Probiyotiklerin Sağlığınıza Faydalarını Açıklıyoruz

probiyotik

Probiyotik konsepti ilk defa Élie Metchnikoff tarafından tanıtılmıştır. Araştırmasında, yoğurt yiyen Bulgar köylülerin diğerlerinden daha uzun yaşadığını belirtiyor. 1907 yılında bağırsak sağlığını iyileştirmenin ve zararlı bakterileri yararlıları ile değiştirmeni mümkün olduğunu ortaya koymuştu. O zamanlardan beri yürütülen araştırmalar onun haklılığını daha fazla kanıtlamaktan başka bir şey yapmadı.

Bilge Cafe sizler için probiyotikleri nasıl tüketmeniz gerektiğini, sağlığınıza nasıl faydaları olduğunu ve probiyotik içerikli çeşitli kaynakları anlatan bir içerik hazırladı.

Probiyotikler Nelerdir?

bakteriler

Yararlı Bakteriler – Zararlı Bakteriler

Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayan ve sağlığımıza olumlu etkileri bulunan mikro organizmalardır. Vücudumuzda birçok mikro organizma yaşamaktadır ve onlar olmaksızın sağlıklı bir yaşam sürmemiz çok da mümkün değildir. Bu gerçeği duymaya hazır mısınız bilmiyoruz ama vücudumuzdaki mikro organizma sayısı hücre sayımızın 10 katı kadardır.

Mayalı yiyecek ve içecekler tükettiğimizde probiyotik tüketmiş oluruz. Bu yararlı bakterilerin azlığı vücudumuzda sindirim problemleri oluşmasına sebep oluyor.

Probiyotiklerin Bize Yararları Nelerdir?

işman ve zayıf kadın 2

Probiyotik Kullanmayan                             Probiyotik Kullanan

Araştırmaların da desteklediği üzere, probiyotikler sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Yeterli probiyotik tükettiğinizde daha kolay kilo verir, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur ve besinleri çok daha kolay sindirirsiniz.

İlk olarak etkileri sindirim sistemi üzerinde oldukça fazladır. Şişkinlikten, ishalden veya kabızlıktan sizi kurtaracak olan probiyotiklerdir. Alerji, egzama, virüs tedavilerinde de probiyotiklere sıklıkla başvurulur.

iş ve düz karını kadın

Ayrıca probiyotikler daha kolay kilo vermenizi sağlar. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki, probiyotik tüketen ve tüketmeyen katılımcıların yer aldığı bu çalışmada probiyotik tüketenlerin tüketmeyen katılımcılara göre çok daha kolay kilo verdiği görülmüştür.

Sadece fiziksel değil, probiyotiklerin mental faydaları da mevcuttur. Kaygı, depresyon, Obsesif – Kompulsif bozukluk gibi problemleri olan insanlara şiddetle probiyotik tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Probiyotik Kaynakları

prob

Uzun bir süre, tek probiyotik kaynağının yoğurt olduğu düşünüldü. Ancak birçok farklı probiyotik kaynağı bulmak mümkündür.

Kombu Çayı

kombu çayı

Mayalı bir çay olan kombu çayı farklı bakteriler kullanılarak elde edilir ve B vitamini içerir. Hem sindirim sistemi hem de bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri vardır.

Elma Sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi diğer birçok faydasının yanında probiyotik içermesiyle de bilinir. Asidik olduğunu unutmayın ve fazla tüketmemeye dikkat edin. Mide yanmasından kaçınmak ve yine de elma sirkesi tüketmek istiyorsanız yemeklerinize katarak farklı tatlar elde edebilir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Salatalık Turşusu

salatalık turşusu

Yoğurt yerine tüketebileceğiniz bir diğer probiyotik kaynağı salatalık turşusudur. Hem sindirim sisteminize faydası vardır hem de K vitamini almak için oldukça lezzetli bir yoldur. Yüksek sodyum miktarı da günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Lahana Turşusu

lahana turşusu

Kimchi (Bir Kore Yemeği)

kimchiHem lahana turşusu hem de kimchi mayalanmış lahana ile yapılırlar ve laktik bakteri içerirler. Zaman zaman sandviçlerinize ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz. Hem kalorileri düşüktür hem de raf ömürleri uzundur.

Kefir

kefir

Mayalanmış bir süt ürünü olan kefiri yoğurda alternatif olarak tüketebilirsiniz. Hem probiyotik hem de protein bakımından zengindir.

Miso (Bir Japon Baharatı)

miso çorbası

Mayalanmış bir soya ürünü olan miso harika bir probiyotik, vitamin, lif ve protein kaynağıdır. En çok tüketilen şekli ise çorbasıdır.

Mayalanmış Peynir

mayalı peynirler

Peynir doğası gereği mayalı bir üründür. Ancak her tür peynir probiyotik bulundurmaz. Yüksek probiyotik içerikli peynirlerden bazıları: Gouda, çedar, mozarella, İsviçre peynirleri ve süzme peynirdir.

Tempeh (Endonezya’ya Özgü Bir Yemek)

tempeh

Mayalanmış bir soya fasulyesi yemeği olan tempeh dünya çapında popülerdir ve et tüketmek yerine tercih edilir. Zengin bir protein, probiyotik ve B12 vitamini kaynağıdır. Her tür beslenme türüne uygundur özellikle vegan beslenenler arasında oldukça popülerdir.

Düzenli olarak yukarıda bahsettiğimiz probiyotik kaynaklarından hangilerini tüketiyorsunuz? Sağlığınız tüketmeden önceki halinize kıyasla nasıl değişti? Yorumlarda bizimle paylaşın!