Uzmanlar Uyardı: Bu Uygulamayı Telefonunuzdan Mutlaka Silin

İngiliz bir güvenlik yazılımı ve donanım şirketi olan Sophos, bazı uygulamaların Google Play‘de ücretsiz gibi gösterilip denetildiğini daha sonra ise kullanıcılara fazladan ücretlendirme yapıldığını tespit etti. Bu nedenle belirli uygulamaları yüklememeleri gerektiğini belirten şirket; yüklenip silinen uygulamalarda bile kullanıcıların ücretlendirmeye tabi tutulabileceğini ekledi.

Reklam

android kullanıcıları

Sophos’un yaptığı bu tespitin sonucunda Google Play yetkilileri bahsi geçen uygulamalardan 14’ünü kaldırdı. Fakat, halen kullanımda olan 1 uygulama var ki, dikkat edilmesi gerekiyor.

Sophos tarafından tespit edilen uygulamaların çoğunluğu, QR kod okuyucu, pusula, hesap makinesi gibi işlevleri yerine getiriyor. Aslında tespit edilen uygulamaların içeriğinde herhangi zararlı bir yazılım bulunmuyor. Yani, yüklediğiniz takdirde telefonlarınız için herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Asıl önemli olan nokta; tespit edilen bu uygulamaları yükledikten sonra silseniz bile ücretlendirme protokolünün devam etmesi.

Bu nedenle dikkatli olmalı ve telefonlarınıza indirdiğiniz uygulamaların protokollerini oldukça dikkatli bir şekilde okumalısınız. Hele ki Google Play Store’da tanımlı bir kredi kartınız varsa!

Bu nedenle QR kod uygulaması kullanmanız yerine QR kod destekleyen telefon kullanmanız durumunda telefonunuzun kamerası da aynı işlevi görecektir.

Reklam

Yorumlar

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

error: