Evinizi İki kat Hızlı Temizlemek İster Misiniz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikalı bilim insanları kadınların temizliğe günde en az yarım saat ayırdığını söylüyor. Erkekler diğer yandan kadınların iki kat gerisinde bulunuyor. Her iki cinsiyetten katılımcılar ile yürütülen bir internet araştırmasına göre, katılımcılar sürekli etrafı düzenleyip temizlemenin sinir bozucu olduğunu fakat yapmak zorunda olduklarını kabul ediyor. Ne yazık ki, ev işleri yapmayı bırakmak ve umursamamak sorumlu insanlar için imkansıza yakın. Ancak, sizler için hazırladığımız yöntemleri kullanarak, harcadığınız zamanı yarıya indirebilir ve kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Bugün Bilge Cafe olarak sizlere bu yöntemlerden bahsetmeye karar verdik. Eviniz düzenli ve temiz olacak, hem de gününüzü mahvetmeden!

Sıvı Sabun Lavabonuzu Uzun Süre Temiz Tutar

katı ve sıvı sabun

Banyonuzu temiz tutmak için normal kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanın. Aynı yerde sürekli duran kalıp sabun leke bırakır ve çıkarılması zor olur. Diğer yandan sıvı sabun size zaman kazandırır. Ayrıca doktorlar sıvı sabun kullanmanın kalıp sabuna göre daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Çünkü, kalıp sabun üzerinde zaman içerisinde bakteri üremesi görülebiliyorken, sıvı sabunda bu oran oldukça düşük.

Devamlı kirlenen alanları listeleyin, sürekli her yeri temizlemekten kurtulun.

Devamlı kirlenen alanların basit bir listesini çıkararak odanın her yerini devamlı temizlemekten kurtulabilirsiniz. Evcil hayvanınız var ise, kumunun çevresi, evinizin kapı girişi, banyonuzda küvet, lavabo ve klozet üçgeni, mutfak tezgahınız ve ocağınız en çok temizlenme ihtiyacı duyan yerlerden bazılarıdır. Eğer günde 15 dakikanızı ayırarak bu alanları temizlerseniz, detaylı temizlikten kurtulmuş olursunuz.

Klozetinizi her gün temizlemeden temiz tutun

tuvalet fırçası ve deterjan

Tek yapmanız gereken, banyoyu temizlemek için kullandığınız ürünü veya, çamaşır suyunu, tuvalet fırçanızın durduğu yere dökmek. Her tuvaleti kullandıktan sonra 30 saniyenizi ayırarak bu fırça ile tuvaletinizi devamlı köpürterek yıkamaktan kurtulabilirsiniz.

Düzen ve Temizlik doğru orantılıdır.

düzenli ev

Eğer evinizi düzenli tutabiliyorsanız, yani her şey olması gereken yerde duruyorsa, temizlik işi çok daha kolay bir hale gelir. Sıkıcı plastik kutular yerine, evinizde sahip olduğunuz her alanı etkili bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Örnek olarak, yatak başlığınız yerine çekmeceli bir dolap yerleştirebilirsiniz veya mutfağınıza dikey raflar yapabilirsiniz. Böylece her şey organize olmuş olur ve temizlik oldukça kolaylaşır.

Eğer kağıt kullanmazsanız, eskisi kadar çöpünüz çıkmayacaktır

tablet

Kağıt faturalar, gazeteler, mektuplar, dergiler ve daha birçok atılacak gereksiz kağıt parçası… Evinizde mümkün olduğunca kağıt kullanmamaya çalışın. Böylece çöpünüz daha yavaş dolacaktır.

  •  Çocuklarınıza resim yaptırırken tablet kullanabilirsiniz. Böylece duvarlara kimse resim yapamayacaktır.
  •  Tüm faturalarınızı, gazetelerinizi ve dergilerinizi internet üzerinden okuyabilir ve bunlara kolaylıkla erişebilirsiniz. Çok yaşa İnternet!

Ayrıca çevreye sağladığınız yararı da unutmamak gerekir. Kağıt kullanmayacak her yıl onlarca ağacı kesilmekten kurtarmış olursunuz.

Banyoyu Sık Havalandırın ve Küften Kurtulun

kapısı açık banyo

Duş aldıktan sonra banyoyu havalandırmanız gerekir. Yüksek sıcaklık ve nem içeren ortamda küf oluşması kaçınılmazdır. Küf oluşan yerde kolayca hayatta kalır ve tamamen kurtulması zordur. İyi havalandırılmış bir banyo, bu tip küf oluşumlarını engeller. Kötü kokuları yok eder ve temizlik yaparken size zaman tasarrufu sağlar.

Oda nemlendiricisi kullanmak evde biriken toz miktarını azaltır.

hava nemlendirici

Eğer ki evde toza alerjisi olan biri varsa, oda nemlendiricisi olmazsa olmazdır. Ayrıca mobilyalarınızın daha az tozlu olmasını sağlar. Ancak nem seviyesinin %40 ları aşmamasına özen gösterin. Aksi halde tam tersi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Bir parça limon, sizi çöp kokusundan kurtarır.

limon ve çöp kutusu

Çöpünüzün dibine bırakacağınız birkaç parça limon sayesinde kötü kokuları maskelemiş olursunuz. Ancak unutmayın! Limon yalnızca kötü kokuları engeller. Bakteri oluşumu ve kötü görüntü kaybolmayacaktır. Yalnızca aniden misafiriniz geldiğinde kötü kokuları ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Salondaki Kutu

salondaki kutu
Salona yerleştirilen basit bir plastik kutu, odanın her yerinde gezen ve ait olmadıkları yerlerde bulunan eşyaları koymak için birebirdir. Kutu yeterince dolduğunda elinize alıp her şeyi yerli yerine koyabilirsiniz.

