Yatağınızın Temiz Olduğunu mu Düşünüyorsunuz? Bir de Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Karar Verin

yatak2

Her gün rahat uykular uyuduğumuz yatağımız şüphesiz ki kendimizi en güvende hisstettiğimiz yerdir. Peki yatak böcekleri denilen canlıları daha önce duymuş muydunuz? Bu böcekler bulaşıcı bir hastalığa neden olmasa da varlıkları bile oldukça ürkütücü. Kızarıklık, alerji, anksiyete, stres ve uykusuzluk gibi problemleriniz varsa bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
İşte istenmeyen misafirlerin yatağımızda bulunduğuna dair 5 işaret

1. Vücudunuzda Oluşan Kırmızı Lekeler

kirmizi lekeler

Cildinizde oluşan kırmızı lekeler yatak böceklerinden dolayı olabilir. Bu lekeler genellikle kol, bacak, göğüs ve sırtta meydana gelir, kaşıntıya sebep olur. Bu lekeler iltihaplanır kanamaya ve enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyonlara yatak böceklerinin sebep olduğuğunu anlamak için ısırıkların yapısına bakın. Genellikle düz sıralar halinde küme şeklinde bulunurlar. Bazı insanlar vücut yapısı gereği bu böceklerden etkilenmez kırmızı leke ve kaşıntı problemi çekmezler.

2. Kan veya Pas Lekeleri

bocekler

Yatağınızda veya kıyafetlerinizde kan lekeleri varsa size kötü bir haberimiz var. Bu böcekler beslendikleri sırada onları ezerseniz kan lekesi oluşur. Yatak böceklerinin dışkı maddesinden gelen pas rengi de aynı sonuca işarettir.

bocek2

Bu canlıların dışkı bıraktığı diğer yerler ise; yatak dikişleri, duvar kağıtlarının altı,çarşaflar…

3. Küf Kokusu

kuf kokusu

Yatak böcekleri koku bezleri gereği oldukça nahoş ve küflü bir koku bırakırlar. Eğer odanızda, kıyafetlerinizde böyle bir koku varsa bunun tek bir cevabı var; yatağınızda beslenen böcekler!

4. Yatak Böceği Kabukları

yatak kabugu

Bu böcekler çoğu sürüngen gibi büyüdüklerinde deri değiştirirler. Yastıklarınızı, yatağınızın dikişlerini, sandalyeleri, mobilyaları, minderleri hatta çekmecenizi bile kontrol edin.

5. Mobilyalar Üzerindeki Beyaz Lekeler

mobilya

Kanepelerinizin üzerinde küçük beyaz lekelere rastladıysanız yatak böcekleri burada da yaşıyor olabilir. Bunlar yatak böceklerinin yumurtaları ve yumurta kabukları olabilir. Büyüklükleri pirinç tanesi kadardır ve açık renkli veya saydamdırlar.

mobilya2

Yatak böceklerini gözle görebilirsiniz ancak el feneri ve büyüteç yardımıyla incelemek daha iyi olacaktır. Yukarıdaki maddelerin en az biriyle karşılaştıysanız yatak böcekleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.