Sürekli Stres Altında Olduğunuzun 6 İşareti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sizi rahatsız eden şeyi söylemek her zaman kolay olmuyor. Bunun için zamanınız bile olmayabilir veya hayatınızdaki her şeyin mükemmel olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bedeniniz asla yalan söylemez ve onu doğru dinlerseniz size “mesajlar” verecektir. Vücudunuz o mesajları yardım için size ulaştırmaya çalışır.

Vücudunuz, siz farkında olmadan yaşadığınız stresin sinyallerini size yolluyor. Ve bu çok önemli belirtiler sizde varsa, siz de stres altında olabilirsiniz.

1. Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız.

stres dis

Diş gıcırdatmanın en büyük nedeni strestir. Kendinizi gün içinde veya uyurken bilinçaltında dişlerinizi ısırırken bulabilirsiniz. Bu alışkanlığı edindiğinizin açıklayıcı işaretlerinden biri, ertesi sabah ağrıyan bir çenedir. Dişlerinizin normalden daha kısa göründüğünü de fark edebilirsiniz. Dişlerinizi korumak için ağız koruyucu kullanmak iyi bir fikirdir. Tabi stres altında olduğunuzun en büyük belirtisidir.

2. Her zaman çok terliyorsanız.

terleme

Terleme birçok nedenden dolayı oluşur: egzersiz yapmak, yüksek sıcaklıklar veya beyniniz bir tehdit algıladığında. Ancak sürekli terliyorsanız, aşırı stresli olduğunuzun bir işareti olabilir. Vücut savunmaya geçtiğinde tüm suyu önce deri, sonra böbrekler yoluyla atması gerekir. Sonuç olarak, savaş ya da kaç tepkisi tetiklenir ve bu da aşırı terlemenize neden olur.

3. Normalden daha fazla saçınız dökülüyorsa.

sac duklmesi

Banyoda veya tarakta daha fazla saç bulmak gizli stresin bir işareti olabilir. Duygusal kargaşa, saç döngüsünün büyüme aşamasını bozabilir. Son zamanlarda korkunç bir şey yaşadıysanız, etkisini saç dökülmesiyle ve genellikle geç göstereceğini unutmayın. Yani stresli bir olaydan 6-12 hafta sonra saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

4. Kırmızı lekeleriniz varsa.

kirmizi lekeler

Alerjiniz olmamasına rağmen alerji belirtileriniz varsa, duygusal bir hız treninden geçmiş olabilirsiniz. Üstelik stres nedeniyle ağzınızda kırmızı lekeler bile oluşabilir. Vücudunuzun normal işlevlerine tepkisini değiştiren bazı kimyasallar salacak kadar duygusal olarak etkilenmiş olabilirsiniz.

5. Gözün sürekli seğiriyorsa.

goz seyirmesi

Stres beyninize ve yüz kaslarınıza alışılmadık sinyaller verebilir. Sonuç olarak, gözünüz kontrolsüz bir şekilde seğirir. Alt göz kapağınızın veya nadir durumlarda üst göz kapağınızın istem dışı hareketini fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, seğirme haftalar hatta aylarca sürer.

6. Ağzınız her zaman kurudur.

agiz kurulugu

Sürekli susuyorsanız ve tuzlu bir şey yemediyseniz, duygusal sağlığınıza dikkat edin. Uzun süreli stres, tükürük bezlerinizi tıkayarak ağız kuruluğuna neden olur. Ayrıca susuz kaldığınız için yutkunmakta zorluk çekebilirsiniz.

Stres altında olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bununla savaşmanıza ne yardımcı olur?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!