Nasıl Kilo Verilir? Kilo Almamızı Durduran Küçük İpuçları

kilo vermek

Dünya Sağlık Örgütüne göre obezite, bütün dünyada son 40 yılda neredeyse 3 katına çıkmıştır. Kilo vermek gerçekten çok zor bir iştir ve insanlar türlü türlü diyetler, yorucu egzersizler, kalori hesaplama ve bunlar gibi bir çok yöntemi deneyerek kilo vermeye çalışmaktadırlar. Ancak, bu egzersizleri ne kadar yaparsak yapalım, yapmaktan vazgeçemediğimiz bazı alışkanlıklar bütün bu çabalarımızı sonuçsuz bırakmaktadır.

Bilge Cafe olarak kilo vermemizi engelleyen 8 şeyi sizler için topladık. Aslında bu alışkanlıklar kilo vermemizi engellemekten öte, kilo almamızı sağlamaktadırlar.

Nasıl kilo verilir?

1. Kahvaltıyı atlamak

kahvaltı

Araştırmacalar, düzenli olarak kahvaltı yapan insanların, kahvaltıyı es geçen insanlara göre kilo almaya daha elverişli olduğunu vurgulamışlardır. 350 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda düzenli kahvaltı yapanların bel genişliğinin kahvaltı yapmayanlara göre daha küçük olduğu görülmüştür. Aslında bunun sebebi oldukça barizdir: Eğer kahvaltıyı es geçerseniz, günün diğer öğünlerinde kurt gibi aç olacak ve daha fazla yemek yiyeceksiniz.

2. Yeteri kadar su içmemek

su 3

Su içmek kalorin daha fazla yakılmasını sağlar ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Obez kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma, içilen su miktarının artmasının kilo alımını azaltma üzerindeki etkisini göstermiştir. 1 yıld boyunca günde 1 litre su içen kadınlarda 2 kg kilo kaybı gözlemlenmiştir.

3. Gece geç saatlerde yemek yemek

gece yemek yemek

esneme 1

Kendinizi uykudan mahkum bırakmanızın kilonuz üzerindeki etkisi çok büyüktür. Genellikle gece geç saatlerde çalışan insanlar yoruldukları zaman, uyumak yerine ağır atıştırmalıklar yiyip kahve içerek çalışmaya devam etmeyi tercih ederler. Uyku eksikliği aynı zamanda metabolizmanın yavaşlamasına yol açar ve kilo alma riskini yükseltir. Bütün bunları engellemek için günde en az 7 saat uyumak gerekmektedir.

5. Yağsız ürünler tüketmek

yulaf

Çelişkili gözükebilir ancak sürekli yağsız ürünler üretmek aslında fazla kilo almanıza yol açar. Beslenme düzeninizden yağı çıkardığınız anda vücut tabiri caizse yağa hasret kalacak ve vücudun ihtiyaç duyduğu yağı elde etmek için daha fazla yemek yiyeceksiniz. Daha da kötüsü yağlı ürünler tüketmediğiniz takdirde kalsiyum, A vitamini ve D vitaminlerinin alınımını engellemiş olacaksınız.

6. Yemek yerken dikkati başka yere vermek

tv yemek

Eğer yemek yerken televizyon izlemek veya sosyal medyada vakit geçirmek gibi alışkanlıklarınız varsa, bu alışkanlıklarınızı hemen bırakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yemek yerken dikkatin dağılması daha fazla yemek yemenize sebep olmaktadır. Ayrıca yemek yerken, yemeğinize odaklandığınız zaman yemeğin lezzetini daha iyi alır ve yediğiniz yemek miktarını kontrol altında tutmuş olursunuz.

7. Aşırı alkol tüketmek

alkol

Eğer düzenli olarak bira içen biri iseniz, bir sonraki biranızı içerken iki kere düşünün. Aşırı bira tüketimi “bira göbeği” de dediğimiz karın şişliğine yol açar. Aynı şekilde diğer alkollerin de fazla tüketimi kilo almaya yol açar. Eğer kilo vermeyi düşünüyorsanız alkolden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

8. Bütün gün aynı pozisyonda oturmak

oturmak

Yapılan bir çok araştırma oturarak geçirilen vakit ile obezite arasında karşılıklı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız veya gününüzün büyük bir kısmını oturarak geçiriyorsanız her 90 dakikada bir ayağa kalkıp açma germe hareketleri yapın veya kısa bir yürüyüşe çıkın.