya çıkarmaya devam edeceğe benziyor.

sibiryada kurt başı

Bu güne kadar bölgede bulunan tarihi kalıntılar genellikle zamansız ölen yavru hayvanlardan oluşuyordu. Tamamen yetişkin ve tamamen korunmuş bir hayvan başı bulmak her gün rast geleceğimiz bir durum değil.

Aynı bölgede bulunan bir dağ aslanı yavrusunun kalıntıları da hiç vakit kaybetmeden mercek altına alındı ve modern zamandaki kedi türleri ile yakınlığı derinlemesine araştırılıyor.

kurt başı iskeleti

Doğanın içinde barındırdığı hala bulamamış olduğumuz yüzlerce belki de binlerce gizem var. Her gün bilim dünyası bu gizemleri birer birer ortaya çıkartarak yeni bilgiler öğrenmemizi sağlıyor ve geçmişin ışığıyla geleceği aydınlatıyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/a-giant-severed-wolf-head-from-40-000-years-ago-has-been-unearthed-in-siberia
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!