Karaciğer Hastası Olmamak İçin Bunları Tüketin

Karaciğer hastalıkları iki sebepten meydana gelir. Biri alkol diğeri de yanlış beslenmeden ötürü aşırı yağlanmadır.

Aşırı alkol tüketimi karaciğerin tüketilen alkolü süzemeyip iflas etmeye başlamasından, aşırı yağlanması da fazla yağlı beslenmekten kaynaklı, karaciğerin fonksiyonunu kaybetmesinden kaynaklanır…

karaciğer

Karaciğer hastalıklarının belirtileri genellikle karaciğer iflas etmek üzereyken ortaya çıktığı için fark edilene kadar hasar gerçekleşmiş oluyor ve belirtiler genellikle yorgunluk, iştah ve kilo kaybı, mide bulantısı, idrar renginde koyulaşma ve kollarda morarmalar şeklinde gerçekleştiği için başka hastalıkların belirtileriyle karıştırılıyor.

Karaciğer hastalıklarını önlemek için ne yemeliyiz?

Tatlı patates

tatlı patates

Potasyum karaciğeri temizler ve bir tatlı patates 700 mg potasyum içerir.  Ayrıca magnezyum, B6, C ve D vitaminleri içerir ve karaciğer yağlanmasını önler.

Zerdeçal

İçerdiği antioksidanlar karaciğeri temizleyici etkiye sahiptir ve ayrıca yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

Muz

Bir başka potasyum kaynağı ise muzdur. Doğal yollardan karaciğerinizi temiz tutmanın en güzel yollarından biri de muz yemektir.

Zencefil

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminizi temiz tutar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. İçtiğiniz çaya bir tutam zencefil eklerseniz, faydalarını hissedersiniz.

Karahindiba kökü

karahindiba kökü

Vücudun safra üretmesine sebep olan karahindiba kökü ayrıca bolca vitamin ve mineraller ile doludur. Kendinize bir bardak karahindiba çayı yaparak keyfini çıkartabilirsiniz.

Çiğ sebzeler

Sebzelerin her biri farklı pişirme sürelerine ihtiyaç duyuyor. Bazı sebzelerin 5 dakika kaynatılması yeterliyken, kimisinin dakikalarca pişmesi gerekiyor.

Bu sebeple güzelce yıkadığınız sebzelerinizi çiğ olarak tüketirseniz çok daha fazla faydasını görürsünüz. Karalahana, lahana, turp, kereviz ve brokoli karaciğere en iyi gelen sebzelerdendir. Ayrıca bu sebzelerden hazırlayacağınız salatanıza; limon, zencefil ve zerdeçal eklerseniz maksimum fayda almayı garantilersiniz.

Yorumlar

Bizi takip et

Bir insan, bir bilgi ile bambaşka bir insan olabilir.