Ekmek Nasıl Saklanır? Bozulmasın Diye Buzdolabına Koymayın!

ekmek nasıl saklanır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  yiyecek konusunda yardıma muhtaç insanlar azımsanmayacak sayıdadır. Türkiye’de yılda 1.7 milyar ekmek  zamanında tüketilemediğinden yada farklı nedenlerle çöpe atılmaktadır. Peki siz ne yapıyorsunuz? Fazladan aldığınız ekmekleri nasıl saklıyorsunuz?

Belki de alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Ekmeklerin uzun ömürlü olması için buzdolabında saklıyorsanız hata yapıyorsunuz. Neden  mi?

ekmek1

Ekmek buzdolabıma konulduktan sonra ‘retrogradasyon’ işlemi gerçekleşiyor. Yani ekmek içindeki moleküller kristalize oluyor. Daha açık anlatmak gerekirse ekmek içerisinde bulunan su molekülleri ekmeği terkediyor ve sadece karbonhidrat kalıyor. Dolayısıyla ekmek daha hızlı bayatlıyor. Peki ekmeğin bozulmaması için ne yapabiliriz?

Ekmek nasıl saklanır?

ekmek nasil saklanir

Ekmekleri her zaman tüketebileceğiniz miktarda ve sayıda almak en mantıklısıdır. Ancak farklı nedenlerden dolayı bunu yapamıyorsanız, serin bir ortamda hava almayacak şekilde saklama kaplarında  bekletebilirsiniz. Bu süre zarfında yine bitiremiyorsanız derin dondurucuya koymalısınız. Peki buzdolabında saklayamadığımız ekmeği derin dondurucuya koymak mantıklı mı?

Tavsiye edilen bir yöntem olmasa da derin dondurucuda saklamak buzdolabında olmasından daha iyidir. Çünkü buzdolabına koyulan ekmek içerisindeki su tamamen kristalize olmaktadır.

ekmek saklama yontemleri

Derin dondurucuda ise kısa sürede donma işlemi gerçekleştiğinden çok fazla kristalize olmadan suyun ekmeği terketmesi engellenmiş olur. Unutmayın her zaman tüketebileceğiniz sayıda ekmek almak en mantıklısıdır.

Eğer mümkün değilse buzdolabında saklamak yerine dondurucuda hava almayacak şekilde saklamamız daha iyi olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!