Bilimsel Araştırma: İnsanlar Köpekleri İnsanlardan Daha Çok Seviyor 

köpekler ve insanlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanların çok eski zamanlardan  beri köpeklerin muhteşem varoluşlarının güzelliğine kapıldığını biliyoruz. İtiraf edelim yalnızca bir insanı veya yalnızca bir köpeği kurtarabileceğimiz zor bir durumla karşı karşıya kalsak seçim yapmak kolay olmazdı.

yaşlı adam ve köpek

Yada hiç düşünmeden insana yardım etmeyi seçiyorsanız azınlıktasınız. En azından çalışmalar böyle gösteriyor.

köpek kadın

İnsanların veya hayvanların başına gelen kötü ve talihsiz olaylarda, insanların bazen neden daha çok hayvanların başına gelen kötü olaylara karşı daha çok tepki verdiğini ve daha çok ilgilendiğini merak eden Colorado Üniversitesi ve Kuzeydoğu Üniversitesinin sosyolog ve antropologları bir test yapmaya karar verdiler ve sonuçlar gerçekten şaşırtıcı.

Araştırmacılar 265 üniversite öğrencisine aslında gerçek olmayan haberler gösterdi ve onlardan bu haberlere baktıktan sonra nasıl hissettiklerinin raporunu vermelerini istedi. Haberler  büyük bir insanın veya bir çocuğun yada bir köpeğin veya yavru bir köpeğin acımasızca dövüldüğü hakkındaydı.

bebek ve köpek

Araştırmalar sonucu öğrenciler köpeklere büyük insanlardan daha çok empati gösterdiler. Ayrıca araştırma öğrencilerin küçük çocuklara, yavru köpeklere ve yetişkin köpeklere yetişkin insanlardan daha çok empati gösterdiğini kanıtladı.

İnsanların insanlara empati duyabilmesi için yaş önemli bir rol oynuyor fakat insanların köpeklere olan empatisi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Hiç değilse bu öğrenciler arasında insanlara ve köpeklere olan duygular farklı şekilde işliyor.

Peki neden insanlar insan yerine dört bacaklı bu arkadaşlarımızı seçtiler? Bu sonuçların sebebi belkide köpeklerin insanlara göre hangi yaşta olursa olsun daha korunmasız olması. Yani aslında yetişkin veya yavru köpeklerin insan bebeği gibi korunmasız olması. Köpekler hiç bir yaşta kendilerini yetişkin bir insan gibi koruyamazlar.

kadın ve köpek

Araştırma sonuçları davranış bilimcileri ve köpek eğitmeni Russel Hartstein’i şaşırtmadı. Russel Hartstein şöyle söylüyor:

Köpeklerimi çok seviyorum! Köpekler karşılıksız sevgi sunuyorlar insana ve insanlar köpeklerde daha güçlü bağlar kurabiliyor.

köpek ve kadın

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!