Ankara’da Gökyüzünde Görülen Gizemli Cisim

avatar

Enes K

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ankara’da Cep Telefonu Kamerasıyla Gökyüzünde Gizemli Bir Cisim Görüntülendi

Ankara’nın Etimesgut ili Eryaman semtinde saat 22:00 civarlarında evimin balkonundan yakaladığım görüntüyü paylaşmak istiyorum. Bu saatlerde o tarafa baktığımda nadirde olsa bazen görüyorum.  Yine şuan ki gördüğüm konumunun yakınında 1 – 2 sene öncede görmekteydim. Ama şunu biliyorum her gün orada parlamıyor. Videodaki görüntüyü çeşitli filtrelerden geçirip resimledim. Geçen Manisa’da ve yine birkaç hafta önce Denizli de cisim görüldü. Bunları karşılaştırdığımda özellikle Manisa’daki cisimle zoom yapılmış (yakınlaştırılmış) halleri benzerlik gösteriyor. Bunun sebebini de açıkladım.

Bu görüntüyü açıklamamda ki amaç insanları ürkütmek değil çamur at izi kalsın istemiyorum. İnsanlar sürekli bir yerlerde görüntüler paylaşıp gizem yaratıyorlar. Kendim Amatör Gök Bilimcisiyim. Çocukluğumdan bu yana gökyüzünü az çok takip ederim. Daha önceden teleskobum da mevcuttu.O dönemler böyle bir şeyle karşılaşmadığım için teleskopla inceleme fırsatı bulamadım. Kendi bilgim kadarıyla görüntülere bir açıklama getireceğim.

Öncelikle gördüğüm cismin UFO olduğunu düşünmüyorum yada öyle bir iddiam yok. En azından bildiğimiz anlamda UFO değil. Görüntüde ki cismin ne olabileceği ve ne olmayabileceği hakkında bir değerlendirmem var.

Gezegen ise (bir ihtimal);

Gezegenler yıldızlar gibi parlayıp sönmezler. Çıplak gözle bakıldığında ışıkları genelde sabit görünür. Ve bulundukları konumda sabit şekilde parlarlar. Gökyüzüne bakan biri gezegeni diğer nesnelerden rahat ayırt edebilir. Yıldızlar gibi yanıp sönmedikleri gibi biraz daha iri bir daire şeklinde parlarlar. Aşırı parlamalarındaki sebep güneş ışığını yansıtmalarından kaynaklanır.

Görüntüdeki şekil bir süre parlıyor sonra sönüyor. Fakat “SkyView Lite” Diye bir uygulama mevcut. Bu uygulama ile gökyüzündeki nesnelerin konumlarına göre size ne olduğunu söylüyor. Bir nevi gök haritası. Ben uygulama ile gökyüzünü taradığımda ise o konumu tam işaret etmese de biraz yakınında “Venüs” gezegeni olduğunu söylüyor. Gezgenler yılın belli zaman dilimlerinde dünyaya yakındır. En yakın gezegen ise genelde “Venüs” olarak bilinir.

Yıldız ise ( İhtimal vermiyorum );

Yıldızlarda aslında yanıp sönmezler. Yanıp söner gibi gözükmesinin sebebi, atmosferin doğrudan yıldızdan gelen ışık kaynağını soğurmasından (ısı olayları, hava partikülleri vs.) ve yıldızların gezegenlere göre çok çok uzakta olmasından kaynaklanır. Atmosfer dışından(uzaydan) bakıldığında yıldızların ışığı da sabit gözükmektedir.

Göktaşı ise ( İhtimal vermiyorum );

Göktaşları atmosfere girdiğinde yanar. Büyüklüğüne göre göktaşları genelde yeryüzüne yaklaşana kadar tamamıyla yanmış olur. Her gün dünyanın atmosferine giren bir sürü göktaşı yanıp yok olmaktadır. Biz çıplak gözle baktığımızda genelde halk arasında yıldız kayması dediğimiz olayların çoğu da göktaşı yanmalarıdır. Dünyanın çekimine giren gök taşları yerçekimine yakalandığı için çok süratli hareket eder bir anda gökyüzünde oradan oraya gitmiş gözükür ve hemen yok oluverirler.

Neden yıldız kayması doğru bir terim değil?

Çünkü Yıldızlar dünyaya mevcut güneş sistemindeki gezegenlerden bile çok çok uzak olduğu için yıldızlardaki hareketliliği bir anda görmemiz mümkün değil. Dünyanın dönüş hareketlerinden dolayı yıldızlar günün farklı dilimlerinde, değişik konumlarda görülür ama değişen yıldızın konumu değil dünyanın konumudur.(Eksende olan dönüşüdür.). Yıldızlardaki hareketliliği çok çok sonradan fark ederiz ki bu hareketliliği insan ömrü boyunca anca teleskopla yıllar içinde fark edebilir. Çıplak gözle bu hareketliliği fark etmek asırları aşabilir.

Birazda görüntüleri yorumlamak gerekirse;

1.İlk önce görüntüdeki nesnenin gerçekten göründüğü gibi olup olmadığı ile başlayalım.

2. Aynı zamanda “Manisa’da yakalandığı iddia edilen” görüntü ile de kıyaslayalım. Yukarıdaki bahsettiğim ışık patlama ve doğrusal çizgiler olayı burada görülüyor.

