Sırtta Bulunan Bel Gamzesinin Anlamı Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sırtta bulunan bel gamzesi cinsiyete bağlı olarak farklı isimlerle adlandırılmıştır. Erkekler için Apollo; kadınlar için ise Venüs delikleri olarak bilinirler. Sırtın tam olarak alt bölgesinde bulunurlar. Peki bu gamzeler ne anlama geliyor?

bel gamze2

Venüs Gamzesi Nedir?

Birçok kadında bulunan sırt gamzesinin ne olduğunu  tam olarak bilinmez. Genellikle sırt ya da Venüs gamzesi olarak adlandırılan bu küçük delikler; bazıları için oldukça seksi olan bir durumken bazıları için ise sıra dışı bir genetik özellik olabilir. Tamamen bakış açısı!

İsmini, Romalıların güzellik tanrıçası Venüs’ten alan bu gamzelerin güzelliğin ve cinselliğin simgesi olduğunu söyleyebiliriz. Oysa bu gamzeler daha iyi kan dolaşımı, düşük vücut yağını ve hatta sağlıklı yaşam biçimleriyle bağlantılı.

Doğrudan kalçaların üzerine yerleştirilmiş olan bu gamzeler, birçok insan tarafından butik gamzeler olarak adlandırılır. Venüs gamzeleri farklı şekillerde ve derinliklerde olabilir.

sirtgamze2

Bel gamzesi sağlıklı olmanın bir işareti midir?

Teknik olarak, Venüs gamzeleri “sakral gamzeler” olarak adlandırılır. Böyle adlandırılmalarının nedeni doğrudan sakroiliak eklemin üzerinde bulunmalarıdır. Bu eklem iliak kemiğin omurga sakrumuna bağlandığı yerdir.

Bu durumda iliak tepesi, bu gamzelerin ortaya çıkmasından sorumludur, bu nedenle bunlar iliak delikleri olarak da bilinir.

Yukarıda bahsedilen durum, sırt gamzelerinin herhangi bir sağlık sorunu ile ilgisi olmadığı anlamına gelir. Pek çok insanın sırt problemleri olmasına rağmen, özellikle çukurların bulunduğu alt kısımda, bu problemlerin çukurlarla bir ilgisi yoktur.

bel gamzesi

Erkeklerde ise bu gamzelere Apollo gamzeleri adı verilir. Ve tıpkı kadınlarda olduğu gibi görünürler. Bir kişinin sağlığına doğrudan bir yararı yoktur, ancak estetiği üstel bir şekilde iyileştirir.

Venüs Gamzelerine Sahip Olmanın Yararları

Çukurların alt sırtlarda olmasının doğrudan sağlık veya cinsel avantajları yoktur. İşte size çukurların üzerinde çukurların olmasının sizin için yararlı olabileceği birkaç neden:

 • Birçok insan, kişiye iyi şans getirdiğini düşünüyor
 • Az yağlı ve yüksek kas içeren vücutlarda kişinin estetiğini geliştirir
 • Cinsel birliktelikte dokunulduğu zaman erojen etkiler sunduğuna inanılmaktadır
 • Bazı insanlar cinsel ilişkilerde zevki arttırdığı anlamına gelen iyi bir dolaşım belirtisi olduğunu onaylar

Sağlığınıza ya da cinsel performansınıza gamzelerin bilimsel olarak kanıtlanmış bir avantajı bulunmadığını unutmamalısınız. Çoğu insanda bu deliklerin ortaya çıkması öznel bir durumdur.

sirt gamze2

Kanıtlanması mümkün olan tek yarar, arkadaki bu bel gamzesinin birçok insan için çok çekici görünmesidir. Fakat, cinsel davranışlarla ilgili olan başka bir avantaj tamamen doğrulanamaz.

Kalıtsal genetikten kaynaklanan bu durum nedeniyle gamzelere sahip olmak ya da olmamak bizim tercihimiz değildir. Hepimiz vücudun orgazma ulaşmak için iyi bir dolaşıma ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu gamzeler sağlıklı ve vücutta iyi kan dolaşımı sembolleri olduğunu gösteriyor.

Bel gamzeleri nasıl görünür hale getirilebilir?

Genetik ve alt sırt kemiklerinin şekli nedeniyle çukurlar göründüğü için, zaten gamzeli ve kaslıysanız, bu deliklerin görünmesini sağlamanın yolu yoktur. Ancak kaslara bağlı olmasalar da, vücudunuzun gereğinden fazla yağ alması durumunda, kardiyovasküler egzersiz yaparak ve bu yağı parçalayarak bel gamzesini ortaya çıkarabilirsiniz.

Venüs gamzelerini yoga yaparak veya alt sırtını çalıştırarak daha fazla görünür hale getirmenin yolları da vardır. Doğru egzersizler ve vücut yağ kaybıyla, gamzeleri var edemezsiniz, ancak eğer varsa, görünüşünü iyileştirebilirsiniz.

sirtgamze3

Çukurları daha görünür hale getirmenin başka yolları da vardır. Birçok kadın, piercing sever, görünüşlerine eksantrik bir dokunuş katar. Bu aynı zamanda gamzeleri vurgular ve görünüşünü daha cazip hale getirir.

Diğer kadınlar, özellikle kısa üstleri veya bikiniyle, gamzeleri vurgulamak için düşük bel kotlar kullanmaktan vazgeçemez.

Bel Gamzesi Kimde Olur?

Sırt gamzeleri doğumla birlikte gelir

Bu gamzeler egzersizlerle var edilemez; çünkü kasları bulamayacağınız bir noktada bulunur. Aşırı yağ, bu deliklerin görünürlüğünü sınırlayabilir.

Sırt gamzeleri saf genetiktir

Bu iki bel gamzesi yalnızca ligament boyutları uygun veya duyarlı genetik olan kişilerde görülebilir.

Sonuç

Herkes Venüs’ün gamzelerine sahip olsa da, kadınlar bu konuda daha çekicidir. Sırtında gamze bulunan kadınlar genellikle sırt gamzesi olan erkeklerden daha çekici kabul edilir.

Tabi ki bu durumda öznel bir durumdur; biz yalnızca genel yargıdan bahsediyoruz.

Gamzelerin vücudun büyüleyici bir parçası olduğunu ve genetiğin nasıl işlediğini öğrenmenin mükemmel bir yolu olabilir.

2
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  Benimde olsaydı ne vardı sanki

  Cevapla
 2. 6 ay önce

  Ağa bende varda ne işe yarıyo

  Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!