Bel Ağrısından Kurtulacaksınız

bel ağrısına harika çözüm
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyadaki insanların %80’i hayatlarının bir bölümünde bel veya sırt ağrıları çekiyor. Uzmanlara göre bu ağrı herhangi bir hastalığın veya sakatlığın semptomu olmak zorunda değil. Her gün yaptığımız hareketler bize hayatımızın belli bir döneminde bu ağrıları çektiriyor. Bugün size yaptığımız yanlış hareketleri ve oluşan ağrılardan kaçınmanın yollarını anlatacağız.

Çocukken, ailelerimiz: “Dik dur, kambur oturma!” derdi, hatırlar mısınız? Günlük hayatın koşuşturmasında ve ailelerimizden uzakta sıkça unuttuğumuz bu cümleyi ancak sırt ağrımız çekilmez olduğunda hatırlıyoruz.

Bilge Cafe her gün yaptığımız ve sırtımıza oldukça zararlı olan faktörleri derledi. Çok küçük alışkanlıklar kazanarak hayatınız boyunca sırt ağrısı çekmekten kurtulabilirsiniz! Hadi başlayalım.

Meslek Hastalıkları

yanlış pozisyonda çalışan kadın ve adam

Sırt ağrıları sadece işi fiziksel güç kullanmak olan insanlarda ortaya çıkmıyor. Yani, düzenli olarak ağır kaldırmıyor olsanız bile kronik sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Kozmetik sektöründe, kuaförlerde çalışanlarda, mimarlarda, sürücülerde, mühendislerde, ofis çalışanlarında hatta terzilerde sıkça görülen sırt ağrıları uzun saatler kambur pozisyonlarda çalışmaktan kaynaklanıyor.

Bu yüzden her saat başı ayağa kalkıp esneyip belki kısa bir yürüyüş yapıp işe dönmek sırtınıza iyi gelecektir. Aynı zamanda işinize daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Evdeki Çalışma Ortamını Organize Edin!

bulaşık yıkarken yanlış ve doğru pozisyon

Sanıyor musunuz ki evden işe döndüğünüzde sırtınız artık güvende? Ne yazık ki evde de bir sürü iş yapıyoruz ve bunları yaparken de sırtımıza dikkat etmek zorundayız. Bulaşık yıkarken, yemek yıkarken veya ütü yaparken duruşunuza dikkat edin, haklı olduğumuzu göreceksiniz!

Ev işleri yaptığınız yerlere küçük uyarı notları koyarak veya ortamı düz durmanıza yardımcı olacak şekilde organize ederek duruşunuzu düzeltebilirsiniz. Lavabonuzun yüksekliğine bir şey yapamıyor olsanız bile ütü masanızın, sandalyenizin pozisyonlarını ayarlayabilir, omurganız düz bir şekilde çalışmayı alışkanlık edinebilirsiniz.

Rahatsız Ayakkabılar

topuklu giyen kadın ve düz tabanlı ayakkabı giyen kadın

Günümüzün güzellik standartlarına uyum sağlarken çoğunlukla sağlığımızı ihmal ediyoruz. Vitrinlerde gördüğümüz ve dayanamayıp satın aldığımız o harika topuklular sırtımıza oldukça zararlı. Hatırlayın: Günde 2 saatten fazla topuklu ayakkabı giymek sağlığınız için gerçekten çok zararlıdır.

Düz tabanlı ayakkabılar bu sorununuzu çözer sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Topuklu ayakkabılar ve düz tabanlı ayakkabılar, ağırlığınızın ayaklarınıza eşitsiz olarak dağılmasına sebep olur ve uzun süre topuklu veya düz tabanlı ayakkabılar giydiğinizde belinizde, sırtınızda, boynunuzda ve tabi ki ayaklarınızda şişlik ve ağrılar hissedersiniz.

Günlük giyiminizde silikon tabanlı ve düşük topuklu ayakkabılar tercih edin. Sandaletleriniz, koşu ayakkabılarınız rahat oldukları kadar sağlığınız için de faydalıdır.

Büyük Çantalar

sırt çantası takan kadın ve el çantası kullanan kadın

Son moda el çantaları hayatımızın vazgeçilmez parçaları ancak bu çantaların yükü bir omzumuza bindiği için, fazla dolu el çantaları sağlığımızı tehdit eden başka bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Gün içinde birçok eşyaya ihtiyaç duyuyoruz ve çantalarımız ağzına kadar dolu geziyoruz. Bu gereksiz ağırlık bizi gün boyunca daha fazla yoruyor ve uzun vadede omurgaya zarar veriyor.