Cam Kapaklı dolaplar

camlı dolap
Bu dolaplar her cinsten eşyanızı tozdan korur. Unutmayın! Ne kadar çok eşyanız var ise o kadar çok toz almanız gerekir. Cam dolaplar sayesinde eviniz hem daha derli toplu görünecek, hem de tozdan korunacaksınız.
Minimal hayat tarzı, günümüzde gittikçe daha da popüler hale geliyor. Ne kadar az eşya o kadar mutluluk savını test etmek istiyorsanız, fazlalık olarak gördüğünüz her şeyi bağışlayarak işe başlayabilirsiniz. Hem bu sıcak yaz günlerinde eviniz ferahlaşır ve daha serin olur. Temizliğin kat kat kolaylaşacağını söylememize gerek bile yok. Hem de bağışladığınız eşyalar daha çok ihtiyacı olan insanları sevindirir. Belki bir gün lazım olur diye evimize istiflediğimiz eşyalarımızın aynı şekilde kalbimizi de işgal etmesi çok anlamsız olurdu değil mi?

Traş Kremi banyo aynasının buğulanmasını önler

banyo aynası

Duştan sonra aynada kendimize bakmaya çalışırız ancak banyoyu buhardan arındırana kadar bu pek de mümkün değildir. Bu sebeple eğer ki banyo aynanızı, traş kremi ile silmeyi deneyin. Göreceksiniz ki sıcak bir duştan sonra buğulanan aynanız gayet net bir şekilde sizi bekliyor olacak. Tekrar tekrar ayna silmeye elveda diyebilirsiniz.

Saksılar İçin Tepsi

saksı tepsisi

Evde çiçek yetiştiriyorsanız, camlarınızın kenarları hep toprak kaplıdır. Ne kadar silerseniz silin, cam kenarlarını temiz tutmak gerçekten çok zordur. Ancak bunun da basit bir çözümü var. O çok sevdiğiniz çiçeklerinizin altına basit bir tepsi yerleştirerek ve haftada bir o tepsiyi temizleyerek, tertemiz cam kenarlarına sahip olabilirsiniz.

Su Geçirmezlik Spreyleri Camlarınızı Daha Uzun Süre Temiz Tutar

su kovucu

Yağmur, kar gibi dış etmenler camlarınızı normal şartlardan daha hızlı kirletir. Camları temiz tutmak için temizledikten sonra perdelerimize ve koltuklarımıza sıktığımız, marketlerde satılan su geçirmez sprey kullanabilirsiniz. Böylece camlara herhangi bir sebeple gelen su orada kalmayacak ve lekelenme olmayacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, bu spreyi kullanmadan önce camlarınızın tamamen kuru olduğuna emin olun.

Yağlı Kağıt Su Lekelerini Önler

yağlı kağıt ve lavabo

Yağlı kağıtla temizlediğiniz mutfak lavabonuz artık su lekeleri yüzünden tekrar tekrar temizlenmek zorunda kalmayacaktır. Yağlı kağıdın lavabonuzda bırakacağı çok az miktardaki yağlı tabaka tüm suyun giderden rahatça akmasını sağlarken sizi de ekstra temizlikten kurtaracaktır.

Mikrodalga Fırına Kağıt Havlu Koyun

mikrodalga fırın

Mikrodalga fırını temizlemek, sözlükte işkence ile eş anlamlıdır. Her pişirmeden sonra mikrodalgayı temizlemek yerine, yemeğinizin altına bir parça kağıt havlu koyun ve yemeği fırında gerektiğinden fazla tutmayın.

Camlarınızı Yağmurlu Havada Temizleyin

yağmurlu günde cam silme

Ev hanımları genellikle camları sıcak güneşli günlerde temizler ancak bu en doğru bilinen yanlışlardan biridir. Çünkü sıcak cam yüzeye temas eden deterjan ve su hemen kurur ve izler bırakır. Daha serin olan yağmurlu günler cam silmek için birebirdir.

Mikrodalga Fırın Mobilyalarınızdaki Yağı Çıkarabilir

mikrodalga ve sünger

Mutfak eşyalarını yağdan arındırmanın en kolay yolu, mikrodalga fırında ısıttığınız bir sünger ile bu eşyaları temizlemektir. Sadece 30 saniye fırında tutarak süngerinizi tam bir yağ çıkarma enstrümanına dönüştürebilirsiniz. Hatta fırından koymadan limon suyuna batırırsanız, mutfağınız da oldukça hoş kokacaktır.

Ekstra: Gerçekten Kirli Olan Fırınınızı 40 Dakikada Pırıl Pırıl Yapın

fırın temizliği

Amonyaksız bir temizlik yöntemi size imkansız gibi geliyor değil mi? Aslında oldukça basit! Kabartma tozu kullanarak bir kase macun yapın ve bütün fırını bununla kaplayın. Bir gece bekletin. Ne kadar uzun beklerseniz o kadar kolay temizlenecektir. Bir kasede sirke, sıcak su, limon kullanarak kabartma tozu macununu kolayca fırınınızdan temizleyin. Doğrusunu söylemek gerekirse macunu çıkarmak biraz kol kası yaptıracak ancak işin sonunda tertemiz bir fırına sahip olacaksınız ve zararlı kimyasalların hiç biri fırınınıza değmemiş olacak.
Siz evdeki işlerinizi nasıl hallediyorsunuz? Kendi uyguladığınız yöntemleri ve bizim faydamız olan ev işlerinden mutlaka bizi haberdar edin. Yorumlarda sizi bekliyoruz!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!