Şayet Et Böyle Görünüyor ise Eşek ya da At Eti Olabilir

at ve eşek eti

Hepimizin yakındığı kırmızı et fiyatlarının yüksek olması dolandırıcıların piyasaya at ve eşek etini dana eti diye sürmesine neden oldu.

Eğer normaline göre daha ucuz kırmızı et aldığınızda kafanızda “Acaba at veya eşek eti mi yiyorum?” gibi bir soru işareti oluşuyorsa bu haberimiz tam da size göre. Bilge Cafe olarak at ve eşek etini birbirinden ayırt edebilmeniz için bu yazıyı derledik.

Kırmızı et hayatımızda önemli bir yere sahip olan besinlerden biri. Gerek tadı gerekse içinde bulundurduğu yoğun protein kırmızı eti sevmemiz için gayet yeterli sebeplerden. Fakat fiyatı zaman zaman cep yakıyor ve bu nedenle daha uygun olan kırmızı etlere yönelmeye çalışıyoruz. İşte bu durumun farkında olan ve bu durumdan avantaj sağlamaya çalışan dolandırıcılar dana eti adı altında piyasaya at ve eşek eti sürüyorlar ve dana etine göre daha uygun fiyattan bu etleri satabiliyorlar.

Oldukça önemli olan bu konuda size vereceğimiz küçük ipuçları ile dana etinden at ve eşek etini ayırabilirsiniz.

1-Rengi

Etleri birbirinden ayırmak için renklerine dikkat et önemli ve kolay bir yöntem. Dana eti kan kırmızısı renge sahipken at eti tam kırmızı değildir ve rengi ciğere benzer şekilde koyu kahverengidir. Bu yöntem dana etini at ve eşek etinden ayırmak için tek başına yeterlidir ama renklerinde fark göremediyseniz merak etmeyin farklı ipuçlarımız var!

2-Lif Yapısı

At ve eşek zaman zaman taşımacılık için kullanıldığı için etleri dana etine göre daha lifli bir yapıya sahiptir.

Bu yoğun lif yapısı at ve eşek etinin daha sert ve çiğnenmesi güç bir hal almasına neden olur. Yediğiniz kırmızı eti çiğnemekte güçlük çekiyorsanız o etin at veya eşek eti olması muhtemel!

3-Yağın Rengi

Aradaki ayrımı yapmanın bir diğer yolu da et üzerindeki yağların rengi. Bildiğiniz gibi dana etinin üzerindeki yağ beyaz renkte olur ama at ve eşek etine geldiğimiz zaman durum biraz farklı. At ve eşek etinin üzerinde yer alan yağ sarı renkte olur hatta bazen bu sarılık turuncu renge yakın bile olabilir.

Bu yazıdan sonra et alırken daha dikkatli davranacağınızı umuyoruz. Fikirlerinizi ve önerilerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!