Doğan Bebeklerin Neden Çoğu Erkek?

doğan çocukların neden çoğu erkek

Dünya genelinde her yıl doğan erkek çocuk sayısının, doğan kız çocuk sayısından fazla olduğu dikkat çeken bir konudur. Peki bunun nedeninin ne olduğunu merak ediyor musunuz?

1838 yılından beri İngiltere ve Galler’de tutulan kayıtlara bakıldığı zaman her yıl doğan erkek çocuk sayısının fazla olduğu fark edildi. Bu durumun istisnası bile yok!

erkek çocuk sayısı

Örnek verecek olursak; Galler ve İngiltere’de 2017 yılında 348.071 erkek bebeğin, 331.035 kız bebeğin doğduğu kayıtlara geçti. Arada 17 binlik bir fark olduğu gözle görülen bir gerçek. Bunun yaklaşık olarak 180 yıldır tekrarlayan bir durum.

Bu hemen hemen tüm ülkelerinde geçerli olsa bile; Çin ve Hindistan gibi ülkelerde durum daha farklı. Şöyle ki, bu tarz ülkelerde erkek çocuk isteği daha fazla olduğu için aradaki fark gittikçe artıyor.

Bu olayın nedeni tam olarak bilinmese de bu konuyla ilgili birçok teori mevcut.

Evrim süreci

Teorilerden ilki, evrim süreci boyunca yetişkinlikte eşit sayıda erkek ve kadın olabilmesi için erkek bebek sayısının daha fazla olması.

Erkeklerin yetişkinlik, bebeklik ve gençlik döneminde ölme ihtimali kadınlara göre çok daha yüksek.

Teoriye göre, hayatın başlangıcında erkek sayısının fazla olması yetişkinlik döneminde sayının eşitlenmesini sağlıyor.

erkek çocuk sayısı neden daha çok

Sperm ve zamanlama

X kromozomu taşıyan mı yoksa Y kromozomu taşıyan bir spermin mi yumurtayı dölleyeceği birçok nedene bağlı. Bu nedenlerden bazıları; kadının yumurtlama döngüsü, anne ve babanın yaşı, beslenme, stres seviyesi ve cinsel ilişki pozisyonu vs.

Doğacak bebeğinizin kız olma ihtimalini yumurtlama döneminiz belirliyor. Yani yumurtlama döneminize göre doğacak bebeğinizin cinsiyetini belirlemek olası bir durum.

Anne rahminde hayatta kalmak 

Cinsel ilişkinin zamanlamasının etkilemediğini düşünüyorsanız eğer hamilelik dönemi etkileyebilir mi?

Eğer eşit sayıda kız ve erkek bebek doğumunu sağlayan sperm oranı varsa bu durum fetüsün anne rahminde ölüyor olması da muhtemel.

Yapılan bazı araştırmalara göre, hamileliğin ilk ayında daha çok sayıda dişi fetüs annenin rahminde ölüyor olabilir. Fakat bazı araştırmalar da, hamileliğin sonraki döneminde erkek fetüslerin daha büyük bir risk altında olduğunu ve ölü doğan erkek bebek sayısının fazla olduğunu söylüyor.