Kilo Vermek İçin Herkesin Tüketebileceği 20 Süper Yiyecek

kilo vermek icin herkesin tuketebilecegi 20 super yiyecek

Kilo vermek hayattaki en zor şeylerden biri olarak karışımıza çıkıyor. Birçok insan bu mücadelenin sadece fiziksel bir çaba olduğunu düşünüyor ancak daha yakından bakarsanız fiziksel çabanın yanı sıra gösterilmesi gereken ciddi bir zihinsel çaba da mevcut.

Örnek olarak, günlük olarak egzersiz yapmak zor olabilir, özellikle bu sizin günlük rutininizin hiç bir zaman bir parçası olmadı ise. Bir diğer zihinsel mücadele ise hayat tercihlerinizi değiştirmek. Bu mücadele ne yediğiniz ve ne kadar yediğinizi kontrol altında tutmaktan geçiyor.

kilo vermee

Eğer kilo vermek istiyorsanız, süper yiyecekler olarak adlandırdığımız ve tabaklarınızda yer etmesi gereken bu yiyecekler yüksek besleyici değerler ve antioksidanlar içeren, kilo vermenize yardımcı olacak yiyecekler olmalı.  Bu yiyecekler aynı zamanda size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayarak kendinizi enerjik hissetmenize sağlayarak ihtiyacınız olandan fazla besin tüketmemenizi sağlıyor.

Cynthia Sass sayesinde, ki kendisi Sağlık dergisinin editörü, sertifikalı bir diyetisyen ve kamu sağlığı uzmanı olarak sizler için önerdiği ve beslenme düzeninize eklenmesi gereken 20 süper yiyeceği bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Badem

Dr. Sass’e göre bademler harika bir tekli ve çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Bu sebeple badem tüketmek kolestrol seviyenizin düşmesine ve istenmeyen kilonun vücudunuzdan uzak tutulmasına yardımcı olur.

Ayrıca bademler birçok kabuklu yemişten daha az kalori içerirken ihtiyacınız olan lif ve C vitamini de size sağlıyor.Eğer daha fazla kanıta ihtiyacınız var ise, Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayımlanan çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Araştırmacılar, günlük beslenme alışkanlığına bademi ekleyen katılımcıların, aynı şekilde beslenen ancak badem yerine başka karbonhidrat zengini atıştırmalıklar kullanan katılımcılara göre kilo verme hızında ciddi bir artış saptamışlardır.

badem

2. Elma

Elma sindirme hızını yavaşlatan ve tokluk hissi veren pektin içerir. Çok fazla insan öğünlerine elmayı dahil etmiyor fakat Dr. Sass mümkün olduğunca eklenmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Örnek olarak, elma rendesini lahana ile karıştırarak az yağda yüksek ateşte pişirerek veya hamburger köftesine ekleyerek tüketmeyi öneriyor.

elma

3. Enginar

Dr. Sass’e göre, enginar çok doyurucu bir besin. Aslında, dünyanın en yüksek lif içeriğine sahip sebzesi olduğunu belirtiyor. Haşlanmış bir bütün enginar 10.3 gram lif içeriyor. Bir insanın günlük alması önerilen lif miktarı 25 gramdır. Yani, bir enginar size günlük lif ihtiyacınızın neredeyse yarısını sağlıyor ve akşam yemeğinden önce iştah açıcı olarak bu sebzenin keyifle tüketilmesi öneriliyor.

enginar

4. Avokado

Kentucky Üniversitesi Dahiliye ve Besin Bilimleri Departmanı’na göre, yüksek lif içeriğine sahip yiyecekler tüketen insanlarda kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, felç ve obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma olasılığı düşüyor. Ayrıca avokado kilo verme hızında artış sağlıyor. Bir avokadonun beşte biri 3 gram lif içeriyor.Tüm avokadoyu yediğinizi hayal edebiliyor musunuz?

avokado

5. Muz

Dr. Sass muzun büyük bir dirençli nişasta kaynağı olduğunu ve kilo vermede önemli bir etken olduğunu söylüyor. Vücut dirençli nişastayı doğası gereği yavaş sindiriyor ve buda sizin tokluk sürenizi uzatıyor. Aynı zamanda muz tüketmek karaciğerinizi yağ yakmaya teşvik ediyor.

muz

6. Börülce

Bu çekirdekler baklagiller ailesine ait. Yani, kalori yakmada, göbek çevresi yağlanmayı azaltmada ve tokluk hissi vermede büyük öneme sahipler. Bir bardak börülce size 15 gram protein sağlıyor ve bunu yaparken doğmuş yağ almamanızı sağlıyor.

