Yaşa Bağlı Katarakt’ın İlk Belirtileri

katrakt belirtileri

Yaşa bağlı katarakt, temelde herkesin yaşadığı bir durumdur. Yaşlandıkça, her iki gözünüzdeki mercekler daha az belirginleşir. Bunun nedeni, gözlerinizdeki proteinin topaklanmasıdır, bu da lensleri bulanıklaştırır ve bunun sonucunda bulanık görmeye başlarsınız.

katarakt3

Diyabet gibi yaşa bağlı sık görülen bir durum bu süreci hızlandırabilir.

Birçok insanın bilmediği şey, yaşa bağlı kataraktla gelen bulanıklığın zaten çok erken kendini gösterebiliyor olması. 55-65 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık yüzde üçünün yaşa bağlı kataraktı vardır. Bazı durumlarda, görüşünün 40 yaşından itibaren kötüleştiğini fark eden insanlar da bulunmaktadır.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Yaşa bağlı katarakt geliştiğini gösteren birçok belirti vardır.

goz

Aşağıdaki değişikliklere dikkat edin:

  1. Görüşünüz hem yakın hem de uzakta bulanıklaşıyorsa.
  2. Renkler daha az parlak bir hal alır. Bazen biraz sarı veya kahverengi olur.
  3. Görmek için yalnızca bir göz kullanırken bazen görüşünüzü iki katına çıkarırsınız.
  4. Görüşünüz gece kötüleşmişse ve okak lambalarının, farların ve diğer ışık kaynaklarının çevresinde bir hale görüyorsanız.
  5. Birden eskiden gözlüklerinizden farklı olan düzeltici lensli gözlüklere ihtiyacınız oluyorsa.

katarakt52

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ilerleyici bir hastalıktır ve bu nedenle doğal olarak asla iyileşemez. Ne olursa olsun görüşünüz daha da kötüye gider. Fakat bunun ne kadar çabuk gerçekleşeceği kişilerde farklılık gösteriyor. Sadece hasar görmüş lensi şeffaf bir yapay lensle değiştiren bir işlem yapılarak tedavi edilebilir.

operasyon e1569593134356

Bu korkutucu geliyor olabilir, ancak sık ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem görüşünüzü tamamen geri kazanmanızı sağlayabilir. ,Fakat bazen okuma gözlükleri gerekli olabilir.

Bazı semptomları yaşıyor musunuz? O zaman olasılıkları görüşmek için doktorunuza danışın.