Tavuk Döner Yemeden Önce 2 Kere Düşüneceksiniz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Dönerciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Mercan Habertürk canlı yayınında katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu.

Mercan, ülkede ucuz dönercilerin virüs gibi yayıldığını bildirerek, son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bile kullanan dönerciler olduğunu, hatta dönerde bakteri üremişse çamaşır suyuyla yıkayarak pişiren dönercilerin bile olduğunu söyledi.

doner2

MAALESEF BUNU HERKES YAPIYOR

Uluslararası Dönerciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Mercan, “Bugün yedi kıtada, her ülkede günlük 500 milyon insanın yiyeceğinden bahsediyoruz. Türk döneri bugün ülkemizde maalesef herkesin yapabileceği bir konumda üretilip müşteriye sunuluyor. Peki hangi ortamlarda döner yapılıyor?Kepenkler kapatılmış, suyu ve lavabosu olmayan, hangi bulaşıcı hastalığı taşıdığı dahi belli olmayan, hijyen ortamı olmayan, depolarda, bakteriyel ortamlarda ürün hazırlayıp servis yapılması gıda terörüdür. Bir gıdanın izlenebilirliği ve kontrol edilebilirliği yoksa bunun sağlığından konuşmak mümkün değildir” dedi.

tdoner

TÜRKİYE’DE TÜKETİLEN DÖNERİN YÜZDE 80’İ MERDİVEN ALTI

Son kullanma tarihi geçmiş, imha edilmesi gereken ürünlerin çamaşır suyuyla yıkanarak kullanıldığı iddialarını doğrulayan Mercan, “Vatandaş sorgulasın. Döner yemeğe gittiğinde işletme müdürüne ya da döner ustasına tavuğu nereden aldıklarını, nerede hazırladıklarını sorsunlar. Eğer ‘Biz hazırladık’ derlerse buna itibar etmesinler. Türkiye’de tüketilen dönerin yüzde 80’i merdiven altıdır. Yüzde 80’i kayıtsız ve sağlıksız ortamlarda hazırlanıyor” dedi.

doner

HASTANELER TIKA BASA İNSAN DOLU

Mercan, “Gıda terörüne dur diyemezsek biz bu insanları yok ederiz, sağlıksız her tür gıdayla alakalı hastaneler tıka basa insan dolu. Döner ana yemeğimizdir, 7’den 70’e tükettiğimiz bir üründür. Bunu sağlıklı koşullarda üretip servis etmek zorundayız. 3-5 para kazanacağız diye, menfaat ve çıkar sağlayacağız diye cebinde her 10 lirası olan sahada bir döner dükkanı açmasın” şeklinde konuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!