İç Uyluk Bölgesinin Rengini Açmak İçin 7 Doğal Yöntem

iç uyluk bölgesi

Yaz tatili ve bikini için bedeninizi şekle sokmak için aylarınızı harcadıktan sonra karşınıza yeni ve oldukça can sıkıcı bir problem çıkar; iç uyluk bölgesindeki karartı ve siyah noktalar…

iç uyluk bölgesi

İç uyluk bölgesinde ortaya çıkan karartıların en büyük sebebi giydiğiniz kot pantolonların yapıldığı malzemenin yapısıdır. Ayrıca vücudunuzun bu bölgesi diğer bölgelere kıyasla daha çok kapalı kaldığı için de kararma gerçekleşebilir.

Bu karartının tedavisi ise oldukça basittir. Aşağıda sizin için hazırladığımız doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesini uyguladığınız takdirde, iç uyluk cildinizin rengi vücudunuzun diğer bölümleri ile aynı tonda olacaktır.

İç Uyluk Bölgesine İyi Gelen Doğal Yöntemler

1. Yoğurt ve Limon Maskesi

limon

Limon, iç uyluk bölgesine uygulanan tedavi yöntemlerinin neredeyse hepsinin olmazsa olmaz malzemesidir. Çünkü limonun suyu karanlık bölgeleri doğal haline getirmede oldukça etkilidir.

Ancak limon içeren karışımları gündüz vakitlerinde uygulamamanız tavsiye olunur. Çünkü limonda bulunan sitrik asit güneş ışığı ile reaksiyona girerek cildinizin daha da kararmasına sebep olabilir. Bu yüzden bu karışımları gece yatmadan önce uygulamanız daha iyi ve kesin sonuçlar verecektir.

Limon ve yoğurt maskesi için gerekli malzemeler

  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • Yarım kase doğal yoğurt

Yoğurt ve limonu karıştırın. Cildinizi yıkayıp kuruladıktan sonra bu karışımı bölgeye sürün ve yarım saat boyunca bekletin. Yarım saat sonra bölgeyi ılık su ile yıkayın ve kurulayın. Karışımın etkili olması için en az bir hafta boyunca düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

2. Bal, Limon ve Zeytin Yağı Macunu

bal

Bal, iç uyluk bölgesi etrafındaki cildinizin daha koyu görünmesine yol açan ölü deri hücrelerinin pullaşarak dökülmesini sağlar. Zeytinyağı ise cildinizi daha yumuşak ve pürüzsüz yapacaktır.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 yemek kaşığı bal

Karışımı cildinize sürün ve 20 dakika boyunca beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

3. Çökelek Peyniri ve Limon

çökelek peyniri

Bir yemek kaşığı çökelek peyniri ile yarım yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve macun kıvamına getirdiğiniz bu karışımı iç iç uyluk bölgesinde kararan bölgeye sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Bu karışımı her gece uyguladığınız takdirde cildiniz rengi daha açık bir tona dönüşecektir.

4. Yoğurt, Limon ve Kimyon Macunu

Malzemeler:

  • 4 yemek kaşığı limon suyu
  • Yarım kase doğal yoğurt
  • Yarım çay kaşığı kimyon

Karışımı macun kıvamına getirdikten sonra iç uyluk bölgesine sürün. 30 dakika kadar bekledikten sonra sıcak su ile yıkayın.

Daha iyi sonuç elde etmek için bu karışımı haftada en az 2 kez uygulayın.

5. Limon Dilimleri

limon dilimleri

İri bir limondan 2 dilim kesip avuçlarınıza koyun ve kararmış bölgeyi limonlar ile ovun. Bu yöntemi yıkanmadan en az yarım saat önce uygulayın.

6. Pirinç Suyu

pirinç suyu

İç uyluk bölgesi için verilen yöntemler arasında limon içermeyen tek yöntem budur. Eğer sitrik asite alerjiniz varsa bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pirinç suyu cilt sağlığınızı ve güzelliğinizi korumak için harika bir malzemedir. (1)

Pirinçleri yağ ve tuz koymadan bir tencerede haşlayın. Suyunu süzdükten sonra soğumasını bekleyin ve bir sprey kutusuna boşaltın. Uyluk bölgenize bu suyu sprey ile sıkın ve kurumasını bekleyin.

7. Oksijenli Su

Oksijenli su-diğer adı ile hidrojen peroksit- yaraların dezenfekte edilmesinde kullanılan bir maddedir. Bu malzemeyi eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bir pamuk parçasına oksijenli su dökün ve kararan bölgeyi bu pamuk ile ovun. Bu şekilde hem iç uyluk bölgesinin rengi açılacak hem de bölgedeki bakteriler ve mikroplar yok olacaktır.