Hayatı Kolaylaştıran ve Zamandan Tasarruf Sağlayan 11 İpucu

bulasik yikamak

Hepimizin rutin olarak hergün yaptığı belirli işler vardır.Peki günlük olarak yaptığımız bu işlerin günümüzün çoğunu aldığının ne kadar farkındayız . Biz de bu yazımızda tam  olarak bu konuya değindik.

tablet

Bilge Cafe olarak sizlere bu zamana kadar boşa kaybettiğiniz zamanları geri vermeyi düşünüyoruz. Eminiz ki bu yazının size çok  faydası olacak.

Bitkileri Sulamak

sula

Hepimizin zaman zaman dalgınlıkla çiçekleri sulamadığı elbette olmuştur. Artık biz unutsak bile çiçeklerimiz ölmeyecek desem? Eve doğru okudunuz size söyleyeceğimiz bu yöntemle artık mümkün.

Şişe üzerindeyken bir şişe kapağı delin, içine biraz su dökün ve saksıya yapıştırın. Çiçekler kendilerini sulasın!

ütü

Hepimizin de bildiği gibi ütü yapmak hem çok güç isteyen hem de zaman alan bir uğraştır. Aynı zamanda ütü masasının çok yer kaplamasını da göz ardı edemeyiz.

Tişörtünüzü, gömleğinizi veya ceketinizi duş perdesinin diğer tarafındaki bir askıya asın. Buhar kıyafetleri “ütüleyecektir”.

Bulaşık Yıkamak

bulaşık

Yemeği yediğiniz tabağın üzerine bir pide koyun ve üstüne yiyecek koyun. Bu sayede tabağınız temiz kalacaktır. Tabağınızı plastik olarak da kullanabilirsiniz.

Yumurta, süt ve sebze karışımını bir kilitli torbaya koyarak omleti pişirebilirsiniz. İçine koyacağınız malzemeleri bir poşet içinde güzelce karıştırın. Önceden tencereye koyup 10 dakika kaynattığınız suyun altını kapatın. Hazırladığınız torbayı tencerenin üzerinde tutun. Buharda pişmesini bekleyin. Bu sayede tavalarınız artık temiz kalacak.

Tablet Tutacağı

tablet

Tabletinizde bir film izleyecekseniz, pantolon askısı alabilir veya herhangi  izleyebileceğiniz bir yere asabilirsiniz.

Yine bir uçakta kilitli bir çanta kullanabilir ve içine bir akıllı telefona koyup asabilirsiniz. Resmin kalitesi daha da kötüye gidebilir, ama en azından elleriniz özgür olacak.

Çayın Soğuması

çay

Çay veya kahvenin çok çabuk soğuması için bardağa 3 veya 4 çay kaşığı veya çorba kaşığı koyun.

Şeker karıştırmak zorunda değilsiniz , önce bardağa isteğiniz kadar şeker koyup üzerine sıcak su dökün. Şeker anında sıcak sıvı içinde çözülecektir.

Bir Alışveriş Listesi Yazmak

Bir bakkala veya markete gittiğinizde eminim zamanınızın çoğunu acaba hangi malzeme eksikti , acaba şu malzeme hangi reyondaydı diye geçiriyosunuzdur. İşte size zamanınızı geri verecek bir öneri . Evden ayrılmadan önce, buzdolabında sahip olduğunuz şeyin bir resmini çekin, böylece hem zamandan tasarruf edeceksiniz hem de almanız gereken malzemelerde bir eksiiklik olmayacaktır.

Temizlik

temizlik

Kullandığınız temizlik malzemeleri sizi memnun etmiyorsa , size istediğiniz yeterli hijyeni sağlamıyorsa bu önerimizi bir deneyin derim.

Evinizi temizlerken, suyasaç kremi ekleyin. Rafları ve masaları bezle silin ve tozun iki kat daha hızlı toplandığını görün.

Eşyaları Yerine Koymak

eşya

Haftanın sonunda, evin etrafında dağılmış tüm eşyalarınızı bir kutuya atın ve tüm o eşyaları geri koymanız gereken mekânın etrafında dolaşın. Böylece hem zamandan tasarruf sağlayacaksınız hem de çok yorulmuş olmayacaksınız.

Spor Yapmak

spor

Haftanın en az üç günü bir salonda spor yapmak yerine neden evde yapmayı denemiyorsunuz?  Tablet,telefon veya bilgisayarınız yardımıyla evde kolayca spor yapabilirsiniz. Örneğin, video oyunlarından hoşlanıyorsanız, kaybettiğiniz her seferinde 10 şınav yapın.

İçecekleri Soğutmak

soğuk

Bir içeceğin soğumasını beklememek için, dondurucuda birkaç bardak bulundurun. İçecek anında soğuk olacaktır.

Fare ve Böceklerden Kurtulmak

kurtulmak

Evinizde fareler veya böcekler gibi istenmeyen ziyaretçiler varsa, onlardan kurtulmanın kolay bir yolu vardır. Sadece onları göremediğin mobilyaların arkasına kullanılmış çay poşetleri koymanız bile yeterli olacaktır ve bu onları korkutup uzaklaşmalarına neden olur. Aslında, içinde nane bulunan her şey sizin işinize yarayabilir. Çay içen biri değilseniz, sadece nane spreyi alabilir ve kullanabilirsiniz.

Bu ipuçlarından hangileri en kullanışlı görünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize anlatın!