Restoranlarda Tuzluk Kullanıyorsanız Bir Daha Düşünün

Dışarıda yemek yemek sizin için bir hobi mi? Gittiğiniz restoranlarda çoğunlukla, söz konusu restoranın şefi ne yapıldığını bilir ve muhtemelen size çok lezzetli yemekler önerir. Her ne kadar tadı sizi tatmin etse de; bir miktar biber eklemek size tuhaf gelmez.Fakat, gerçekten bunu yapmamalısınız! Neden mi?

Reklam

Biberlikler tahmin edemeyeceğinizden fazla bakteri barındırıyor.

Biberlikler

Restorandaki en kirli şey tuvalet, kapı tokmağı veya çatal bıçak takımı değil! Aksine, biberlik ve menü!

ABC News tarafından yapılan araştırmaya göre, biberlikler 11.600 tane bakteri içeriyor. Bu araştırma; New York, Arizona ve Ohio’daki 12 restoranda yürütüldü. Ek olarak, tuzlukların da E.coli! içerdiği ortaya çıktı.

Görünen o ki; menü ise 185.000 bakteri ile daha da fazla bakteri içeriyor.

Temizlik

Menüler ve biberlikler neden bu kadar kirli?

ConsumerSafety.org direktörü Jonas Sickler, sebebinin ne olduğunu biliyor. Reader’ın Digest’ine, restoranın tamamında bir özveri eksikliği olduğunu açıklıyor. “Çoğu biberlik sadece kirli görünüyorsa o zaman bile sadece nemli bir bezle silinir.” Sickler ayrıca biberlik ve tuzlukların hiçbir zaman boşaltılmadığını, bunun da da iç kısımların asla temizlenmediği anlamına geldiğini söylüyor.

Sickler ayrıca çocukların tuzluk/biberlik üzerinde birçok bakteri oluşmasına neden olduğunu söylüyor. Sickler, birçok anne-baba küçük çocuklarının, nispeten sakin kaldıklarından ve çok fazla sorun çıkarmadıklarından emin olmak için tuzluklarla oynamalarına izin verdiğini söylüyor. “Bu da onların sürekli tuzlukla oynamalarına ve çocukların parmaklarında olan her şeyin tuzluklara geçeceği” anlamına geldiğini söylüyor.

Reklam

Yorum

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

error: