Bitter Çikolata Sevenlere Müjde Bilim Dünyası Yeni Bir Faydasını Keşfetti

bitter cikolatanin yeni faydasi

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda bitter çikolata yemenin yeni bir faydası keşfedildi. Bilim insanları araştırdıkları bir besini belirli aralıklarda yeniden ele alır. Bitter Çikolata’da bunlardan biriydi ve son saptanan faydalarını sizlerle paylaşmak istedik.

Yapılan araştırmalardan haberdar olmasak bile; kullandığımız sosyal medya hesaplarından gözlemlediğimiz kadarıyla insanların çikolata tüketirken ne kadar mutlu olduğunu biliyoruz. Peki sadece mutlu mu ediyor?

bitter çikolata

Bilim İnsanları Bitter Çikolata’yı Yeniden İnceledi

Bilim insanları tarafından yürütülen çalışmanın sonucu bize bilimsel bir dayanak vermiş oldu. Evet! Mutluluk veriyor ama faydası bununla sınırla değil.

Bitter çikolata tüketmek anksiyete ve depresyon riskini azaltıp, mutluluk sağladığı netlik kazandı. Ancak ciddi boyutlara ulaşmış rahatsızlıklar için kesin bir çözüm yöntemi değildir.

bitter çikolata faydaları

Yapılan araştırmada çoğunlukla beslenme düzeninin depresyon ile ilişkisi olup olmadığı incelendi.

ABD’de yapılan Ulusal Sağlık ve Beslenme Anketi bu araştırma için kullanıldı ve ankete birtakım sınırlamalar getirildi. Bitter çikolata diye tanımlayabilmeniz için içeriğinde minimum %45 oranında kakao bulunması gerekiyor. Yapılan araştırmaya diyabet hastaları dahil edilmedi.

Bunu da okuyun: Diyabetin Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 9 Belirtisi

Yukarıdaki kıstaslara göre yürütülen araştırmada iki ayrı grup oluşturuldu.

İlk grubunda verileri; çikolata yemeyenler, bitter çikolata yemeyenler, bitter çikolata yiyenler şeklinde üçe ayrıldı.

Diğer grupta ise; tüketilen çikolata miktarına göre ayarlamalar yapıldı.

Tüm bunların sonuçlarına göre çikolata yemenin depresyon ile bir ilgisi yok. Fakat bitter çikolata tüketen bireylerde klinik depresyon belirtileri %70 oranında az gözlendi.