börülce

7. Havuç

Bu sebze sizin kilo vermenize yardım ediyor. Havuçta yüksek oranda su ve lif bulunuyor ve bu sayede sizi tok hissettiriyor. Eğer havucu fırında kızartırsanız kalori yakma potansiyellerini arttırmış oluyorsunuz. Arkansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kızartılmış havuçlar çiğ havuçlara kıyasla 3 kat daha fazla antioksidan içeriyor.

havuç

8. Acı Biber

Acı biberlerin metabolizmanız üzerinde çok büyük bir etkisi var. İçerdikleri kapsiasin vücudun yağ yakma kapasitesini arttırıyor.

acı biber

9. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı bel çizginiz açısından öneme sahip. Dr. Sass’e göre, içerdiği sağlıklı yağlar sizi daha fazla kalori almaya ihtiyaç hissettirmeden doygunluk hissi veriyor. Ayrıca yarı trigliserit zinciri içerdiğinden ötürü daha kolay sindiriliyor ve enerjiye çeviriliyor.

hindistan cevizi yağı

10. Kahve

Çok fazla kahve tüketmek vücut için zararlı olabilir. Fakat Dr. Sass günde bir bardak kahve tüketmenin metabolizma hızınıza olumlu etki yapacağını söylüyor. Fizyoloji ve Davranış Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada kafein içeren kahve tüketen insanların, kafein içermeyen kahve içenlere kıyasla metabolizmasının %16 daha hızlı olduğu belirtiliyor.

kahve

11. Bitter Çikolata

Dünya üzerinde bulunan hiç bir yiyecek bitter çikolatanın içerdiği maddelere sahip değildir. Doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin olan bitter çikolata metabolizma hızınızı arttırmada çok önemli bir yiyecektir.

bitter çikolata

12. Yumurta

Yumurta protein açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra ayrıca açlığınızı da oldukça yatıştıran bir besindir. Ayrıca yumurta akının içerdiği yağsız aminoasitler metabolizmanızın pürüzsüz çalışmanızı sağlar.

yumurta 6

13. Nohut

Bir adet nohut 2 gram dirençli nişasta içerir. Daha önce bahsedildiği gibi dirençli nişasta daha yavaş sindirilir ve bu sebeple daha çok doygun hissetmenizi sağlar ve daha fazla kalori tüketmenizi engeller.

nohut

14. Greyfurt

Greyfurt insülin seviyenizi düşüren ve kilo vermenize olanak sağlayan bir bileşen içerir. İçerdiği %90 su oranı sayesinde bir iştah kesici olarak kullanılabilir.

greyfurt

15. Yoğurt

Yoğurt oldukça doyurucu bir atıştırmalıktır. İştah dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, öğlen yemeğinden 3 saat önce yüksek protein içerikli yoğurt tüketen katılımcılar karınları doymuş hissediyorlardı ve yoğurt tüketmeyen katılımcılardan çok daha geç akşam yemeği yiyorlardı.

yoğurt

16. Barbunya Fasulyesi

Barbunya fasulyeleri de zengin dirençli nişasta kaynaklarıdır. Artık bu nişasta türünün daha yavaş sindirildiğini ve iştahınızı tıkadığını biliyorsunuz. Fakat içerdiği omega-3 ve kalsiyum ile kalp sağlığınıza yaptığı katkıyı da es geçmemek gerekir.

barbunya

17. Kimçi

Ulusal Bilim Akademisi İlerlemeleri’nde yayınlanan bir çalışma gösteriyor ki, bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler yağ oranını düşürmede ve iltihaplanma risklerini düşürüyor. Kimçi A,B ve C vitaminleri içermesinin yanında sindirime de yardımcı bir besin.

kimçi

18. Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasında gösteriliyor. Protein, lif, dirençli nişasta gibi sizi saatlerce tok tutacak ve kalori yakmak için gereken enerjiyi sizi sağlayabilecek besinlerin başında geliyor.

yei

19. Yulaf Ezmesi

Dr. Sass’a göre, yulaf ezmesi metabolizma hızınızı arttırmak için mükemmel bir dirençli nişasta. Ayrıca bel çizginiz için de oldukça faydalı. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre kahvaltıda 220 kalori sıcak yulaf ezmesi tüketen katılımcılar gün içinde tüketmeyenlere göre çok daha az açlık hissetmişlerdir.

yulaf 1

20. Patates

İçerdiği yoğun karbonhidrattan ötürü birçok insan patatesi sağlıklı bir yiyecek olarak görmüyor ve açıkçası bu çok yanlış bilinen bir bilgi. Yüksek oranda dirençli nişasta içeren patates tüketmeyi aralıklı olarak sürdürmek kalori yakmak için gerekli enerjiyi sağlamak ve tokluk hissi duymak açısından önem taşır.

pattis