Pilav En Doğru Nasıl Pişirilir? Bu Pilavsa Biz Ne Yedik?

tarifini sefimden aldim pilav nasil piser

Yemeklerimizin yanında olmazsa olmaz lezzetlerden biri de pirinç pilavıdır.Hem yapımı kolay hem de çok lezzetli olduğu için neredeyse her yemeğin yanında masada yerini alır.Peki pirinci ne kadar doğru pişiriyoruz? En lezzetli pirinç pilavını yiyebilmeniz için başlıca yapılan pişirme hatalarını sizler için araştırdık.

1. Tencere

pilav

Pirinç pişirme tenceresinin dibinin kalın olması çok önemlidir.Çünkü kalın tabanlı tencere ısıya tutar ve eşit şekilde dağıtır.İnce tabanlı tencereler ısıyı eşit şekilde bölemez. Bu yüzden de ateşle temas halinde olan kısımlar daha sıcak olur. Bunun yerine kalın tabanları tercih etmek ısı dağılımı eşit hale getirmek için doğru tercih olacaktır.

2. Oran

pilav orani nasil olmalidir

Pirinç paketlerinin arkasında bulunan tariflere uymak isteyebilirsiniz fakat bu tarifler her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Bu yüzden size vereceğimiz oranları uygulayabilirsiniz. 175 veya 185 gram pirince 240 milimetre su ekleyebilirsiniz. Erişte eklediğinizde ise su miktarını 300 milimetreye çıkarabilirsiniz.

3. Pirinci Yıkayın

pirinci yikayin

Eskiden pirincin yıkanması içerisinde bulunan taşlardan kurtulmaktı. Fakat artık pirinçlerin daha temiz olduğunu düşünerek yıkamıyor olabilirsiniz. Pirinci yıkamadığınızda içerisinde bulunan nişastaları uzaklaştıramazsınız ve pirinç pişerken köpürme yaparak ocağınızı kirletebilir. Evet pirinci yıkamalısınız fakat asıl sebep ocağınızın kirlenmesi değil.

Nişastaları uzaklaştırmadığınız zaman pirinç taneleri birbirine yapışarak lapa bir hale gelirler. Bu yüzden mümkünse yarım saat soğuk suda pirinci bekletmelisiniz.

4. Pirinci Buharda Pişirin

buharda pisirin

Pirinç pişirme makineniz varsa buharda pişirecektir zaten ancak makineniz yoksa pirinci pişirmeden önce suyun biraz buharlaşmasını bekleyip pirinci ondan sonra ekleyin. Çünkü buharda pişen pirinç yapışmayacak ve tek tek kalacaktır.

5. Pirinci Karıştırmayın

pilavi karistirmayin

Pişerken pirinci karıştırırsanız nişastasını aktifleştirip pirincin lapa olmasına sebep olursunuz. Yemeklik pirinç yaparken pilavı karıştırmamalısınız ancak eğer risotto pilavı yapacaksanız karıştırmada sakınca olmaz. Hatta risotto için en ideal olay pilavı karıştırmaktır.

6. Tuz

Aynı makarna pişirme yöntemi gibi pilavda da aynı şekilde tuz eklemelisiniz. Eklediğiniz tuz pirincin yumuşamasına engel olur. 180 gram için bir tatlı kaşığı tuz yeterli olacaktır.