Ayaklarınıza Sağlıklı Bakmanın 10 Yolu

ayaklarınıza sağlıklı bakmak

Genellikle konu kadınların saçı ve makyajı olduğunda oldukça titizlerdir.  Ancak görülmeyecek bölgelere bu denli özen gösterilmez ve sonrasında problemlere yol açar. Ayaklarınıza ve bacaklarınıza özen göstermek önemlidir. Özellikle, gün boyunca sıkı pantolonlar ve dar ayakkabılara maruz kalıyorlarsa…

Bilge Cafe ayak ve bacak bakımı konusunda size yardımcı olabilecek bilgiler açıklıyor. İşte daha sağlıklı ayaklara ve bacaklara sahip olmak için 10 yöntem!

Pedikürü ihmal etmeyin

pedikür

Ayaklarınızda ısırık ve yaralar varsa kuaför salonlarında pedikür yaptırmayın. Pedikür için kullanılan leğenlerde bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve ayaklarınızdaki yaralardan vücudunuza girebilir. Eğer ağda yaptırdıysanız da aynı şekilde bir risk altındasınız demektir. Birkaç gün beklemek faydalı olacaktır.

Ayaklarınızı belli bir süre sıcak suda beklettikten sonra süngertaşı veya kese yardımıyla ayaklarınızdaki ölü deriyi arındırın. Hem rahatlatacak hem de çatlakları önleyecektir.

Ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin. Günde iki kez yağlı kremler kullanarak nemlendirdiğinizde birçok problemin önüne geçmiş olursunuz.

Günlük aktivitenize uygun ayakkabılar tercih edin.

topuklu ve parmak arası

Topuklu ayakkabılar giyerken dikkat etmelisiniz. Fazla yüksek topuklular giymek veya uzun süre ayaklarınızın içlerinde kalması eklem ağrıları çekmenize, ayaklarınızın ağrımasına hatta sakatlanmalara yol açabilir.

Parmak arası terlikler giymeye ara vermelisiniz. Parmak aralarınızın tahriş olması, hatta iltihap kaparak ciddi şekilde can yakması parmak arası terliklerin uzun süreli giyilmesi sonucu meydana gelir. Ayrıca açıkta kalan ayaklar çizilebilir, güneşte yanabilir. Kapalı ayakkabılar giymek ayaklarınızı koruyacaktır.

Parmak arası terliklerin en kullanışlı olduğu yerler, yüzme havuzları, halka açık duşlar ve saunalardır. Eğer dikkatli olmazsanız kolayca mantar kapabilirsiniz. Tırnaklarınızda renk değişimleri meydana gelirse ilk fırsatta doktorunuza danışmalısınız.

Çoraplarınızı sık sık değiştirin. Mevsim ve ayakkabı türü, çoraplarınızın kalınlığını ve uzunluğunu etkilemelidir. Yani ne tür ayakkabı giyiyorsanız ona uygun çoraplar seçmelisiniz. Ayrıca nemli olduklarını hissettiğinizde değiştirin. Mümkün olduğunca ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı hava alan cinsten seçin. Böylece ayaklarınız terlemez ve bakteri, mantar oluşumları önlenir.

Spor yapmak her zaman iyi bir fikir değildir.

ayak sakatlığı

Uygun ekipman olmadan spor yapmak oldukça can yakıcı sonuçlar doğurabilir. Eğer zamanınızın çoğunu koltuğunuzda televizyon izleyerek geçiriyorsanız ve aniden kilometrelerce koşmaya karar verdiyseniz kolaylıkla bir yerinizi incitebilir, hatta kırabilirsiniz. Egzersiz yaparken hafif tempoda başlayarak vücudunuzu yavaş yavaş zorlamalısınız.

Ayak Masajı

ayak masajı

Nasıl ayak masajı yapılır öğrenin. Topuklardan başlayarak parmaklara doğru ilerleyin. Ayak parmakları tepeden uca ovulmalıdır. Kendiniz yapmayı öğrenemezseniz bir profesyonel masör ile görüşün.

Ağrıyan kaslarınızı rahatlatmak, eklemlerinizi daha fazla çalıştırmak ve kendinizi biraz şımartmak için en güzel yollardan biri ayak masajıdır. Uzun bir yürüyüşten sonra ne kadar rahatlatıcı geleceğine inanamazsınız.

