Ankara’da Gökyüzünde Görülen Gizemli Cisim

Başlıksız 1 0003 Katman 3

Ankara’da Cep Telefonu Kamerasıyla Gökyüzünde Gizemli Bir Cisim Görüntülendi

Ankara’nın Etimesgut ili Eryaman semtinde saat 22:00 civarlarında evimin balkonundan yakaladığım görüntüyü paylaşmak istiyorum. Bu saatlerde o tarafa baktığımda nadirde olsa bazen görüyorum.  Yine şuan ki gördüğüm konumunun yakınında 1 – 2 sene öncede görmekteydim. Ama şunu biliyorum her gün orada parlamıyor. Videodaki görüntüyü çeşitli filtrelerden geçirip resimledim. Geçen Manisa’da ve yine birkaç hafta önce Denizli de cisim görüldü. Bunları karşılaştırdığımda özellikle Manisa’daki cisimle zoom yapılmış (yakınlaştırılmış) halleri benzerlik gösteriyor. Bunun sebebini de açıkladım.

Bu görüntüyü açıklamamda ki amaç insanları ürkütmek değil çamur at izi kalsın istemiyorum. İnsanlar sürekli bir yerlerde görüntüler paylaşıp gizem yaratıyorlar. Kendim Amatör Gök Bilimcisiyim. Çocukluğumdan bu yana gökyüzünü az çok takip ederim. Daha önceden teleskobum da mevcuttu.O dönemler böyle bir şeyle karşılaşmadığım için teleskopla inceleme fırsatı bulamadım. Kendi bilgim kadarıyla görüntülere bir açıklama getireceğim.

Öncelikle gördüğüm cismin UFO olduğunu düşünmüyorum yada öyle bir iddiam yok. En azından bildiğimiz anlamda UFO değil. Görüntüde ki cismin ne olabileceği ve ne olmayabileceği hakkında bir değerlendirmem var.

Gezegen ise (bir ihtimal);

Gezegenler yıldızlar gibi parlayıp sönmezler. Çıplak gözle bakıldığında ışıkları genelde sabit görünür. Ve bulundukları konumda sabit şekilde parlarlar. Gökyüzüne bakan biri gezegeni diğer nesnelerden rahat ayırt edebilir. Yıldızlar gibi yanıp sönmedikleri gibi biraz daha iri bir daire şeklinde parlarlar. Aşırı parlamalarındaki sebep güneş ışığını yansıtmalarından kaynaklanır.

Görüntüdeki şekil bir süre parlıyor sonra sönüyor. Fakat “SkyView Lite” Diye bir uygulama mevcut. Bu uygulama ile gökyüzündeki nesnelerin konumlarına göre size ne olduğunu söylüyor. Bir nevi gök haritası. Ben uygulama ile gökyüzünü taradığımda ise o konumu tam işaret etmese de biraz yakınında “Venüs” gezegeni olduğunu söylüyor. Gezgenler yılın belli zaman dilimlerinde dünyaya yakındır. En yakın gezegen ise genelde “Venüs” olarak bilinir.

Yıldız ise ( İhtimal vermiyorum );

Yıldızlarda aslında yanıp sönmezler. Yanıp söner gibi gözükmesinin sebebi, atmosferin doğrudan yıldızdan gelen ışık kaynağını soğurmasından (ısı olayları, hava partikülleri vs.) ve yıldızların gezegenlere göre çok çok uzakta olmasından kaynaklanır. Atmosfer dışından(uzaydan) bakıldığında yıldızların ışığı da sabit gözükmektedir.

Göktaşı ise ( İhtimal vermiyorum );

Göktaşları atmosfere girdiğinde yanar. Büyüklüğüne göre göktaşları genelde yeryüzüne yaklaşana kadar tamamıyla yanmış olur. Her gün dünyanın atmosferine giren bir sürü göktaşı yanıp yok olmaktadır. Biz çıplak gözle baktığımızda genelde halk arasında yıldız kayması dediğimiz olayların çoğu da göktaşı yanmalarıdır. Dünyanın çekimine giren gök taşları yerçekimine yakalandığı için çok süratli hareket eder bir anda gökyüzünde oradan oraya gitmiş gözükür ve hemen yok oluverirler.

Neden yıldız kayması doğru bir terim değil?

Çünkü Yıldızlar dünyaya mevcut güneş sistemindeki gezegenlerden bile çok çok uzak olduğu için yıldızlardaki hareketliliği bir anda görmemiz mümkün değil. Dünyanın dönüş hareketlerinden dolayı yıldızlar günün farklı dilimlerinde, değişik konumlarda görülür ama değişen yıldızın konumu değil dünyanın konumudur.(Eksende olan dönüşüdür.). Yıldızlardaki hareketliliği çok çok sonradan fark ederiz ki bu hareketliliği insan ömrü boyunca anca teleskopla yıllar içinde fark edebilir. Çıplak gözle bu hareketliliği fark etmek asırları aşabilir.

Birazda görüntüleri yorumlamak gerekirse;

1.İlk önce görüntüdeki nesnenin gerçekten göründüğü gibi olup olmadığı ile başlayalım.

goruntu1

2. Aynı zamanda “Manisa’da yakalandığı iddia edilen” görüntü ile de kıyaslayalım. Yukarıdaki bahsettiğim ışık patlama ve doğrusal çizgiler olayı burada görülüyor.

goruntu2

3.Yine Ankara’daki görüntünün farklı açılardan ve zoomlu şekilde çekilmiş kareleri.

goruntu3

Sonuç olarak yoruma açık. Ne olduğu konusunda tam anlamıyla fikir sahibi değilim. Bilgim kadarıyla bütün seçenekleri değerlendirmeye çalıştım. Âmâ şu bir gerçek, cismin esas görünüşü tam olarak bizim cep telefonu ile yakaladığımız görüntüdeki gibi değil. Çünkü elde ettiğimiz görüntüde ışık kırılmaları, patlamaları kısacası ışık olayları var.