Öksürüğü Anında Kesen Mucize Karışım Soğan Sarımsak Süt

oksuruk

Havaların soğuması ile birlikte çocuklarda yaygın bir şekilde gözlemlenen kalıcı öksürük herkesi düşündürüyordur. Telaşlanmanıza gerek yok kolay ve bir o kadar da hızlı tekniklerle çocuğunuzu öksürükten koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Gargara’dan ovmalara, içeceklerden sarmalara kadar koruyucu uygulamalar bu yazımızda.

Bilgecafe olarak sizi ve ailenizi önemsiyor, kolay ve etkili yöntemlerle şaşırtmaya devam ediyoruz.

1. Soğan, sarımsak ve süt karışımı

sut sarimsak1

İlk duyduğunuzda size tuhaf gelebilir ancak sarımsağın doğal antibiyotik etkisi, soğanın öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve boğaz ağrısını iyileştirici gücü doğal süt ile birleşince muhteşem bir karışım oluyor. Üç küçük soğan ile yarım baş sarımdağı küçük küçük doğrayın ve 1 litre süt içerisine katın. Karışımı içindekiler yumuşayana kadar kaynatın ve süzün. Tadını iyileştirmek için bal kullanabilirsiniz.

2. Ananas

ananas suyu

İçeriğinde iltihap önleyici bromelain isminde element içerir. Tedavi amaçlı ananas suyu sadece yeterli olmayabilir. Ananas suyu içerisine zencefil ve bal ekleyerek karıştırabilirsiniz. Kullanmadan önce çocuğunuzun ananas’a karşı alerjisinin olmadığından emin olun.

3. Zencefil

zencefil

Genellikle zencefil her evde vardır. Az miktarda un, bal, zeytinyağı ve bir miktar zencefil tozunu karıştırın. Bandaj üzerine biraz alarak sürün, çocuğunuz yatmadan en az 3 saat önce uygulayın. Eğer çocuğunuzun cildi çok hassas ise tahriş olmaması için bu yöntemi uygulamayın.

4.Zerdaçallı süt

zerdecal sut

Antiseptik özellikleri ile tanınan zerdaçal soğuk algınlığı ve öksürük için tedavi edici doğal tedavi yöntemidir. Isıtmış olduğunuz bir bardak süt içerisine bir miktar zerdaçal tozu ekleyerek yatmadan önce çocuğunuza içirebilirsiniz.

5. Deniz Tuzu

tuz

Tava veya mikrodalga fırın içerisinde biraz ısıttığınız bir miktar deniz tuzunu çocuğunuzun ayaklarına uygulayın ve etrafını bandaj ile sarın. Soğuyunca çıkarın ve ayaklarını sıcak tutacak çorap veya patik giydirebilirsiniz.

6.Tuzlu su gargarası

tuzlusu gargarasi

Bir bardak ılık su içerisine yarım çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. İçerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek gargarayı daha etkin duruma getirebilirsiniz. Boğaz ağrısı belirtilerini de geçici olarak hafifletebilir. Boğazına kaçırıp yutmayacak yaştaki çocuğunuz için tavsiye edilir.

7.Duş

ilik dus

Çocuğunuza aldıracağınız buharlı bir duş rahatlatarak burundaki mukus ve tıkanıklığı azaltacak dolayısıyla öksürüğü azaltacaktır. Duş almadan önce sıcak suyu açarak banyo içinin buharlı bir hal almasını bekleyin. Buhar içerisine okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz.

8.Muz, su ve bal karışımı

muz bal karisimi

Muzları soyarak püre haline getirin. Isıtmış olduğunuz sıcak suyu pürenin bulunduğu tencereye boşaltın. 30 dakika kadar beklettikten sonra içerisine 1 kaşık bal katarak çocuğunuza günde üç kez 100 ml verebilirsiniz.

9.Buharlı nemlendirici kullanın

nemlendirici

Kuru hava enfeksiyon ve virüslerin neden olduğu rahatsızlıklarının yayılımını ve şiddetini arttırırken, buharlı nemlendiricileriniz odadaki nem miktarını arttırarak grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlayacaktır. Daha iyi sonuç almak için içerisine uzmanına danışarak ilaç vb. maddelerde katılabilir.