Çantanızın içindekileri tekrar kontrol etmenizi ve gereksiz ağırlıkları çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Her gün mutlaka kullandığınız ve mecburen yanınızda olması gereken eşyalar harici eşya taşımamanız sizin yararınıza olacaktır.

Yanınızda ağır şeyler taşımanız gereken durumda en harika çözüm sırt çantalarıdır. İki omzunuza eşit ağırlık paylaştıran bu çantalar ile normal el çantalarınıza kıyasla çok daha az yorulursunuz. Ancak askıları fazla geniş bırakmamaya özen gösterin. Çanta sırtınıza ne kadar yakın olursa o kadar rahat bir taşıma imkanı sağlar.

Dar Kıyafetler

dar giyinen kadın ve elbise giyen kadın

Modanın bize dayattığı başka bir durum ise rahatsız ve gereğinden dar kıyafetlerdir. Kalem etekler, dar etekli elbiseler ve tabi ki dar kotlar. Tüm bu kıyafet çeşitleri uzun süre giyilmemesi gerekenler sınıfında, çünkü kan dolaşımınızı sekteye uğratarak bölgesel uyuşmalara sebep olabilirler. Ayrıca eklemlerinizi rahat oynatamadığınızda akşamları ağrılar çekersiniz.

Kadınlar için iç çamaşırı seçimi de önemli bir rol oynamaktadır. Şekil veren ve toparlayan sütyenler kan dolaşımınızı yavaşlatıyor. Her gün giydiğiniz sütyenleri seçerken, daha güzel gözükenin yerine daha rahat olanları seçmeniz, sağlığınız açısından oldukça önemli.

Stres ve Depresyon

doktor ve hasta

Son bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, gün içinde yaşadığınız stres ve sonucunda meydana gelen depresyon vücutta kendisini fiziksel ağrı olarak gösteriyor.

Ayrıca, üzgün veya kızgın olduğumuzda duruşumuzu umursamayız. Omuzlarımız öne düşer ve sırtımız eğik durur. Bu pozisyon kaçınılmaz olarak bel ve sırt ağrılarına sebep olur. Fiziksel aktivite genellikle stresle mücadelede kullanılan en etkili yöntemdir. Sizi gerçekten mutlu eden bir aktivite seçin ve keyfini çıkartın! Dans edebilir, yüzebilir veya koşabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin mutlu olmaya bakın ve tadını çıkartın!

Uzun süreli depresyon yaşıyorsanız en güzel yöntem bir uzmandan yardım almaktır. Uzmanlar sorunu mümkün olduğunca çabuk şekilde çözerek sizi sağlığınıza kavuşturacaktır.

Yanlış Uyku Pozisyonu

 

uygun yanlış uyuma pozisyonu

Yanlış uyku pozisyonu, rahatsız bir yatakla birleşince rahatsız bir uykuya sebep olur. Uyanıp doğrulunca belinize ve sırtınıza saplanan keskin bir ağrı bütün gününüzü mahveder değil mi? Sert yataklar da aynı şekilde omurganızın eğik durmasına sebep olduğu için rahat bir uyku çekmenizi engeller. Aynı şekilde çok yumuşak yataklar da tavsiye edilmez. En uykun yatak tipi orta sertlikte olanlardır.

Uyurken omurganız mutlaka düz durmalıdır. Eğer bir yanınıza yatarak uyuyorsanız kafanızın çok yukarıda veya çok aşağıda kalmamasına dikkat edin. Eğer sırt üstü uyumayı seviyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koymanız çok daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak ve belinize binen yükü ortadan kaldıracaktır.

Ağır Kaldırırken Yanlış Teknik Kullanmak

ağır kaldıran kadın

Ağır kaldırmanın sırtınız için zararlı olduğu gayet bilinen bir gerçek. Ancak günlük hayatta kaçınılmaz bir şekilde ağır kaldırmak durumunda kalıyoruz.

Omurganızı korumak ve sakatlanmayı engellemek için şu basit kuralı uygulayabilirsiniz:

Ağır kaldırırken, eğilmek yerine çömelin ve sırtınız dik bir şekilde bacaklarınızı kullanarak kaldırın. Aslında bazı şeylerin o kadar da ağır olmadığını fark edeceksiniz.

Kendi tecrübelerinizden eklemek istedikleriniz mi var? Yorumlarda bizimle paylaşın!

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!