Bütün gün yürüdükten veya ayakta durduktan sonra ayaklarınızı rahatlatacak egzersizler yapın.

ayak egzersizleri

Bir sandalyeye oturun ve ayaklarınız yerde düz olarak dursun. Bir paket lastiğini iki başparmağı da tutacak şekilde yerleştirin. Yavaşça ayaklarınızı birbirinden uzaklaştırın ve 5 saniye bekleyin. 10 kez tekrarlayın.

Oturmaya devam edin. Paket lastiğini bir ayağınızın tüm parmaklarınızı içine alacak şekilde yerleştirin. Parmaklarınızı yavaşça esnetip serbest bırakın. 10 kez tekrarlayın ve diğer ayağa aynı egzersizi tekrarlayın.

Bu egzersiz eklemlerinizdeki gerilimi azaltmanızı sağlayacaktır. Kas ağrılarınız azalacak ve eklemlerinizin aşınması daha uzun zaman alacaktır.

Ayaklarınızı yukarıda tutun.

ayakları yüksekte tutmak

Ayaklarınız veya bilekleriniz öğleden sonraları şişiyor mu? Bundan kurtulmanın en kolay yolu ayaklarınızı bir yastığa koyarak kafa seviyenizin üzerinde tutmaktır. Eğer alışık olmadığınız kadar uzun süreler yürüyor veya egzersiz yapıyorsanız yüksekte tutarken buz da koymayı ihmal etmeyin.

Ancak sebebini anlayamadığınız bir ağrı mevcut ve bu şekilde geçmiyorsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Doğru beslenin ve kilonuzu kontrol altında tutun.

dengesiz beslenme

Vücudunuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi, ayaklarınız da yediklerinizden etkilenir. Eğer ayaklarınızda şişlikler oluşuyorsa, tuzlu yememeye dikkat edin.

Eğer ayaklarınızda yanma veya karıncalanma hissediyorsanız, alkol tüketiminizi azaltmaya çalışın ve yeterli vitamin alıp almadığınızı kontrol edin.

Vücudunuzun tüm yükünü ayaklarınız taşır. Eğer fazla kiloluysanız, ayaklarınız bir şekilde bu ağırlığı taşımaya çalışır ve bu zor bir iş olduğunda ağrılara sebep olur.

Sigarayı Bırakın!

sigarayı bırakın

El ve ayaklarınızda şiddetli ağrılar oluyor mu? Yaralar mı çıkmaya başladı? Eğer ki sigara kullanıcıysanız bir an önce bırakmanız gerekiyor. Sigara dumanı ve özellikle içindeki kimyasallar kılcal damarlarınızın tıkanmasına sebep olur. Bu yüzden al ve ayaklarınıza kan ulaştırmak kalbiniz için oldukça zor bir iş haline gelir. Yol yakınken sigarayı bırakmak mantıklı seçim olacaktır.

Nasırları doğru tedavi edin.

nasırlı ve nasırsız ayak

Ayaklarınızın uzun süre zorlanması sonucu nasırlar oluşur. Ciddi ağrı yapar ve yürüyüş şeklinizi etkileyebilir. Sıkı ayakkabılar, uzun süre ayakta kalma en yaygın sebepler arasındadır.

Nasırlardan kurtulmak için ilk yapmanız şey rahat ayakkabılar edinmek olacaktır. Yatmadan önce nasırlaşmış alanı güzelce nemlendirirseniz yavaş yavaş nasır kaybolacaktır. Banyodan sonra nasırı sünger taşı ile ovarsanız daha hızlı yok olmasını sağlarsınız.

Kalınlaşmış deri dokusunu yok etmenin bir diğer yolu ise salisilik asittir. Ancak bu tip tedaviler uygularken doktorunuzdan tavsiye almanız daha doğru olacaktır.

Ayak kokunuzu çay ile giderin.

ayak kokusu

Bazen uzun süre aynı ayakkabıları giyeriz ve ayaklarımız içlerinde doğal olarak terler. Sonuç olarak ortaya hiç de hoş olmayan bir koku çıkar. Ancak sabunla güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra biraz anti bakteriyel krem sürerseniz hiçbir sorun kalmayacaktır.

Eğer sürekli bir kokudan bahsediyor isek, endişelenmeyin ondan da kurtulması oldukça kolay, hem de evinizdeki malzemelerle. Ayaklarınızı sıcak çay içerisinde yarım saat bekleterek tüm koku problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Çaya isterseniz biraz sirke de ekleyebilir ve etkinliğini arttırabilirsiniz.

Ayaklarınızı sağlıklı tutmak için siz nasıl yöntemler uyguluyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz 🙂