Yıllarca Beraber Yaşamış

karin agrisi

Antalya’da yaşanan bir olayda karın ağrısı şikayetiyle Kepez Devlet Hastanesine giden Taner Doğu’nun vücudunda çift safra kesesi olduğu anlaşıldı. Doktorlar tarafından ameliyat kararı alındı.

taner3

Yaklaşık 5 aydır şiddetli karın ağrısı çektiğini söyleyen Taner Doğu muayene için Kepez Devlet Hastanesine gitti. Yapılan muayenenin ardından, doktorlar tarafınan safra kesesinde taş olduğu tespit edilerek ameliyat kararı alındı.

Normalde laparoskopik (kapalı yöntem) olarak yapılan safra kesesi ameliyatı Genel Cerrah Dr. Serkan Türel’in kararı ile açık olarak yapıldı.Ameliyat sırasında ender yaşanan bir olayla ameliyatı yapan ekipte şaşkınlık içerisinde kaldı. Taner Doğu’nun çift safra kesesine sahip olduğu belirlendi.

safra kesesi

her iki safra kesesinde de taş olduğu anlaşılan safra keseleri, başarılı operasyonla alınarak Taner Doğu’nun sağlığına kavuşması sağlandı.Değerlerinin normale dönmesi ile ameliyattan iki gün sonra Doğu, taburcu edildi.

“İLK KEZ BÖYLE BİR DURUMA DENK GELDİM”

cift safra

AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk başta safra kesesinde taş olduğu anlaşılan hastanın ameliyat edilmesi gerektiği kararını aldıklarını belirten Dr. Serkan Türel, ameliyat sırasında çift safra kesesi ile karşılaşınca şaşırdıklarını söyledi.

“4 BİN İNSANDA BİR GÖREN NADİR DURUM”

Ayrıca Türel, “Bu rahatsızlık 4 bin insanda bir görülen nadir durum. Hastamızın birbirine yapışık iki safra kesesi ve kanalları vardı. Dünyada bugüne kadar 200-250 civarında vaka bildirilmiş. Cerrahların korkulu rüyalarından biridir ama gayet başarılı şekilde ameliyatı sonlandırdık. İki kesede de taş bulunması ayrıca ilginç bir durum. 20 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir duruma rastladım” ifadesinde bulundu.

taner

Ameliyatın ardından tüm değerlerinin normal çıkması sonucu taburcu edilen Taner Doğu’ya, 6 hafta uyum süreci yaşayacağı belirtilerek aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durması gerektiği söylendi.

“ŞANS MI ŞANSSIZLIK MI BİLEMEDİM”

5 aydır şiddetli karın ağrısı şikayeti bulunduğunu söyleyen Taner Doğu, özellikle yağlı ve asitli gıdalar tükettikten sonra sorun yaşadığını belirtti. Genellikle 2-3 gün ara ile karın ağrısı sorunu yaşadığını, gün aşırı ağrı olunca doktora muayene olmaya karar verdiğini söyleyen Doğu, “Çekilecek tarzda bir ağrı değildi, çok ağırdı.

taner2

En son noktada operasyon kararı alındı. Başka bir ilde görevli olmama rağmen, ağrı nöbetlerinin şiddetli olması nedeniyle daha donanımlı hastane olduğu için Kepez Devlet Hastanesinde ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyatım önce kapalı tarzda olacaktı ancak doktorumun uzmanlığı sayesinde açık ameliyat kararı alınınca, çift safra kesesi ortaya çıktı.Şans mı şansızlık mı bilemiyorum. Ne filmde ne de ultrasonda bu çift kese görülmüştü. Doktorum bana söylediğinde ne düşüneceğimi bilemedim” dedi.