3.Yine Ankara’daki görüntünün farklı açılardan ve zoomlu şekilde çekilmiş kareleri.

Sonuç olarak yoruma açık. Ne olduğu konusunda tam anlamıyla fikir sahibi değilim. Bilgim kadarıyla bütün seçenekleri değerlendirmeye çalıştım. Âmâ şu bir gerçek, cismin esas görünüşü tam olarak bizim cep telefonu ile yakaladığımız görüntüdeki gibi değil. Çünkü elde ettiğimiz görüntüde ışık kırılmaları, patlamaları kısacası ışık olayları var.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Gizem
  4 ay önce

  Merhaba, ben ankarada eryaman da oturuyorum. Yeşil ya da mavi bir doğrusal çizgi saat 04 civarlarında gökyüzünde göründü bugün. ne olabilir acaba şuan hava yağmurlu ve şimşek de çakıyor bir sürü çok şaşkınım ne acaba bu ışık??

  yorum beğen
 • Hndtrn
  4 ay önce

  Merhaba bende son 3 gündür ankarada batı yönündeki ve saat 22 civarı beliren bu ışığı takip ediyorum. Gökyüzünde farkedilmemesi imkansız. Önce çok parlak (etrafında haresi bile oluyor) yavaş yavaş ışığı azalıyor ve sonra bir anda kayboluyor. Dikkatimi çeken gökyüzünde yeri hiç değişmiyor. Kaybolduktan belli bir süre sonra o konuma çok yakin benzer büyüklükte kırmızıya benzer daha az parlak bir cisim çıkıyor ve o da bir süre sonra aniden gözden kayboluyor. Bu ışıkta sabit diğer yıldızlara göre konum baktığımda hiç yer değiştirmediğini anlayabiliyorum. Lütfen bii bilgiye ulaşırsanız paylasabilir misiniz? Incelemek isterseniz havanın açık oldugu bir günde video/foto cekebilirim

  yorum beğen
  • Hndtrn
   4 ay önce

   Bende kendi araştırmam ve yorumlamam kadarıyla venüs gezegeni değil. Bugün uygulama ile bakarken venüs artık görüş açımızda degilken ışık hala oradaydı ayrıca bu ışık sabit kalip sonradan sönüyor.

   yorum beğen
 • Yalçın Meriç
  5 ay önce

  Genelde Venüs nisan ve mayıs aylarında batı yönünde akşam saatlerinde çok yakın gibi görülür, bu da venüs olabilir. Anlaşıldığına göre artık insanlar başlarını kaldırıp gökyüzüne bakmaya başlamışlar. Eğer 1999 yılındada baksaydılar uzayda yapılan bir savaşı da izleyebilirlerdi, ve tuhaf olayların bundan sonra başladığını anlıyabilirlerdi !!

  yorum beğen
 • Yalçın Meriç
  5 ay önce

  Gerçekten gök yüzünde çekildi ise bir UFO olma ihtimali % de100. Bazı uyanıklar böyle ışıklar yakarak ta çekim yapıyorlar !!

  yorum beğen
  • Enes K
   5 ay önce

   Görüntüler tamamıyla gerçek ve bu saatlerde ortaya çıkan sabit ışıltıdır. Ankara’da oturanlar bunu rahatlıkla görebilir.Büyük ihtimalle Venüs gezegeni ama tam emin olamadığım ve bu tarz görüntüler piyasada çok gezdiği için konuya hem bilimsel hemde habersel anlamda açıklık getirmeye çalıştım.

   yorum beğen
 • Esra demir
  5 ay önce

  Bende bu görüntülerin bire birini Kastamonu Taşköprü de bır hafta önce 21.00 civarı gördüm dikkatimi cektı videoya aldım bayağı etkılemıstı benı ızlerken

  yorum beğen
 • gerçek
  5 ay önce

  Evrende yalnız değiliz bu bir gerçek!! KUTSAL KİTAPLARDA’DA YAZIYOR .. yani bunu kabullenmemiz gerekiyor’

  yorum beğen
 • Sevtap Düyen
  5 ay önce

  sevis6972@hotmail.com 8 yıl önce İstanbula gezmeye gitmiştik benzer görüntüyü ben fotoğraflamıştım hatta sayfamda mevcut. Fakat herkes o fotoğrafın montaj olduğunu söyledi ama ben ve arkadaşım dönerek hızlı bir şekilde o cismin gidişini gördük.

  yorum beğen
 • Recep AKBIYIK
  5 ay önce

  Dunaksam aynını bende gördüm ve videoya çektim bir yerlede lik olarak size atayim bakin

  yorum beğen
 • Gulcin
  5 ay önce

  Ben de geçtiğimiz hafta istanbul suadiye tarafında gördüm bugünde tekrar gördüm. Ilk gördüğümde resim çekmiştim benimkiler biraz daha farkli

  yorum beğen
 • Burcu
  5 ay önce

  Merhaba ben istanbul Maltepeden ayni goruntuyu her aksam goruyorum hatta iki farkli sekilde cekim yaptim birinde aksam daha olmamistinyani kararmaya yakin digerinde karanlıkta bende açıkçası herkes gibi ne olduğunu merak ediyorum ve her aksam takip ediyorum dilerseniz size bunlari gönderebilirlerimde ..

  yorum beğen
  • Turgut Ordu
   5 ay önce

   Gönderebilirsiniz.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Ankara’da Gökyüzünde Görülen Gizemli Cisim