Başarıya Giden Yolun 9 Sırrı

basari kapaki

Bugüne dek gördüğümüz başarılı insanlar bize hep ilham vermiştir. Peki bu insanları diğerlerinden ayırıp başarıya kavuşturan tam olarak nedir?

Başarıya ulaşan insanların sır olarak gördüğü püf noktaları sizler için listeledik…

1. Erken Kalkarlar

erken kalkmak

Apple, Starbucks ve Disney CEO’ları sabahın erken saatlerinde kalkanlar arasında. İnsan beyni, sabahları daha iyi algılar. Ayrıca güne sabahın ilk saatlerinde başlamak rakiplerinize karşı size bir avantaj sağlar.

2. Öncelik Verirler

oncelik vermek

Pek çok başarılı insanın mutlaka bir yapılacaklar listesi vardır. Listeyi, işlerinin öncelik sırasına göre yaparlar ve günün geri kalanında yaşanabilecek karışıklıkları önlerler.

3. Egzersiz Yaparlar

egzersiz

Oyunculardan iş adamlarına kadar, çoğu başarılı insanın düzenli olarak egzersiz yaptığını görüyoruz. Siz de başarı yolunda adım atmak istiyorsanız sizi enerjik yapacak ve odaklanmanızı artıracak sporlarla uğraşmalısınız.

4. Belirli Hedefler Koyarlar

hedef

“Fit olmak istiyorum!” veya “Terfi istiyorum!” demek yeterli değildir. Hedeflerinizi ilk olarak daha küçük ve ulaşılabilir adımlara bölmeniz gerekir.

5. Kitap Okurlar

kitap okuma

Kitaplar, makaleler, şiirler. Bilginizi genişletecek ve ufkunuzu açacaktır. Game of Thrones dizisindeki Tyrion Lannister’ın, dediği gibi: “Bir kılıcın bileme taşına ihtiyacı olduğu gibi bir zihnin kitaplara ihtiyacı vardır.”

6. Dengeyi Korurlar

denge

Dünyanın üst düzey pozisyonlarında olanlar bile rahatlamak ve sevdikleriyle vakit geçirmek için belirli bir zamana ihtiyaç duyarlar. Kendinize biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

7. Yardım İsterler

yardim istemek

Kimse tek başına büyük başarılara ulaşamaz. En iyi bilgi kaynağınız çevrenizdeki insanlardır. Onlarla ağ kurun ve fikir alışverişi yapın.

8. Asla Pes Etmezler

jordan

JK Rowling, 13 yayıncı tarafından reddedildi; Michael Jordan, lise basketbol takımından reddedildi; Walt Disney, “hayal gücü eksikliği” nedeniyle gazete işinden kovuldu. Bu insanlar ne olursa olsun hayallerinden vazgeçmediler ve şimdi nerede olduklarına bakın!

9. Harekete Geçiyorlar!

hareket

CEO’lardan en çok satan yazarlara kadar, bu insanlar nihayetinde başarılılar çünkü hayallerini gerçekleştirdiler.

Sizi başarıya götürebileceğini düşündüğünüz bir fikriniz varsa, bunu gerçekleştirmek için bu küçük adımları atmaya başlayın. Sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz!