Yiyeceklerin Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

yumurta

Bir markete gittiğimizde, sunulan ürün çeşitliliği içinde kaybolabiliriz. Yumurtalar tek başına bir düzine farklı üretici tarafından sunulabilir. Bazı ürünlerin tazeliğini ve kalitesini marketteyken değerlendirebiliriz, bazıları ise ancak eve geldikten sonra kontrol edilebilir.

Taze ve faydalı yiyecekler satın almanıza yardımcı olabilecek püf noktalarını bir araya getirdik.

Yumurtanın sarısı ortada ise yumurta tazedir.

yumurta sarisi

Bir yumurtayı kırdığınızda, sarısına bakın. Ortada yer alıyorsa ve çevresinde şeffaf bir beyaz halka varsa bu yumurta taze demektir. Ayrıca, sarının kendisi hacimli olmalıdır. Düz ise yemeyin. Beyazın net sınırları yoksa ve yumurta yayılırsa, bu yumurtanın bozulduğunu gösterir.

Bir yumurtanın kalitesini anlamanın başka bir yolu: çiğ bir yumurtayı (hala kabuğunda) suya koyun. Dipte kalıyorsa tüketmekte fayda var. Bir tarafı yukarı çıkarsa, yumurta o kadar taze değil ama yine de yenilebilir demektir. Su yüzeyine çıkarsa, atmanız gerekir.

Balık sıkı olmalıdır.

balik

Her zaman taze balığın dokusunu kontrol edin. Parmağınızla balığa bastırın. Et eski şekline dönmeli, pullar sağlam ve sıkı olmalıdır. Ayrıca balığın gözlerinin içine baktığınızdan emin olun: beyaz bir tabakadan arındırılmış olmalı ve gözünde göçük olmamalıdır.

Tavuğun etrafında sıvı olmamalıdır.

tavuk

Tavuk seçerken etraflarında fazla sıvı olmayan parçaları tercih edin. Dondurulmuş bir tavuğu dondurucudan çıkardığınızda ve sanki tavuk donmuş bir su birikintisinin içinde yatıyormuş gibi ürünün çevresinde çok fazla buz varsa, bu eti yemek güvenli değildir. Ayrıca, derisi çok kırmızı olan tavuklardan kaçındığınızdan emin olun.

Soğan kabuğunun ilk katının altında leke olmamalıdır.

sogan kabugu

Bir soğan alın ve kabuğun ilk tabakasının altında nasıl göründüğünü kontrol edin. Kabuğu solmuş gibi görünen lekeler görüyorsanız, soğanda biraz küf var demektir. Bu sebzeyi almasanız iyi olur.

Olgunlaşmış sarı limonları seçmek daha iyidir.

limon

Bir limonun olgunluğunu gözle belirlemek kolaydır. Kabuğunun zengin sarı rengi ve pürüzsüzlüğü, meyvenin olgun olduğunu anlayabileceğiniz işaretlerdir. Soluk sarı bir renk ve yeşilimsi bir renk tonu, limonu satın almamanız gerektiği anlamına gelir.

Çekirdekli kahve satın alın.

cekirdekli kahve

Kahve severlerin öğütülmüş kahve almamaları tavsiye edilir çünkü bu kadar çok kişi tarafından sevilen bu ürün çoğu zaman suistimal edilebiliyor. Tozda tam olarak ne olduğunu söylemek zor. Öğütülmüş kahveye meşe palamudu, patlamış mısır ve talaş eklenebilir. Ve böyle bir ürünü satın almak istemezsiniz. Bunu önlemek için kahve çekirdeklerini satın alıp kendiniz veya satın aldığınız mağazada öğütebilirsiniz.

Siz Kaliteli ve kullanışlı ürünleri nasıl seçiyorsunuz?