Diyabetin Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 9 Belirtisi

diyabetin en belirgin belirtileri

Diyabet, eğer dikkat edilmez ise, tahrip edici ve insanın hayatını tehdit edebilecek sonuçlara yol açabilen yaygın bir hastalıktır.

Diyabet kandaki şeker miktarının yükselmesi demektir – diyabet hastalarının insulin kullanması da bu yüzdendir.

Birçok insan hayatının ilerleyen dönemlerinde yaşlanmaya ve çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak diyabet hastası olur. Ancak diyabeti önceden fark edebilirseniz, istenmeyen sonuçlardan kaçınabilirsiniz.

Aşağıda diyabetin habercisi olan 9 belirtiye göz atabilirsiniz.

1. İdrara çıkmanın sıklaşması

idrara çıkma

Diyabetin en yaygın belirtilerinden 1 tanesi sık sık idrara çıkmaktır.

Vücut kandaki fazla şekeri dışarı atmak istediğinden, böbreklere normalden fazla iş düşer. Eğer böbrekler fazla çalışıyorsa, vücut şekeri kelimenin tam anlamıyla işiyordur.

2. Bulanık görmek

Diyabet, hastayı susuz bıraktığından, kaybedilen sıvının bir kısmı göz sıvısı olabilir. Göz merceği kuruduğunda ise eğer önlem almazsanız görüşünüz bulanıklaşır ve ileri seviyelerde görme yetinizi tamamen kaybedebilirsiniz.

3. Kolayca enfeksiyon kapmak ve yaraların iyileşmesinin normalden uzun sürmesi

Vücut kandaki fazla şekeri atmak için çok çalıştığı için, yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesi için daha az enerji harcamaya başlar. Ciltte enfeksiyon ve bacaklarda tahriş görülmesi diyabet hastalarında yaygın olarak görülmektedir.

4. Aşırı derecede açlık hissi

açlık hissi

Diyabetin erken dönemlerinde hastanın aşırı derecede açlık hissetmesi yaygındır. Bunun sebebi hastanın kandaki şeker miktarını nasıl kontrol edeceğini bilmemesidir. Bundan dolayı iştahınız, hızlı giden bir tren gibidir.

5. Sürekli susamak

ağız kokusu

Eğer sürekli susuz kaldığınızı hissediyor veya susuzluğunuzu gidermekte sıkıntı çekiyorsanız, diyabete yakalanmış olma riskinizi yüksektir.

Ne kadar fazla içerseniz, o kadar fazla idrara çıkarsınız. Eğer sürekli susama hissi uzun süre devam ederse, bu geçici bir problem olmayıp, diyabet hastalığının belirtisi olabilir.

6. Nedensiz kilo kaybı

Vücut çok çalıştığı ve çok sıvı kaybettiği zaman, kilo kaybı görülür. Eğer diyette değilseniz ve kilo vermek için geçerli bir sebebiniz olmadan kilo veriyorsanız, bu durum diyabetin habercisi olabilir.

7. Sürekli yorgun ve bitik hissetmek

Düzenli uykuya rağmen sürekli bir yorgunluk veya tükenmişlik hissi görülen kişilerde diyabet çıkma olasılığı yüksektir. Bunun sebebi ise kan basıncının dengesizliğidir.

8. Karıncalanma hissi veya elde ve ayaklarda uyuşma

Eğer ayaklarınızda veya ellerinizde sıklıkla uyuşukluk ve karıncalanma hissediyorsanız, mutlaka diyabet kontrolü yaptırmalısınız. Diyabet hastalarının %70’inde uyuşma hissi görülmektedir.

9. Nefesiniz kötü kokuyorsa

Diyabetin diğer bir işareti de nefesin kötü koktuğunu hissetmektir. Bu koku genelde tiner veya bali gibi kimyasal yemişsiniz gibidir. Eğer başkaları da sizden bu kokuyu alıyorsa diyabet kontrolü yaptırmanızda fayda vardır.

Bu belirtileri asla göz ardı etmemelisiniz. Eğer diyabet erkenden tespit edilirse ve zamanında müdahale edilirse, sonuçları çok da ağır olmaz.